Хмельницький тролейбус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хмельницький тролейбус
Тролейбуси в мікрорайоні Озерна
Тролейбусна система
Країна Україна Україна
Місто  Хмельницький
Дата відкриття 24 грудня 1970
Кількість маршрутів 22(01.09.2018) + 3 нічних
Пасажиропотік 40 784,3 тис. пас. (2017)[1]
Довжина контактної мережі 96,8 км (01.01.2017)[2]
Кількість депо 1
Кількість тролейбусів 115 пасажирських, 5 службових (01.06.2018)[3]
Моделі тролейбусів в експлуатації ЗіУ-682, ЮМЗ Т2, Богдан Т601.11, Дніпро Е187, Богдан Т70117, Електрон Т19101[4].
Вартість проїзду 3,50 грн
Експлуатуюче підприємство Хмельницьке КП «Електротранс»
Сайт компанії trolley.org.ua
Хмельницький тролейбус у Вікісховищі?

Хмельни́цький троле́йбус — діюча тролейбусна система міста Хмельницький.

Власником тролейбусної мережі є місто, забезпечення перевезення пасажирів здійснює ХКП «Електротранс» (директор — Паламарчук Віктор Анатолійович).

Тролейбус у Хмельницькому є одним з пріоритетних видів громадського транспорту, що покриває як центр міста, так і віддалені від нього мікрорайони. Про його популярність свідчать цифри — за 11 місяців 2017 року перевезено 40,784 млн пасажирів, в тому числі 25,244 млн платних категорій і 15,54 млн безоплатних категорій.

Історія та перспективи розвитку

Передісторія

У 1962 році харківський інститут «Дніпрокомунбуд» розробив проект будівництва першої черги тролейбусного руху — лінію, завдовжки 10 кілометрів. Лінія мала пролягати від залізничного вокзалу вулицями 25 Жовтня (Проскурівська), Фрунзе (Кам'янецька) до вулиці Купріна, розворот мав здійснюватись біля пам'ятника радянському танку (зупинка «Пам'яті Героїв»). Там же мали збудувати і тролейбусне депо та тягову підстанцію. Рух планували відкрити у 1963 році, та проект відклали до 1968 року.

Радянські часи

ЗіУ-682 (№ 213)

19501960-ті роки ознаменувались бурхливим розвитком Хмельницького, промисловою розбудовою і значним підйомом житлового будівництва, як наслідок — зростанням населення. Всі ці чинники обумовили якнайшвидше розв'язання проблеми надійного громадського транспорту. У 1968 році розпочалось зведення тролейбусного депо і всієї необхідної інфраструктури. Для відкриття тролейбусного руху у Хмельницькому з Києва прибули 14 тролейбусів Київ-6 (№ 1-14)

Тролейбусний рух у Хмельницькому започатковано у 1970 році. Першим міським тролейбусним маршрутом 24 грудня 1970 року став «Катіон — Залізничний вокзал» — вул. Тернопільська, Кам'янецька, Проскурівська (довжина контактної мережі — близько 15 км). Першим водієм хмельницького тролейбусу була Михальова Світлана Миколаївна, перший начальник управління — Чернишен Петро Пилипович, а перші пасажири — члени міськвиконкому, фахівці та будівельники, адміністрація управління, жителі міста[5]. Вулицями Хмельницького почали курсувати 12 тролейбусів Київ-6, спеціально надійшли зі столиці УРСР.

На початку 1971 року місто отримало ще 11 тролейбусів Київ-6 (15-25).

За рік було зведено нову лінію до промзони — у мікрорайон Ракове. Для неї було додатково придбано ще 24 тролейбуси ЗіУ-5. Протягом 1971 року хмельницькими тролейбусами було перевезено 16,8 млн чоловік.

У 1971 році був продовжений маршрут № 1 в мікрорайон «Ракове» до школи № 9, який з'єднав мікрорайон з центром міста. У 1972 році було відкрито маршрут № 2 «Завод „Катіон“ — Взуттєва фабрика», по Староконстянтинівському шосе та Проспекту Миру який значно покращив сполучення Північного мікрорайону з центром міста.

У 1973 році відкрито рух тролейбусів за маршрутом № 3 «Взуттєва фабрика — Школа № 9».

У цьому ж році було побудовано нову лінію по вулиці Інститутській, відкрито новий маршрут № 4 «Вул. Інститутська — Залізничний вокзал».

За 1975 рік було перевезено 29 380 тис. пасажирів.

У 1976 році побудовано односторонню лінію по вулиці Куйбишева — у грудні 1976 року відкрито маршрут № 5 «Вул. Зарічанська — Вул. Проскурівська», а у лютому 1977 року став до ладу ще один кільцевий маршрут проти годинникової стрілки на Зарічанському масиві № 6 «Площа Героїв Сталінграду(Взуттєва фабрика) — Вул. Проскурівська».

На початку 1980 р. були наявні такі маршрути:

 • 1 з-д «Катіон» — Школа № 9(вул. Тернопільська, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Проскурівська, вул. Шевченка, вул. Чорновола)
 • 2 з-д «Катіон» — площа Героїв Сталінграду (Сілістра)(вул. Тернопільська, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Проскурівська, Староконстянтинівське шосе, Проспект Миру)
 • 3 Школа № 9 — площа Героїв Сталінграду(вул. Чорновола, вул. Шевченка, Староконстянтинівське шосе, Проспект Миру)
 • 4 вул. Інститутська — Залізничний вокзал(вул. Інститутська, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Проскурівська)
 • 5 вул. Зарічанська — вул. Проскурівська(вул. Зарічанська, Староконстянтинівське шосе, вул. Проскурівська, вул. Кам'янецька, вул. Маршала Рибалка(нині Степана Бандери, вул. Зарічанська).
 • 6 Площа Героїв Сталінграду — вул. Проскурівська(Проспект Миру, вул. Маршала Рибалка, вул. Подільська, вул. Проскурівська, Староконстянтинівське шосе, Проспект Миру).

У 1980 році було побудовано невеличку лінію по вулиці Молодіжній, що дозволило організувати нові маршрути з позначкою «А» на Південно-Західному масиві. З того моменту вулицею Інститутською почали курсувати такі маршрути: 1а, 2а, 4(як і раніше).

Восени 1982 року була побудована лінія по вул. Шевченка, та Подільській, почали працювати два нових маршрути № 7 та 7А, а у грудні 1984 року стала до ладу нова мережа по вулиці Дзержинського. Маршрути № 1 та № 1а припинили свою роботи. Натомість запрацював новий кільцевий маршрут № 1 «Сілістра» — «Школа № 6», таким чином відкривши лінію по вулиці Свободи.

Від 1984 року — директором був призначений Солтик Олександр Іванович, на роки керівництва якого припав найбільший розвиток тролейбусного підприємства. Загалом у місті діяло вже 9 маршрутів, тролейбусний парк нараховував 102 машини.

У 1988 році було ухвалено рішення вивільнити центральну вулицю міста від транспорту й зробити її пішохідною зоною. Таким чином, тролейбусні дроти перенесли з Проскурівської на Театральну. За 1988 рік підприємством було перевезено 59,7 млн пасажирів.

Наприкінці 80-х — на початку 90-х років на перехресті вулиць Кам'янецької та Подільської почалося будівництво підземного переходу. На той момент не обійшлося і без внесення змін руху тролейбусів. Саме в цей момент стартувало будівництво контактної мережі по вулиці Примакова та Соборній в протилежну сторону (оскільки вулиця мала односторонній рух). На той момент на Соборній було організовано, на час будівництва, двосторонній рух. Для забезпечення руху маршруту № 8 було вирішено змонтувати невеличку лінію від вул. Проскурівської до вул. Подільської, вулицею Котовського (нині Проскурівського Підпілля). Відрізок займав не менше 100 метрів. На той момент контактну мережу по пішохідній частині вулиці Проскурівської ще не зняли, що зіграло велику роль у здійсненні плану об'їзду.

У 1989 році, з метою покращення обслуговування пасажирів мікрорайону «Ракове» і села Книжківці (тепер у складі міста), за кошти заводу трансформаторних підстанцій побудовано лінію в середину мікрорайону «Ракове» нею було подовжено маршрут № 4 на 3,6 км.

У 1989 році за гроші заводів «Термопластавтомат» та «Нева» було побудовано та відкрито лінію (у 1991 р.) вулицями Проскурівському Підпілля та Курчатовій до Гречанської промзони. Почав працювати маршрут № 8 у 1991 р.

Роки Незалежності

На початку 1992 року діяло 11 маршрутів[6]

 • 1 Школа № 6 — площа Героїв Сталінграду (пік 3 тролейбусів) (вул. Свободи, вул. Зарічанська, Староконстянтинівське шосе, Проспект Миру, вул. Маршала Рибалка, вул. Зарічанська, вул. Свободи).
 • 2, 2А завод «Катіон» — площа Героїв Сталінграду (7 тролейбусів) (вул. Тернопільська, вул. Інститутська, вул. Кам'янецька, вул. Театральна(нині Героїв Майдану), вул. Свободи, вул. Проскурівська, Староконстянтинівське шосе, Проспект Миру).
 • 3 к-тр «Сілістра» — Ракове (8 тролейбусів) (Проспект Миру, Староконстянтинівське шосе, вул. Шевченка, вул. Чорновола, вул. Майборського, Довженка).
 • 4 Ракове — Торгівельний центр (16 тролейбусів) (вул. Довженка, вул. Майборського, вул. Чорновола, вул. Шевченка, вул. Свободи, вул Театральна, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Свободи, вул. Шевченка, вул. Чорновола, вул. Майборського, вул. Довженка).
 • 5 Міська лікарня — вул. Зарічанська (кільцевий, 5 тролейбусів) (вул. Шевченка, вул. Свободи, вул. Кам'янецька вул. Маршала Рибалка, вул. Зарічанська, Староконстянтинівське шосе).
 • 6 к-тр «Сілістра» — Кооперативний технікум (кільцевий, 12 тролейбусів) (проспект Миру, вул. Подільська, вул. Соборна, вул. Примакова(Кооперативний технікум)).
 • 7, 7А завод «Катіон» — Залізничний вокзал (23 тролейбуси) (вул. Тернопільська, вул. Інститутська, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Свободи, вул. Шевченка).
 • 8 Нафтобаза — Кооперативний технікум (10 тролейбусів) (вул. Курчатова, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Соборна).
 • 9 Ракове — Заріччя (7 тролейбусів) (вул. Довженка, вул. Майборського, вул. Чорновола, вул. Шевченка, вул. Свободи, вул. Подільська, вул. Кам'янецька вул. Маршала Рибалка, вул. Зарічанська, вул. Совбоди, вул. Шевченка, вул. Чорновола, вул. Майборського, вул. Довженка).

У 1992 році підприємство отримало тролейбус «Київ-11», пізніше 5 зчленованих тролейбусів ЮМЗ-Т1.

У 1997 році було побудовано лінію у мікрорайон «Озерна», у грудні того ж року маршрути № 6 був продовжений від кінотеатру «Сілістра» до вулиці Залізняка. Пізніше пущені нові маршрути № 11 та 11а з-д «Катіон» — вул. Залізняка. В січні 1998 р. запрацював маршрут № 12 «вулиця Залізняка» — « вулиця Примакова», який дублював маршрут № 6, внаслідок чого рух маршруту № 6 було змінено.

На 1 січня 2000 року діяли такі маршрути:

 • 1 к-тр «Сілістра» — Поліклініка № 1
 • з-д «Катіон» — к-тр «Сілістра»(по вул. Інститутській)
 • 3 вул. Довженка — к-тр «Сілістра»
 • 4 вул. Довженка — Торгівельний центр
 • 5 Міська лікарня — вул. Зарічанська
 • 6 вул. Залізняка — театр ім. Старицького (по вул. Подільській, Свободи, Театральній, Кам'янецькій)
 • 7 з-д «Катіон» — Автостанція № 2 (по вул. Тернопільській)
 • з-д «Катіон» — Автостанція № 2 (по вул. Інститутській)
 • 8 Нафтобаза — Кооперативний технікум
 • 9 вул. Довженка — вул. Зарічанська
 • 10 к-тр «Сілістра» — Торгівельний центр
 • 11 з-д Катіон — вул. Залізняка (по вул. Тернопільській)
 • 11а з-д «Катіон» — вул. Залізняка (по вул. Інститутській)
 • 12 вул. Залізняка — Кооперативний технікум
 • 13 Нафтобаза — Автостанція № 2

У березні 2001 році завершилося будівництво лінії по вул. Льва Толстого і Львівському шосе до Речового ринку. Маршрут № 12 було продовжено сюди, та запущено маршрут № 14 Автовокзал № 2 — Речовий ринок.

Наприкінці 2001 року лінію на Озерній було продовжено до вулиці Кармелюка.

У квітні 2002 року було відкрито лінію по вулиці Купріна в мікрорайон Дубово, де розпочав свою роботу маршрут № 15.

Навесні 2002 року лінію у мікрорайоні «Озерна» було продовжено до кінця забудови.

У планах продовження лінії на Озерній було висунуто думку провести лінію по всьому району, тобто по вулиці Панаса Мирного потім на Маршала Рибалка і по вулиці Озерній і на вулицю Панаса Мирного. Рішення прийняли і почали встановлювати електроопори та робити «заїздні кишені». Та пізніше проект скасували, так і не закінчивши його.

У вересні 2003 року лінію по Львівському шосе було продовжено до заводу «Катіон», маршрути № 12 та № 14, відповідно, були продовжені.

У серпні 2005 року до ладу стала нова підстанція на Озерній, що дала змогу продовжити маршрути 2а, 3 та 10 від Сілістри до Озерної. У цьому ж році було відкрито маршрут № 16 з-д «Катіон» — ВО «Алмаз», з метою забезпечити сполучення Південно-Західного мікрорайону із Гречанами.

27 червня 2006 року було відкрито лінію по Вінницькому шосе до Автостанції № 1, та лінію по вул. Зарічанській в сторону вулиці Степана Бандери, оскільки рух тролейбусів на Зарічанській був одностороннім. Це було останнє, поки що, розширення тролейбусної мережі у місті.

На 1 січня 2007 року діяли такі маршрути:

 • 1 к-тр «Сілістра» — Поліклініка № 1
 • з-д «Катіон» — Озерна
 • 3 вул. Довженка — Озерна
 • 4 вул. Довженка — Торгівельний центр
 • 5 Міська лікарня — вул. Зарічанська
 • 6 Озерна — театр ім. Старицького
 • 7 з-д «Катіон» — Автостанція № 2
 • з-д « Катіон» — Автостанція № 2
 • 8 ВО «Алмаз» (Нафтобаза) — вул. Примакова
 • 9 вул. Довженка — вул. Зарічанська
 • 10 Озерна — Торгівельний центр
 • 11 з-д «Катіон» — Озерна
 • 11а з-д «Катіон» — Озерна
 • 12 Озерна з-д «Катіон» (по Львівському шосе)
 • 13 в.о Алмаз — Автостанція № 2
 • 14 з-д «Катіон» — Автостанція № 2
 • 15 вул. Примакова — вул. Городовікова (Дубове)
 • 16 з-д «Катіон» — в.о Алмаз
 • 17 з-д «Катіон» — Автостанція № 1

У серпні 2008 року було придбано 2 тролейбуси з низькою підлогою Богдан Т601.11 для обслуговування пасажирів з обмеженими фізичними можливостями. У зв'язку з економічною кризою, у 2009 році підприємство було змушено скоротити останні рейси деяких тролейбусних маршрутів, однак тролейбус і дотепер лишається дуже популярним видом транспорту, відіграючи при цьому важливу роль у пасажироперевезеннях.

12 грудня 2010 року було внесено зміни — маршрути 4 і 6 було закрито, 7 та 7а продовжено у м-н «Ракове», було введено нові маршрути 8а та 16а. На початок 2011 року були наявні такі маршрути:

 • 1 к-тр «Сілістра» — Поліклініка № 1
 • з-д «Катіон» — Озерна
 • 3 Озерна — вул. Довженка
 • 5 Міська лікарня — вул. Зарічанська
 • 7 з-д «Катіон» — вул. Довженка (по вул. Тернопільській)
 • з-д «Катіон» — вул. Довженка (по вул. Інститутській)
 • 8 в.о «Алмаз» — вул. Примакова
 • в.о «Алмаз» — Озерна
 • 9 вул. Довженка — вул. Зарічанська
 • 10 Озерна — Торгівельний центр
 • 11 з-д «Катіон» — Озерна (по вул. Тернопільській)
 • 11а з-д «Катіон» — Озерна (по вул. Інститутській)
 • 12 з-д «Катіон» — Озерна (по Львівському шосе)
 • 13 в.о «Алмаз» — Автостанція № 2
 • 14 з-д «Катіон» — Автостанція № 2
 • 15 вул. Примакова — вул. Городовікова
 • 16 з-д «Катіон» — в.о «Алмаз»
 • 16а з-д «Катіон» — в.о «Алмаз» (по Львівському шосе)
 • 17 з-д «Катіон» — Автостанція № 1

У 2011 році у Хмельницький надійшов кузов тролейбуса ЗІУ-682Г-016.05, який отримав бортовий номер списаного 240.

У листопаді 2013 року було вирішено побудувати нову розв'язку від Львівського шосе на Тернопільську. Адже після робочого дня тролейбуси за маршрутом № 12, 14, 16А не мали можливості відразу заїхати у депо. Для цього вони повинні були повертатися до Юності, там розвернутися і їхати на Катіон. Таким чином побудувавши нову лінію тролейбуси економили 40 хвилин, а з часом це додало плюсів «Електротрансу».

Сучасність

22 грудня 2014 року надійшов перший тролейбус Електрон Т19101 (№ 011), а вже 27 грудня надійшов другий тролейбус (№ 012) цієї ж моделі котрі були придбані за 4 452 000 грн, які розпочали роботу з 6 квітня 2015 року.

У червні 2015 року списано 13 тролейбусів, а 90 % парку давно відпрацював термін, було вирішено оновлювати тролейбусний парк. На підприємстві власними силами був капітально відремонтовано тролейбус ЗіУ-682Г [Г00] (№ 261), що вийшов на вулиці міста 25 вересня 2015 року.

У грудні 2015 року було змонтовано контактну мережу для з'єднання лінії по Вінницькому шосе з Проспектом Миру в сторону вулиці Степана Бандери, для відкриття маршруту 17А, і в лютому 2016 році було змонтовано контактну мережу на перехресті Панаса Мирного та Проспекту Миру для відкриття того ж маршруту. Але проект відклали на невизначений термін.

30 липня 2015 року Хмельницький придбав дві одиниці тролейбуса Богдан Т70117 (№ 014, 015), які розпочали роботу 13 серпня 2015 року. Наприкінці 2015 року надійшли ще два тролейбуси Богдан Т70117 (№ 016, 017).

У 2016 році у Харкові було капітально відремонтовано тролейбус ЗіУ-682В-013 (№ 253), що вийшов на маршрути на початку липня.

27 липня 2016 року прибув тролейбус Богдан Т70117 (№ 018) і ще два 9 серпня 2016 року (№ 019, 020).

27 січня 2017 року на вулиці Хмельницького вийшли 7 нових тролейбусів Богдан Т70117 (021—027) та один капітально відремонтований тролейбус ЗіУ-682Г-016 (012) з бортовим номером 198. Це найбільше придбання тролейбусів у кількості за останні 20 років.

27 грудня 2017 року введено нову транспортну мережу. Маршрути № 8, № 16А були закриті, ще 5 маршрутів зазнали змін, та відкрито 4 нових (в тому числі 2 тимчасових).

15 січня 2018 року прибув тролейбус з КВР у Луганській області ЗіУ-682Г00 № 275. Наприкінці січні тролейбус почав працювати на маршрутах.

З 20 лютого 2018 року маршрут № 16 почав курсувати по Львівському шосе до заводу «Катіон», далі рухаючись по вул. Тернопільській та Інститутській.

Наприкінці лютого на підприємство надійшло 7 тролейбусів Богдан Т701-17 (028—034), які були презентовані 6 березня.[7] 15 березня, пройшовши обкатку, вийшли на вулиці міста.

В червні 2018 року було змонтовано контактну мережу для з'єднання Вінницького шосе з Проспектом Миру в сторону Автовокзалу №1 для відкриття нового маршруту. Маршрут №18 ВО «Алмаз» — Автовокзал №1 запрацює 1 вересня 2018 і протягом місяця буде курсувати у тестовому режимі, на маршруті будуть працювати 2 тролейбуси в годину-«пік» у будні дні, а у вихідні - 1 тролебус.[8]

З 1 вересня 2018 вартість одноразової поїздки в тролейбусі зросла до 3,5 грн, а у нічних - 10 грн [9]

Маршрути

Діючі маршрути

Денні маршрути

У Хмельницькому діє 22 маршрути[10]:

Колір ячейки номеру маршрута відповідає за колір трафарету

Початковий пункт Кінцевий пункт Траса маршруту Примітки Дата відкриття Довжина, км Інтервал, хв.
1 Кінотеатр «Сілістра» Поліклініка № 1 пр. Миру, Старокостянтинівське шосе, вул. Проскурівська, вул. Свободи, вул. Подільська, вул. Кам'янецька, вул. Степана Бандери Кільцевий 1990-ті 11 34
Вулиця Староміська МАУП вул. Староміська, вул. Кам'янецька, вул. Степана Бандери, проспект Миру, Старокостянтинівське шосе, вул. Зарічанська, вул. Степана Бандери, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Соборна, вул. Староміська Кільцевий, з заїздом до універмагу «Юність». Працює в години-пік 24. січня 2018 9.5 35
Завод «Катіон» Автовокзал № 2 вул. Тернопільська, вул. Молодіжна, вул. Інститутська, вул. Кам'янецька, вул. Героїв Майдану, вул. Свободи, вул. Проскурівська, вул. Горького, вул. Шевченка, вул. Свободи, вул. Героїв Майдану, вул. Кам'янецька, вул. Інститутська, вул. Молодіжна. вул. Тернопільська До 27 грудня 2017 курсував за маршрутом Катіон - Озерна грудень 1972 р. 7,9 31-36
3 Озерна Вулиця Довженка вул. Панаса Мирного, проспект Миру, Старокостянтинівське шосе, вул. Проскурівська, вул. Горького (назад по вул. Шевченка), вул. Шевченка, вул. Трудова, вул. Чорновола, вул. Майборського, вул. Гарнізонна, вул. Довженка Тільки по будням грудень 1972 р. 12,44 12—34
5 вул. Зарічанська вул. Шевченка вул. Зарічанська, Старокостянтинівське шосе, вул. Шевченка, вул. Подільська, вул. Кам'янецька, вул. Степана Бандери Кільцевий грудень 1976 р. 6.5 13
7 Завод «Катіон» Вулиця Довженка вул. Тернопільська, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Свободи, вул. Шевченка, вул. Трудова, вул. Майборського, вул. Гарнізонна, вул. Довженка До 12 грудня 2010 курсував до Автостанції №2 листопад 1982 р. 13 5—25
Завод «Катіон» Вулиця Довженка вул. Тернопільська, вул. Молодіжна, вул. Інститутська, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Свободи, вул. Шевченка, вул. Трудова, вул. Чорновола, вул. Майборського, вул. Гарнізонна, вул. Довженка До 12 грудня 2010 курсував до Автостанції №2 листопад 1982 р. 14,04 5—19
ВО «Алмаз» Озерна вул. Курчатова, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Соборна, вул. Староміська (назад по вул. Кам'янецькій), вул. Кам'янецька, вул. Степана Бандери, проспект Миру, вул. Панаса Мирного 12 грудня 2010 р. 9,96 17—42
9 Вулиця Зарічанська Вулиця Довженка Вул. Кам'янецька, вул. Степана Бандери, вул. Зарічанська, вул. Свободи, вул. Шевченка, вул. Трудова, вул. Чорновола, вул. Майборського, вул. Гарнізонна, вул. Довженка, вул. Гарнізонна, вул. Майборського, вул. Чорновола, вул. Трудова, вул. Шевченка, вул. Свободи, вул. Героїв Майдану, вул. Кам'янецька, вул. Соборна, вул, 1992 20 11-23
10 Озерна Торговий центр вул. Панаса Мирного, проспект Миру, Старокостянтинівське шосе, вул. Шевченка, вул. Свободи, вул. Героїв Майдану, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Свободи, вул. Проскурівська, Старокостянтинівське шосе, проспект Миру, вул. Панаса Мирного 1993 18.1 12-23
11 Завод «Катіон» Озерна вул. Тернопільська, вул. Кам'янецька, вул. Степана Бандери, проспект Миру, вул. Панаса Мирного 1997 10,58 7—28
11А Завод «Катіон» Озерна вул. Тернопільська, вул. Молодіжна, вул. Інститутська, вул. Кам'янецька, вул. Степана Бандери, проспект Миру, вул. Панаса Мирного 1997 10,48 6—16
12 Завод «Катіон» Озерна Львівське шосе, вул. Толстого, вул. Кам'янецька, проспект Миру, вул. Панаса Мирного До березня 2001 р. курсував до Кооперативного технікуму січень 1998 р. 9,6 14—29
13 ВО «Алмаз» Вулиця Довженка вул. Курчатова, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Свободи, вул. Шевченка, вул. Трудова, вул. Чорновола, вул. Майборського, вул. Гарнізонна, вул. Довженка До 27 грудня 2017 року курсував до Автостанції №2 2000 13 22—35
14 Завод «Катіон» Автовокзал № 2 Львівське шосе, вул. Толстого, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Свободи, вул. Шевченка До вересня 2003 року курсував до Речового Ринку березень 2001 7,35 12—28
15 Вулиця Староміська Вулиця Болбочана Вулиця Староміська, вулиця Кам'янецька, вулиця Купріна квітень

2002

4.88 19-40
15А Автовокзал № 2 Вулиця Болбочана вул. Шевченка, вул. Свободи, вул. Подільська, вул. Кам'янецька, вул. Купріна, вул. Козацька З 27 грудня 2017 до 24 січня 2018 мав номер 15 24 січня 2018 7,46 10—13
16 ВО «Алмаз» Завод «Катіон» вул. Курчатова, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Кам'янецька, Львівське шосе, (кільцевий Катіон), вул. Тернопільська, вул. Молодіжна, вул. Інститутська, вул. Кам'янецька (далі заїжджає на Юність), вул. Проскурівського Підпілля, вул. Курчатова До 20 лютого 2018 курсував по вул.Інститутській, Тернопільській в сторону Катіону серпень 2005 17,45 15-20
17 Завод «Катіон» Автовокзал № 1 вул. Тернопільська, вул. Молодіжна, вул. Інститутська, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Соборна, вул. Староміська (назад по Кам'янецькій) вул. Степана Бандери, вул. Зарічанська, Старокостянтинівське шосе, проспект Миру, Вінницьке шосе 27 червня 2006 10,39 8—20
18 ВО «Алмаз» Автовокзал №1 вул. Курчатова, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Соборна, вул. Староміська, вул. Бандери, Проспект Миру, Вінницьке шосе, Проспект Миру, вул. Бандери, вул. Кам'янецька, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Курчатова. Працює у тестовому режимі , у годину-пік 1 вересня 2018 10 40
56 ВО «Алмаз» Автовокзал № 1 вул. Курчатова, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Соборна, вул. Староміська (назад по вул. Кам'янецькій), вул. Степана Бандери, вул. Зарічанська, Староконстянтинівське шосе, просп. Миру, Вінницьке шосе В годину-пік 27 грудня 2017
57 ВО «Алмаз» вулиця Болбочана вул. Курчатова, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Кам'янецька, вул. Купріна, вул. Козацька (назад заїжджає по вул. Кам'янецькій, вул. Подільській, вул. Соборній до універмагу Юність і повертаючись у Гречани) В годину-пік 27 грудня 2017

Нічні маршрути

Початковий пункт Кінцевий пункт Траса маршруту Інтервал
1 Катіон вул. Довженка вул. Тернопільська, вул. Молодіжна, вул. Інститутська, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Свободи, вул. Шевченка, вул. Трудова, вул. Чорновола, вул. Майборського, вул. Гарнізонна, вул. Довженка. Вул. Довженка, вул. Гарнізонна, вул. Майборського, вул. Чорновола, вул. Трудова, вул. Шевченка, вул. Свободи, вул. Подільська, вул. Кам'янецька, вул. Толстого, вул. Львівське шосе 60-97
2 ВО «Алмаз» Автовокзал № 2 вул. Курчатова, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Свободи, вул. Шевченка, Автовокзал № 2. Автовокзал № 2, вул. Шевченка, вул. Свободи, вул Подільська, вул. Кам'янецька, вул. Проскурівського Підпілля, вул. Курчатова 50-69
3 Озерна Автовокзал № 2 вул. Панаса Мирного, Проспект Миру, вул. Старокостянтинівське шосе, вул. Проскурівська, вул. Горького, вул. Шевченка, Автовокзал № 2. Автовокзал № 2, вул. Шевченка, вул. Свободи, вул. Героїв Майдану, вул. Кам'янецька, вул. Подільська, вул. Соборна, вул. Староміська, вул. Степана Бандери, Проспект Миру, вул. Панаса Мирного 54-61

Вперше нічні тролейбуси розпочали курсувати 1 лютого​ 2016 року. Пасажири і пільговики платять за проїзд 6 гривень. На кожному маршруті курсує 1 тролейбус, тобто всього на ніч на лінію виходять три тролейбуси. До 10 лютого 2016 року маршрути були пронумеровані таким чином: № 61, № 62 , № 63. Головною метою перевірки експлуатації нічних тролейбусів була рентабельність. А саме до 1 травня 2016 потрібно було за ніч перевезти 400 пасажирів. При тому що в першу ніч було перевезено 186 пасажирів до закінчення строку не було перевезено потрібної кількості пасажирів. Але пізніше проект продовжили до початку осені 2016 року. Саме в літню пору нічні тролейбуси стали рентабельними і тому вони до сьогоднішнього дня їздять по нічному Хмельницькому.

Хмельницький став другим містом в Україні, що започаткувало експлуатацію нічних тролейбусів. До 1 вересня 2016 року «Електротранс» не запускав машини з низькою підлогою в темну пору доби. Але з часом цей нюанс було вирішено. Тролейбуси виїжджають переважно опівночі. Останній заїжджає в депо о 05:23, при тому, що перший ранковий тролейбус виїжджає о 04:50. Отже нічний тролейбус потрібний місту, і тому кожну ніч він служить хмельничанам у цю пору.

Закриті маршрути

Початковий пункт Кінцевий пункт Примітки Дата закриття
1 Завод «Катіон» Техучилище № 3 Найперший тролейбусний маршрут міста 1984
1 кінотеатр "Сілістра" вулиця Свободи через вул. Свободи, Зарічанську, просп. Миру, вул. Рибалка, Зарічанську, Свободи. Відкритий у грудні 1984 р. 1990-ті рр.
Завод «Катіон» Техучилище № 3 Відкритий у 1980 році Через вул. Молодіжну, вул. Інститутську 1984
2 Завод «Катіон» Площа Героїв Сталінграду Відкритий у 1972 році 01.10.1998
4 Вулиця Кам'янецька Вулиця Довженка Кільцевий 12.12.2010
6 Центр Озерна Відкритий у 1997 р. 12.12.2010
8 ВО «Алмаз» Вулиця Староміська Відкритий у 1991 р. Закритий 27 грудня 2017 в зв'язку з введенням нової транспортної мережі міста
16А ВО «Алмаз» Завод «Катіон» Відкритий 12.12.2010, через Львівське шосе Закритий 27 грудня 2017 в зв'язку з введенням нової транспортної мережі міста

Рухомий склад

Тролейбус біля Хмельницького ринку
Модель Виробник Загальна кількість Роки постачання Бортові номера
Київ-6 СССР, Київський Завод Електротранспорту 25 1970-1971 1-25
ЗіУ-5Д СССР, Завод ім. Урицького 29 1971-1972 26-54
ЗіУ-682Б СССР, Завод ім. Урицького 34 1972; 1975 55-88
Київ-11У Україна, ДП «Антонов» 1 1992 266
Модель Виробник Кількість на 01.05.2018 Роки постачання Бортові номера
ЗіУ-682 (В; В00; В-012(В0А); В-013(В0В); Г00; Г-012(Г0А); Г-016(012); Г-016(018); Г-016.05 Росія/СССР, Завод ім. Урицького 78 +3 службових 1981-1994, 2002,2003, 2006—2007,2011 001-002; 004—006; 146;152; 165-166; 170-179; 187; 191; 193—194; 198; 202—205; 207—211; 213—215; 220—222; 224; 226—227; 230; 233-234; 236-241;243-251; 253—265; 272—278; 281;
ПМЗ Т2 Україна, Південно-Машинний Завод 12 1992; 1994; 1997 267-271, 280, 282—287
Богдан Т60111 Україна, Корпорація «Богдан Моторс» 2 2008 009-010
Дніпро Е187 Україна, Дніпропетровський ремонтний завод електротранспорту 2 2008 007-008
Електрон Т19101 Україна, завод «Електрон» 2 2014 011-012
Богдан Т70117 Україна, Корпорація «Богдан Моторс» 21 2015-2018 014-034

Енергосподарство

Живлення мережі забезпечується 10 тяговими підстанціями[2].

Див. також

Примітки

 1. Відправлення (перевезення) пасажирів за видами транспорту загального користування (1995—2016) // Головне управління статистики у Хмельницькій області.
 2. а б Об'єкти міського електротранспорту України станом на 01.01.2018 // Корпорація «Укрелектротранс».
 3. Інвентарний парк тролейбусів по містах України на 01.01.2017 з аналізом його змін за 2016 рік // Корпорація «Укрелектротранс».
 4. Статистика рухомого складу. Хмельницький, тролейбус // Трансфото.
 5. Історія розвитку (хмельницького тролейбуса) на Хмельницке Комунальне Підприємство «Електротранс» (офіційний веб-сайт)
 6. Хроніка трудових справ. http://www.trolley.org.ua (укр). Хмельницьке комунальне підприємство "Електротранс". 
 7. На вулиці міста вийшло 7 нових тролейбусів. 6 березня 2018. 
 8. З 1 вересня з'явиться новий тролейбусний маршрут №18: Графік руху. 0382.ua - Cайт міста Хмельницького (uk-UA). Процитовано 2018-08-30. 
 9. З 1 вересня у Хмельницькому подорожчає проїзд у тролейбусах і маршрутках - vsim.ua. vsim.ua (uk). Процитовано 2018-08-30. 
 10. Маршрути // ХКП «Електротранс»

Посилання

Джерела