Ханські фракції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:13, 4 лютого 2017, створена CommonsDelinker (обговорення | внесок) (Зображення:Itagaki_Taisuke_japan.jpg замінене на Зображення:ITAGAKI_Taisuke.jpg за вказівкою користувача CommonsDelinker. Причина: [[:c:COM:Duplicate|Dupli)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ханські фракції[1] (яп. 藩閥, はんばつ, ханбацу) — політичні групи в Японії періоду Мейдзі, члени яких походили з колишніх ханів Південно-Західної Японії і монопольно займали посади в уряді та збройних силах країни.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Термін «ханські фракції» виник у японській пресі як негативний ярлик для позначення урядовців з Південно-Західної Японії. Їх засилля у цивільних і силових відомствах відчувалося з другої половини 19 століття. Цих монополізаторів державної влади поділяли на такі групи:

Kaoru Inoue 4.jpg Itô Hirobumi.jpg Taro Katsura.jpg Takayoshi Kido suit.jpg Yamada akiyoshi 1.jpg
Yamagata Aritomo.jpg


Kiyotaka Kuroda formal.jpg 4 MatsukataM.jpg Arinori Mori 2.jpg Toshimichi Okubo 4.jpg General Ōyama Iwao.jpg
Takamori Saigo.jpg Tsugumichi Saigo 2.jpg Yamamoto Gonnohyoe 2.jpg
ITAGAKI Taisuke.jpg Goto Shojiro.jpg Takayuki Sasaki cropped.jpg Tani Tateki.jpg Hijikata Hisamoto 2.jpg
Shigenobu Okuma kimono.jpg Takato Oki 2.jpg Soeji Taneo 1.jpg Eto Sin u.png

Найчисельнішими з фракцій були перші дві. Фракції Тоса і Хідзену мали мало членів. Під час антиурядового Сацумського повстання Сайґо Такаморі 1877 року, фракція Сацуми втратила силу і Японію фактично керували вихідці з фракції Тьосю, такі як Іто Хіробумі та Ямаґата Арітомо.

Ханські фракції виступали опозицією парламентаристським та абсолютистсько-монархічній політичним силам. Вони були об'єктом критики Руху за свободу і народні права 18741890, який ратував за скликання всеяпонського Парламенту, та політичних сил епохи «демократії Тайсьо», що висували лозунг «Бий фракціоністів, підтримуй Конституцію!» (閥族打破・憲政擁護). Незважаючи на громадський супротив, кожна з фракцій мала налагоджену сітку зв'язків між своїми членами в уряді та силових структурах, що забезпечувало їх життєдіяльність.

У 1920-х роках засилля фракціоністів в урядових структурах було подолано. Це деактивізувало політичні партії, що дало змогу чиновникам і військовим поступово зосередити важелі влади у своїх руках.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В історичній літературі їх також називають «ханськими кліками» чи «ханськими кланами».

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • 佐々木隆著 『藩閥政府と立憲政治』東京: 吉川弘文館、1992年