Відмінності між версіями «Фюрер»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (→‎Історія: стильове правлення за допомогою AWB)
м (r2.7.1) (робот додав: hu:Führer)
Рядок 33: Рядок 33:
 
[[he:פיהרר]]
 
[[he:פיהרר]]
 
[[hr:Führer]]
 
[[hr:Führer]]
  +
[[hu:Führer]]
 
[[id:Führer]]
 
[[id:Führer]]
 
[[it:Führer]]
 
[[it:Führer]]

Версія за 18:10, 15 грудня 2011

Фю́рер (нім. Führer) — слово, що означає «провідник».

Як правило, використовується як позначення Адольфа Гітлера, що офіційно носив цей титул. У Третьому рейху слово «фюрер» було складовою частиною назв різних звань і посад (наприклад, штурмбанфюрер, групенфюрер і т. інш.)

На даний час може вживатися (часто іронічно) стосовно голів різних екстремістських організацій. Слово «Фюрер» також входить до складу складних слів, що позначають посади в комерційних організаціях (наприклад, нім. Geschäftsführer — комерційний директор).

Також слово фюрер використовується в неофіційних любительських перекладах аніме і манги «Сталевий алхімік» (Кинг Бредлі, глава держави) і офіційно в аніме і манзі «Saber Marionette J» (Фауст, глава держави).

Історія

Титул «фюрер» був привласнений Гітлером самому собі 2 серпня 1934 року після смерті рейхспрезидента Веймарскої республіки Гинденбурга. Згідно із законом, новий пост фюрера і рейхсканцлера об'єднав пости президента і канцлера, зробивши Гітлера одноосібним правителем Німеччини. «Принцип фюрера» (нім. Führerprinzip) широко пропагувався нацистською партією, одним з найвідоміших гасел якої був «Один народ, одна держава, один вождь» (нім. Ein Volk, ein Reich, ein Führer).

Сучасне використання

Сильні асоціації з нацизмом привели до того, що в сучасній Німеччині слово «фюрер» мало використовується в первинному сенсі («вождь», «лідер»).[джерело?] Проте воно є складовою частиною багатьох слів. Наприклад: Lokführer (машиніст), Spielführer (капітан команди), Führerschein (посвідчення водія) і т. д.