Відмінності між версіями «Фронт визволення Квебеку»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
(→‎Сьогодні: пунктуація)
 
(Не показані 18 проміжних версій 13 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
[[Файл:Bandera FLQ.svg|thumb|Прапор Фронту визволення Квебеку, що вживався на демонстраціях у 1968-71 у Монреалі]]
'''Фронт визволення Квебеку''' ({{lang-fr|Front de libération du Québec (FLQ)}}) — крайньо-ліва терористична організація, яка боролася за незалежність [[Квебек (провінція)|Квебеку]] і перетворення його на соціалістичну державу. Створена у 1960 році. Після так званої Жовтневої кризи 1970 року ({{lang-fr|Crise d'Octobre}}), Фронт було майже повністю нейтралізовано.
+
'''Фронт визволення Квебеку''' ({{lang-fr|Front de libération du Québec (FLQ)}}) — крайньо-ліва терористична організація, яка боролася за незалежність [[Квебек (провінція)|Квебеку]] і перетворення його на соціалістичну державу. Створена у [[1960]] році. Після так званої Жовтневої кризи [[1970]] року ({{lang-fr|Crise d'Octobre}}), Фронт було майже повністю нейтралізовано.
   
== Соціальна ситуація у Квебеку на початку 1960х років ==
+
== Соціальна ситуація у Квебеку на початку 1960-х років ==
   
Економічне становище франко- і англоканадців істотно відрізнялося. Більшість [[франко-канадці|франкоканадців]] були робочими або селянами. Вони виконували, переважно, низькокваліфіковані та низькооплачувані роботи.
+
У Квебеку, франкомовне й англомовне населення становило дві окремі спільноти, що жили майже у паралельних світах. Економічне становище франко- й англоканадців відрізнялося істотно: більшість [[франко-канадці|франкоканадців]] були або робітниками, або селянами виконували, переважно, низькокваліфіковані та низькооплачувані роботи. Франкомовних [[квебекці|квебекців]] часто використовували, як дешеву робочу силу — при рівній кваліфікації, франкомовні [[квебекці]] отримували меншу заробітну платню, ніж англомовні канадці. Хоч франкомовні [[квебекці]] становили понад 80% населення провінції, ключові посади в економіці займала англомовна меншина: англійська була мовою бізнесу, а в крупних магазинах та компаніях клієнтів відмовлялися обслуговувати французькою.
   
 
У 1960-х роках розпочалася «Тиха революція» — масштабні зміни у квебекському суспільстві. Якщо було воно в епоху [[Моріс ле Нобле Дюплессі|Дюплессі]] консервативним та релігійним, то тепер почалася модернізація і поширення нових ідей. За таких умов, частина молоді бачила в соціалістичних ідеологіях засіб захисту своїх національних та економічних прав, а невеличка частина суспільства навіть готова була стати на збройний шлях.
У Квебеку, франкомовне і англомовне населення складало дві окремі спільноти, що жили майже у паралельних світах.
 
 
Франкомовні [[квебекуа]] складали більше 80 % населення провінції. Проте, ключові посади у економіці займала англомовна меншина. Англійська була мовою бізнесу. У крупних магазинах та компаніях клієнтів відмовлялися обслуговувати французькою.
 
 
Франкомовних квебекуа часто використовували, як дешеву робочу силу. При рівній кваліфікації, франкомовні [[квебекуа]] отримували меншу заробітну платню, ніж англомовні канадці.
 
 
У 1960х роках розпочалася так звана Тиха революція — масштабні зміни у квебекському суспільстві. Якщо у епоху [[Моріс ле Нобле Дюплессі|Дюплессі]] воно було консервативним та релігійним, то тепер почалася модернізація і поширення нових ідей.
 
 
За цих умов, частина молоді бачила у соціалістичних ідеологіях засіб захисту своїх національних та економічних прав. Невеличка частина суспільства готова була стати на збройний шлях
 
   
 
== Діяльність Фронту ==
 
== Діяльність Фронту ==
Рядок 21: Рядок 14:
 
== Жовтнева криза 1970 року ==
 
== Жовтнева криза 1970 року ==
   
У жовтні 1970 Фронт викрав британського дипломата Джеймса Кроса та міністра праці Квебеку П'єра Лапорта. Останнього потім вбили. У відповідь, прем'єр-міністр [[Канада|Канади]] [[Трюдо П'єр|П'єр Трюдо]] оголосив воєнний стан і ввів до Квебеку федеральні війська.
+
У жовтні [[1970]] Фронт викрав британського дипломата Джеймса Кроса та міністра праці Квебеку П'єра Лапорта. Останнього потім вбили. У відповідь, прем'єр-міністр [[Канада|Канади]] [[Трюдо П'єр|П'єр Трюдо]] оголосив воєнний стан і ввів до Квебеку федеральні війська.
   
 
Коло 457 осіб було затримано без ордеру на арешт. Значна частина з них не мала відношення, ані до Фронту, ані до терористичної діяльності.
 
Коло 457 осіб було затримано без ордеру на арешт. Значна частина з них не мала відношення, ані до Фронту, ані до терористичної діяльності.
Рядок 55: Рядок 48:
 
== Бібліографія (англійською) ==
 
== Бібліографія (англійською) ==
   
* Tetley, William. ''The October Crisis, 1970 : An Insider's View'' (2006) McGill-Queen's University Press ISBN 0773531181
+
* Tetley, William. ''The October Crisis, 1970 : An Insider's View'' (2006) McGill-Queen's University Press ISBN 0-7735-3118-1
   
*Skelton, Oscar D. ''The Canadian Dominion''. Toronto, Glasgow: Yale University Press
+
* Skelton, Oscar D. ''The Canadian Dominion''. Toronto, Glasgow: Yale University Press
   
   
  +
== Посилання ==
== Зовнішні посилання ==
 
   
*[http://english.republiquelibre.org/manifesto-flq.html Англійський переклад Маніфесту Фронту визволення Квебеку]
+
* [http://english.republiquelibre.org/manifesto-flq.html Англійський переклад Маніфесту Фронту визволення Квебеку]
*[http://flq-rus.narod.ru Сайт про Фронт визволення Квебеку російською]
+
* [http://flq-rus.narod.ru Сайт про Фронт визволення Квебеку російською]
 
* [http://www.mcgill.ca/files/maritimelaw/C.doc "The Events Preliminary to the Crisis" in chronological order - 1960 to 5 October 1970]
 
* [http://www.mcgill.ca/files/maritimelaw/C.doc "The Events Preliminary to the Crisis" in chronological order - 1960 to 5 October 1970]
 
* [http://www.mcgill.ca/files/maritimelaw/D.doc “The October Crisis ''per se''" in chronological order - 5 October to 29 December 1970]
 
* [http://www.mcgill.ca/files/maritimelaw/D.doc “The October Crisis ''per se''" in chronological order - 5 October to 29 December 1970]
Рядок 69: Рядок 62:
   
 
{{Stub}}
 
{{Stub}}
  +
{{Вікіфікувати|дата=Лютий 2008}}
{{Wikify}}
 
   
 
[[Категорія:Квебек]]
 
[[Категорія:Квебек]]
[[Категорія:національно-визвольні рухи]]
+
[[Категорія:Національно-визвольні рухи]]
 
[[Категорія:Соціалізм]]
 
[[Категорія:Соціалізм]]
 
 
[[ca:Front d'Alliberament del Quebec]]
 
[[en:Front de libération du Québec]]
 
[[es:Front de libération du Québec]]
 
[[fr:Front de libération du Québec]]
 
[[hr:Fronta za oslobođenje Québeca]]
 
[[it:Fronte di Liberazione del Québec]]
 
[[pl:Front Wyzwolenia Quebecu]]
 
[[sr:Фронт за ослобођење Квебека]]
 
[[sv:Front de libération du Québec]]
 
[[zh:魁北克解放阵线]]
 
[[ja:ケベック解放戦線]]
 

Поточна версія на 13:46, 24 грудня 2013

Прапор Фронту визволення Квебеку, що вживався на демонстраціях у 1968-71 у Монреалі

Фронт визволення Квебеку (фр. Front de libération du Québec (FLQ)) — крайньо-ліва терористична організація, яка боролася за незалежність Квебеку і перетворення його на соціалістичну державу. Створена у 1960 році. Після так званої Жовтневої кризи 1970 року (фр. Crise d'Octobre), Фронт було майже повністю нейтралізовано.

Соціальна ситуація у Квебеку на початку 1960-х років[ред. | ред. код]

У Квебеку, франкомовне й англомовне населення становило дві окремі спільноти, що жили майже у паралельних світах. Економічне становище франко- й англоканадців відрізнялося істотно: більшість франкоканадців були або робітниками, або селянами — виконували, переважно, низькокваліфіковані та низькооплачувані роботи. Франкомовних квебекців часто використовували, як дешеву робочу силу — при рівній кваліфікації, франкомовні квебекці отримували меншу заробітну платню, ніж англомовні канадці. Хоч франкомовні квебекці становили понад 80% населення провінції, ключові посади в економіці займала англомовна меншина: англійська була мовою бізнесу, а в крупних магазинах та компаніях клієнтів відмовлялися обслуговувати французькою.

У 1960-х роках розпочалася «Тиха революція» — масштабні зміни у квебекському суспільстві. Якщо було воно в епоху Дюплессі консервативним та релігійним, то тепер почалася модернізація і поширення нових ідей. За таких умов, частина молоді бачила в соціалістичних ідеологіях засіб захисту своїх національних та економічних прав, а невеличка частина суспільства навіть готова була стати на збройний шлях.

Діяльність Фронту[ред. | ред. код]

1960—1970 роках бойовики Фронту визволення Квебеку підготували більш ніж 200 терористичних актів. Частіше за все, терористи діяли за допомогою саморобних бомб. Бомби вибухали у військових частинах, у шикарних готелях, банках і навіть у поштових скриньках багатого англо-монреальського району Вестмаунт. На щастя, більшість терактів обійшлося без людських жертв.

Жовтнева криза 1970 року[ред. | ред. код]

У жовтні 1970 Фронт викрав британського дипломата Джеймса Кроса та міністра праці Квебеку П'єра Лапорта. Останнього потім вбили. У відповідь, прем'єр-міністр Канади П'єр Трюдо оголосив воєнний стан і ввів до Квебеку федеральні війська.

Коло 457 осіб було затримано без ордеру на арешт. Значна частина з них не мала відношення, ані до Фронту, ані до терористичної діяльності.

З Фронтом було фактично покінчено. Кільком активістам було дозволено вилетіти на Кубу, де Кастро зустрів їх, як героїв. Деякі з них пізніше повернулися до Квебеку і зажили мирним життям. Кілька осіб протягом кількох років брали участь у лівих терористичних рухах у різних країнах світу.

Сьогодні[ред. | ред. код]

Протягом 2000-х років була спроба відродити Фронт, але вже як звичайну громадську організацію, без натяку на тероризм. Новоутворена організація, якщо вона справді існує, нагадує про себе, переважно, через графіті і немає ніякого громадського впливу.

Бібліографія (французькою)[ред. | ред. код]

 • Éric Bédard, Chronique d'une insurrection appréhendée. La Crise d'octobre et le milieu universitaire, Septentrion, 1998
 • Normand Lester, Enquêtes sur les services secrets, aux Éditions de l'Homme, 1998
 • Léon Dion, La Révolution dérouté 1960-1976, Montréal, Boréal, 1998, 321 pages
 • Louis Fournier, FLQ : Histoire d’un mouvement clandestin, Outremont, Lanctôt, 1998. 533 pages
 • Bernard Dagenais, La crise d’octobre et les médias : le miroir à dix faces, VLB éditeur, Outremont, 1990. 217 p.
 • Marc Laurendeau, Les Québécois violents, Éditions du Boréal, 1990
 • Robert Comeau (dir), FLQ : un projet révolutionnaire. Lettres et écrits felquistes (1963-1982), Outremont, VLB & R. Comeau, D. Cooper et P. Vallières, 1990. 275 p.
 • Jean-François Cardin, Comprendre Octobre 1970. Le FLQ, la crise et le syndicalisme, Méridien, 1990
 • Germain Dion, Une Tornade de 60 jours: la crise d’octobre à la Chambre des communes, Hull, Éditions Asticou, 1985, 222 pages.
 • Luc Gosselin et Georges Paradis, État et violence: le terrorisme politique, une méthode d'opposition et d'affrontement, essai d'analyse, inédit, 1980
 • Louis Fournier, La police secrète au Québec, Éditions Québec-Amérique, 1978
 • Jean Paré, Le temps des otages (Le Québec entre parenthèses) 1970-1976, Montréal, Éditions Quinze, 1977, 269 pages.
 • Jean Provencher, La grande peur d’octobre 70, Montréal, Éditions de l'Aurore, 1974, 123 pages.
 • Jacques Lacoursière, Alarme citoyens!, Éditions La Presse, 1972
 • Gérard Pelletier, La crise d’octobre, Montréal, Éditions du jour, 1971, 268 pages.
 • Ron Hoggart et Aubrey Goldon, Octobre 1970 un an après, Éditions Hurtubise-HMH, 1971 (traduction de Rumours of War)
 • Dr Serge Mongeau, Kidnappé par la police, Éditions du Jour, 1970
 • Joseph Costisella, Peuple de la nuit, Éditions Chénier, 1965
 • Claude Savoie, La véritable histoire du FLQ, Éditions du Jour, 1963

Бібліографія (англійською)[ред. | ред. код]

 • Tetley, William. The October Crisis, 1970 : An Insider's View (2006) McGill-Queen's University Press ISBN 0-7735-3118-1
 • Skelton, Oscar D. The Canadian Dominion. Toronto, Glasgow: Yale University Press


Посилання[ред. | ред. код]