Хюсеїн Тутал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.
Хюсеїн Тутал
Основна інформація
Повне ім'я Хюсеїн Тутал
Дата народження 1937(1937)
Місце народження с. Фаре, Туреччина
Дата смерті 1998(1998)
Місце смерті Діярбакир (провінція), Туреччина
Професії музикант

Хюсеїн Тутал (тур. Hüseyin Tutal) (нар. 1937(1937), с. Фаре, Діярбакир, Туреччина — пом. 1998, Діярбакир, Туреччина) — турецький співак-данбеж (курд. dengbêj) курдського походження.

Життєпис

Народився в с. Фаре (сучасне с. Гюзелькьой (тур. Güzelköy) у провінції Діярбакир). У різних джерелах можна побачити ім'я данбежа Хусейн Фаре (курд. Huseynê Farê) за назвою села, оскільки під цим іменем він більш відомий. Розпочав співати в 7 років.

У той час, коли Хюсеїн Тутал випустив свій перший альбом (1980-ті), існувала спеціальна військова адміністрація, що боролася з поширенням курдської мови та культури. До дому співака відразу ж прийшли люди у формі, які допитували його й обурювалися, чому Хюсеїн, знаходячись у Туреччині, співає курдською, бо, на їхню думку, у цій країні треба співати лише турецькою. На це Хюсеїн Тутал їм відповів: «Я курд, тому виконую пісні своєю рідною мовою. Невже я не маю на це права?» Проте данбеж не переставав співати, хоча допити й арешти все ще продовжувалися.

Згодом переїжджає до с. Бісилмайх (курд. Bisilmayexê), де на той час проживали батьки його дружини. Після 3–4 років перебування з ними емігрує до Німеччини, але через 2 роки повертається на Батьківщину, де продовжує співати.

Помер через хвороби, на які він захворів, коли був у в'язниці. Проте Хюсеїн Тутал залишив по собі добру пам'ять і пісні, які народ поважає й сьогодні.

Творчість

Відомі пісні:

  • Têlî
  • Ay Le Gule (Ay Lo Delal)
  • Dolabe Yar Dolabe
  • Mala Musa (Tu Axayî)
  • Wer Hine
  • Xalê Cemîl

та ін.

Сім'я

  • Брат — Юсуф Фаре (курд. Usivê Farê) — данбеж.

Див. також

Джерела