Відмінності між версіями «Флогістон»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (r2.7.1) (робот додав: fa:نظریه فلوژیستون)
Рядок 32: Рядок 32:
 
[[es:Teoría del flogisto]]
 
[[es:Teoría del flogisto]]
 
[[et:Flogiston]]
 
[[et:Flogiston]]
  +
[[fa:نظریه فلوژیستون]]
 
[[fi:Flogiston-teoria]]
 
[[fi:Flogiston-teoria]]
 
[[fr:Phlogistique]]
 
[[fr:Phlogistique]]

Версія за 19:09, 9 травня 2012

Флогістон (грец. φλογιστόν - займистий, горючий), в уявленнях хіміків XVIII ст. гіпотетична основа горючості, «вогненна субстанція», що нібито наповняє всі горючі речовини і вивільнюється з них при горінні.

Термін введений Йоганом Бехером і Георгом Шталем у 1703 році для пояснення процесів горіння. Флогістон уявляли як невагому рідину, що вилітала з речовини при спалюванні. У той час вважалося, що метал — це сполука «землі» (оксиду металу) із флогістоном, і при горінні метал розкладається на «землю» і флогістон, який змішується з повітрям і не може бути відділений від нього. Збільшення маси металу при згорянні пояснювали від'ємною масою флогістону. Здатність виділяти флогістон з повітря приписували рослинам.

Флогістон і відкриття газів

Хіміки XVI і XVII століть досить часто згадували про виділення газу при впливі кислот на метали. Першим зібрав і дослідив цей газ Генрі Кавендіш тільки в 1766. Будучи прихильником теорії флогістону, Кавендиш думав, що цей газ, через його горючість і легкість, і є чистий флогістон. Уже пізніше, у 1783 року, Антуан Лавуазьє, провівши дослідження води, довів складність її будови, а в 1787 визначив «горюче повітря» як новий хімічний елемент, що тепер відомий під ім'ям водню.

Оскільки речовина припиняє горіти, коли повністю згорить, або коли в об'ємі, де вона горить, скінчиться все повітря, то повітря також було якийсь час частиною теорії. У такий спосіб вважалося, що саме повітря поглинає флогістони, що залишають тіло при спалюванні. Джозеф Блек, студент Даніеля Резерфорда, відкрив азот у 1772 і використовував дану теорію, щоб пояснити свій результат. Залишок повітря після горіння, що фактично є сумішшю азоту і вуглекислого газу, іноді згадувався як «phlogisticated air» (перенасичений флогістонами).

Навпаки ж, коли був виявлений кисень, його назвали «dephlogisticated air» (бідний флогістонами), як речовина, здатна до об'єднання з великою кількістю флогістонів, завдяки чому вона може підтримувати горіння довше, ніж звичайне повітря.

Значення флогістону для хімії

Гіпотеза флогістона була першою теорією в хімії і дозволила узагальнити безліч реакцій. Це було помітним кроком на шляху становлення хімії як науки. У 70-x роках XVIII століття теорію флогістону було спростовано працями Антуана Лавуазьє, завдяки яким її змінила інша — киснева теорія горіння.

Шаблон:Link GA