Хаджі II Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 03:32, 12 травня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta14))
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хаджі II Ґерай
Gerae-tamga.svg
 Народився  1644
 Помер  1689
Рід Ґераї
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
16831684
Попередник Мурад Ґерай
Наступник Селім I Ґерай

Хаджі II Ґерай (16441689) — кримський хан у 1683–1684 рр. з династії Ґераїв, наступник Мурада Ґерая, попередник Селіма I Ґерая. Син Кирима Ґерая, онук Селямета I Ґерая. У перше правління Селіма I Ґерая брав участь разом з ним в австрійському поході османів. Прибувши до Криму у званні хана, скасував грошові виплати, що належали посадовцям з ханських доходів і з фінансової допомоги, що поступала до Криму із Стамбулу. Цим хан сильно налаштував проти себе і родову, і служиву знать. Крім того, задумав провести репресії проти роду Ширін, чим викликав відкритий опір. Хан став дуже непопулярний в народі, викликаючи злу іронію своєю низьким зростом і скупістю.

Повсталі беї, об'єднавшись з представниками служивої знаті, підійшли до Бахчисараю і зайняли Ханський палац. Вигнавши Хаджі II Ґерая із столиці, вони направили представників до Стамбулу з проханням повернути на престол Селіма I Ґерая. Хаджі II Ґерай утік з Бахчисараю у фортецю Мангуп, а звідти перебрався до Османської імперії. Помер на Родосі в 1689 р.

У нумізматиці хан знаметиний насамперед своїм унікальним акче , що відомий у єдиному екземлярі.

акче Хаджі II Герая
акче Хаджі II Герая

Література[ред. | ред. код]

  • Гайворонский Алексей. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]

о