Фобії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фо́бія, То́бія[1] (від дав.-гр. φόβος — «страх, хворобливий страх») — ірраціональний, інтенсивний і постійний страх, виникаючий від певних ситуацій, дій, речей, тварин або людей. Основним симптомом цього розладу є надмірне і необґрунтоване бажання уникнути подразника, що відлякує. Коли фобія виходить з-під контролю, і якщо вона заважає повсякденному життю, то діагностується як особистісний або психічний розлад[2].

У деяких випадках фобії, навпаки, зумовлюють ірраціональну емоційну реакцію, що супроводжується агресією, та стимулюють спроби раціонального обґрунтування, а також агресивні дії проти об'єктів фобії, як то ксенофобія тощо. Деякі дослідники вважають, що у таких випадках використання терміну «фобія» не є коректним[3].

Іноді фобії виникають при деяких психічних розладах, неврозах, іноді при перевтомі, після психічного стресу[4].

Види фобій

Вчені поділяють фобій на три основні види[5][6]:

  1. Соціальні фобії — острах соціальних ситуацій.
  2. Агорафобія — страх відкритого простору й натовпу, страх виявитися в пастці в неминучому місці або ситуації; страх опинитися в ситуації, з якої негайна втеча не уявляється можливою, або в якій допомога не буде доступною.
  3. Специфічні фобії — страх перед конкретним об'єктом (наприклад, страх змій).

Специфічні в свою чергу поділяються на[6]:

  1. Страх природного середовища — острах блискавок, води, шторму й т.д.
  2. Побоювання тварин — страх перед зміями, гризунами, павуками й т.д.
  3. Медичне побоювання — пов'язані з острахом крові, одержання ін'єкції, відвідування лікаря, наявністю хвороб, тощо.
  4. Ситуативні — острах мостів, залишення будинку, водіння й т.д.

Формування фобій

На підставі аналізу літературних даних можна скласти таку таблицю диференційної діагностики неврозу страху і фобій[7].

Ознака Невроз страху Фобії
Умови виникнення Некондиційний (Свядощ, 1997) Виникає при наявності психотравмуючої ситуації, чекаючи її або уявленні про неї (Асатіані, 1967)
Наявність фабули Страх беззмістовний, «вільний витає страх» (Свядощ, 1997) Має чітку фабулу (Карвасарский, 1990, Свядощ, 1997)
Стійкість фабули Фабула нестійка, мінлива з плином часу (Фрейд, 1997, Свядощ, 1997) Як правило, фабула не змінюється з плином часу, але може відбуватися її генералізація або приєднання вторинних фобій (Снєжнєвський, 1968, Карвасарский, 1990)
Наявність ритуалів Ритуали, як правило, відсутні (Свядощ, 1997) Ритуали характерні (Карвасарский, 1990)
Тривалість 1-6 місяців (Свядощ, 1997) Характерний тривалий перебіг (місяці, роки)

Лікування фобій

Є безліч підходів для лікування фобій. Ефективність лікування залежить від людини й типу фобії.

Найпоширенішим є процес лікування, коли пацієнт піддається впливу об'єкта страху для того, щоб допомогти йому перебороти свої страхи. Одним з видів такого лікування, є вплив ситуації, у якій пацієнт зіштовхується з об'єктом страху на тривалий термін, без можливості уникнути його. Ціль цього методу полягає в тому, щоб допомогти людині зустрітися віч-на-віч зі своїм страхом і зрозуміти, що об'єкт побоювання не шкодить йому.

Список фобій

Докладніше: Список фобій

Морфема «фоб»

Морфема -фоб- в словах може позначати:

  • фобію (в психіатрії) як патологічний страх перед тим чи іншим подразником (наприклад, клаустрофобія — боязнь зачиненого простору) та похідні слова;
  • фобію (в переносному сенсі) як неприязнь, ненависть до кого-небудь, чого-небудь (наприклад, ксенофобія — неприязнь до всього чужого), і похідні слова (ксенофоб), а також ідеологічні кліше і неологізми;
  • відразну реакцію (наприклад, гідрофобність) і похідні слова (гідрофобний).

Див. також

Примітки

Посилання