Фрезерний спосіб видобутку торфу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:35, 7 вересня 2016, створена Bot Gluck (обговорення | внесок) (→‎top: правопис, replaced: 5-20 → 5—20 (4), removed: ¬ за допомогою AWB)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фрезерний спосіб видобутку торфу (рос. фрезерный способ добычи торфа, англ. milling method of peat production; нім. Torfgewinnung f durch Fräsen, Torfgewinnung f mit Fräsen) – пошарово-поверхневий спосіб розробки торфового покладу, при якому видобуток торфу здійснюється з поверхні тонкими шарами за короткі цикли. Продукція Ф.с.в.т. – фрезерний торф.

Спосіб включає 3 стадії:

  • отримання торфової крихти шляхом фрезерування верх. шару торфового покладу на глиб. 5—20 мм,
  • сушку шару фрезерної крихти на поверхні експлуатац. площі до встановленої вологості,
  • прибирання готової продукції в польові штабелі.

Закінчений комплекс робіт від фрезерування до прибирання готової продукції – технологічний цикл; його тривалість 1—2 дні. Після прибирання торфу на експлуатац. площі проводиться нове фрезерування і цикл повторюється. За сезон видобутку торфу в залежності від характеристики шару покладу, що розробляється, погодних умов проводиться 10—50 циклів. Розробка експлуатац. площі проводиться за 5—15 років в залежності від первинної товщини пласта і величини залишкового шару, необхідного для подальшого використання вироблених торфових родовищ.

Фрезерний спосіб видобутку торфу застосовується на покладах всіх типів без обмеження.

Підготовка експлуатац. площі для Ф.с.в.т. включає: осушення торфового масиву, звільнення його від деревної рослинності, трав'яного покриву. Ф.с.в.т. відрізняється від інших більш інтенсивною сушкою торфу, коротким технол. циклом, збільшеним видобутком торфу з одиниці площі, меншою трудомісткістю і собівартістю. Рівень його механізації складає бл. 100%.

Фрезерний спосіб видобутку торфу застосовують в Бєларусі, РФ, Україні, Ірландії, Фінляндії, Швеції і інш.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]