Центр «Миротворець»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Центр «Миротворець»
Myrotvorets logo-300x300.png
Гасло «Pro bono publico» (Заради суспільного блага)
Засновано 2014
Тип веб-сайт
Мета дослідження ознак злочинів проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку
Штаб-квартира Київ
Офіційні мови українська
російська
англійська
Засновник Тука Георгій Борисович
Спікер Євгеній Вольнов
Веб-сайт myrotvorets.center
Співробітники Центру «Миротворець»
Однострой співробітника Центру з польовим варіантом шеврона

Центр «Миротворець» — неурядова організація, що займається дослідженням ознак злочинів проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Загальні відомості

Створений навесні 2014 року в рамках роботи волонтерської групи «Народний тил»[1][2] групою науковців та фахівців з питань дослідження згаданих злочинів як таких, що становлять істотну загрозу українській державі та суспільству.

Завданням центру є надання інформаційно-консультативної допомоги органам виконавчої влади з метою остаточного встановлення миру та злагоди в Україні. В своїй роботі особливу увагу Центр приділяє проявам терористичної та сепаратистської діяльності на території України.

Джерелами інформації для роботи Центру є насамперед загальнодоступні матеріали, що розміщуються в мережі Інтернет, друкованих виданнях, тощо; тобто, в своїй роботі Центр широко використовує методи OSINT. Окрім того, Центр користується інформацією, яку надають приватні особи на умовах конфіденційності; згідно з чинним законодавством, інформація, що міститься в анонімних зверненнях, в роботі Центру не використовується.

Основними користувачами інформації, зібраної Центром, є СБУ, Генштаб ЗСУ, МВС України, Державна прикордонна Служба, Державна пенітенціарна Служба, а також інші державні установи та комерційні структури..

Девізом інтернет-сайту Центру, та Центру як такого, є латинський вислів «Pro bono publico» (укр. Заради суспільного блага).

Історія

Робота Центру розпочалася в березні 2014 року. З самого початку заснування Центру російська пропаганда та деякі українські ЗМІ наполегливо просувають в інформаційний простір думку про те, що керівниками Миротворця є радник Міністра МВС України — Антон Геращенко та Георгій Тука. Навіть попри те, що сам Центр не приховує, що його директором є Роман Зайцев — колишній співробітник СБУ (Див. в розділі «Особовий склад»)[3].

Завдяки роботі Центру протягом 2014 року на території України була ідентифікована і затримана значна кількість терористів, російських найманців, та представників сепаратистських рухів. Високу оцінку роботи Центру дали, зокрема, командир батальйону «Миротворець» Андрій Тетерук[4] та Антон Геращенко[5].

Практично з самого початку роботи сайту «Миротворець» з огляду на його ефективність та викликану цим паніку в лавах сепаратистів, його базу даних в російській та проросійській пресі, а також серед проросійських сепаратистів та російських найманців, почали називати «розстрільними списками»[6][7][8][9].

Ілля Кива, перебуваючи на посаді заступника начальника УМВС по Донецькій області, став першим з керівного складу територіальних органів МВС, хто цілеспрямовано впроваджував базу даних Центру «Миротворець» у використання при оперативній роботі.[3]

У жовтні 2015 року, після початку операції «Залёт» (див. нижче), депутат Андрій Тетерук заявив, що на базі центру «Миротворець» може бути створений спецпідрозділ за зразком «Моссаду»[10].

У лютому 2016 року співробітники Центру брали участь в дії мобільних груп по боротьбі з нелегальним перевезенням вантажів через лінію збройного протистояння в зоні АТО[11].

Центр «Миротворець» неодноразово оприлюднював інформацію щодо участі іноземних громадян в збройному конфлікті на боці проросійських терористів. Зокрема, на початку березня 2016 року за матеріалами Центру правоохоронними органами Болгарії було розпочате кримінальне провадження щодо громадянина Болгарії Георги Близнакова, а також розгляд аналогічних матеріалів, наданих Центром, щодо кількох інших болгарських громадян[12][13].

27 грудня 2017 року колектив Центру з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета був нагороджений медаллю «За жертовність і любов до України». Нагородження провів голова Синодального управління військового духовенства УПЦ Київського Патріархату митрополит Іоан (Яременко), привітавши колектив Центру з днем української контррозвідки[14].

Зі слів керівника Центру, в жовтні 2014 в картотеці було 4,5 тисячі осіб; 16 грудня — 7,5 тисяч; в січні 2015 — 9 тисяч; 13 квітня — 30 тисяч; в жовтні того ж року — 45 тисяч осіб[3]; на 21 березня 2016 року — 57775 осіб[15]; на 27 січня 2017 року — більше 102 тисяч[16]; на 23 серпня 2019 року - 187 тисяч[17]. Найбiльш повно у базі представлені дані про зрадників Батьківщини і посібників окупантів, які проживають на території окупованої Росією АР Крим[3].

10 лютого 2018 року голова комітету з оборони та безпеки Ради Федерації Росії Франц Клінцевич заявив, що російським спецслужбам відомі особи всіх, хто так чи інакше причетний до сайту «Миротворець»[18].

8 жовтня 2018 року Миротворець оприлюднив повідомлення про внесення у базу сайту 313 осіб з проживанням в Закарпатті, які, крім українського, мають ще громадянство Угорщини[19][20]. Також було повідомлено, що Миротворець відкрив офіс у Закарпатті, а дані про громадян з подвійним громадянством збирали «за активної підтримки представників громадськості».

Перший заступник голови Закарпатської ОДА Ярослав Галас, повідомив, що чиновники із бази «Миротворця» будуть перевірені на факт отримання угорського громадянства[21].

10 жовтня 2018 року ЗМІ поширили інформацію, що Посла України в Угорщині Любов Непоп викликали у Міністерство закордонних справ Угорщини через публікацію Миротворця[22].

На початку вересня 2018 року ГО «Успішна Варта», підконтрольне Олександру Клименко, який на той час переховувався від українських правоохоронних органів на території Росії, звернулося до ГПУ з заявою щодо вчинення колективом Центру карних злочинів, вимогою про відкриття у зв'язку з цим кримінального провадження, і закриття сайту «Миротворець»[23]. Вимога була мотивована тим, що українські суди занадто активно використовують матеріали Центру в якості доказів в судовому процесі[24]. Станом на вересень 2018 р. на сайті ЄРДР «Успішна Варта» знайшла 101 судове рішення, в якому в якості доказів використовувались матеріали Центру[24][25]; виходячи з того, що в опублікованих судових рішеннях джерела матеріалів часто не публікуються, ця цифра є, скоріше за все, заниженою.

Особовий склад

Керівником Центру є Роман Зайцев, в минулому співробітник територіального управління СБУ в Луганській області. В складі Центру налічується невідома кількість співробітників, які проживають як в Україні, так і за її межами. Протягом перших півтора років роботи Центру він поніс втрати вбитими, пораненими та зниклими безвісти.[3]

Операції

Починаючи з весни 2015 року стало відомо про кілька спецоперацій, здійснених співробітниками Центру:

Операція «Гюльчатай». Користуючись медійним резонансом, викликаним вбивствами Олега Калашнікова та Олеся Бузини, були отримані анкетні дані великої кількості (кількох тисяч або десятків тисяч) бойовиків ДНР та ЛНР, російських найманців, військовослужбовців РФ, що воюють на території України, та ін.[26][27]

Операція «Разводной ключ». В ході операції були перехоплені кілька сотень тисяч євро та спеціальне військове спорядження, зібрані прихильниками ДНР та ЛНР в країнах ЄС та США. Перехоплені кошти та спорядження були спрямовані на потреби ЗСУ[28][29]. Також в ході операції співробітники Центру отримували оперативну інформацію про дії бойовиків ДНР в районі Слов'янська та Краматорська[28]. Згідно з деякими джерелами, в ході операції «Разводной ключ» центр «Миротворець» виступав прикриттям закордонної діяльності СБУ[30].

Після здійснення цих операцій співробітники Центру були нагороджені медалями та іменною зброєю.[31][32]

Операція «Грибница» з отримання з окупованих територій анкетних даних на 1542-х бойовиків незаконних збройних формувань.

Операція «Барбариска». В ході багатоходової операції наприкінці квітня 2015 р. співробітниками Центру була отримана частина (щонайменше та, що стосується групи військ «Північ») плану літньої військової кампанії ЗС РФ проти України. Згідно плану окупація Лівобережної України планувалася до здійснення протягом 15-ти діб[33][34]. Як стверджував Антон Геращенко, надання цього плану посадовцям країн НАТО стало важливим чинником прийняття рішення про перекидання додаткової техніки та озброєнь до Східної Європи[35].

Операція «Залёт». В жовтні 2015 року разом з колективом сайту ІнформНапалм центр «Миротворець» розпочав виявлення та публікацію особистих даних російських льотчиків, що беруть участь в бомбардуваннях Сирії. Початок операції викликав вкрай різку реакцію адміністрації президента Росії[36] і серед російських експертів в області військової справи та спеціальних операцій[37][38]. Після початку публікацій Слідчий Комітет Росії розпочав карну справу проти Антона Геращенка за «публічні заклики до тероризму»[39]. Як було зазначено в публікаціях сайту ІнформНапалм, важливим елементом операції було порівняння номерів літаків Су-24 з авіабази «Шагол» (Росія) та однотипних літаків, перекинутих в Сирію; через кілька днів після початку операції російські телеканали почали приховувати номери військових літаків, що базуються в Сирії, на своїх відеозйомках[40][41]. Пізніше МЗС Росії звернулося до влади Канади з вимогою про видалення даних російських льотчиків, розміщених на сайті «Миротворець» (на той час знаходився в канадській юрисдикції)[42][43].

Операція «Отжим». Наприкінці 2015 року керівник Центру повідомив про отримання великої кількості (70 %) анкет бойовиків, які були доправлені до НВФ через «військкомати» ДНР попри роботу з контррозвідувального забезпечення, яка проводилась росіянами[44].

Судячи з фотоматеріалів, оприлюднених активістами кримськотатарського Меджлісу, співробітники центру «Миротворець» брали участь в операції з блокування Криму.

Операція «Гейша». Навесні-влітку 2016 року співробітниками Центру були поставлені під контроль канали комунікації між мережею агентів-інформаторів розвідки ДНР та їхнім оператором Оленою Гейшторовою (співробітником Міністерства Держбезпеки ДНР). Завдяки цьому на підконтрольній Україні території були виявлені і захоплені 23 агенти, що збирали відомості про дислокацію підрозділів ЗСУ в районі Торецьк — Костянтинівка, про військові перевезення залізницею, готували вбивства поранених українських військовослужбовців в одному з шпиталів зони АТО, і т.ін.[45][46][47]. Використовуючи результати проведеної співробітниками Центру операції, СБУ та МВС ліквідували цю агентську мережу[48][49][50][51].

Тетяна Єгорова і журналісти. 3 серпня 2016 року було опубліковано архів поштової скриньки співробітниці МДБ ДНР Тетяни Єгорової, яка відповідала за роботу з журналістами. Архів містив листування між МДБ ДНР та представниками українських та закордонних ЗМІ (телеканал «Інтер», телеканал «Україна», ICTV, Gazeta Wyborcza і багатьох інших) в яких останні узгоджували зміст своїх телесюжетів та публікацій з побажаннями спецслужб ДНР та Росії[52][53]. Окрім того, архів містив докази агентурної роботи спецслужб ДНР та Росії в середовищі українських журналістів: зокрема, звіт офіцера МДБ ДНР про перебіг операції з вербування журналіста Назарія Наджоги[54]. Перелік журналістів, долучених до листування, збігався із списками акредитованих в ДНР журналістів. Таким чином, було підтверджено факт співпраці журналістів з спецслужбами терористів, що його «Миротворець» публікував раніше.

Операція «Хамелеон». 21 серпня 2016 року Центр Миротворець оприлюднив базу даних на 4489 осіб, які добровільно завербувались для ведення бойових дій та підривної роботи проти України[55]. База складалась з представників різних країн; журналісти видання «Наша Ніва» провели перевірку згаданих в ній громадян Білорусі і дійшли висновку, що база не є «фейком», а занесені до неї люди дійсно мали намір воювати проти України[56].

Операція «Раёк». Восени 2016 року співробітники МДБ ДНР та ЛНР оприлюднили інформацію про операцію центру Миротворець, в результаті якої один з членів «Союзу Добровольців Донбасу» за грошову винагороду надав Центру близько трьох тисяч анкет російських бойовиків, які брали участь в бойових діях на українській території[57][58]. Сам Центр Миротворець про дану операцію на той час ніяких заяв не робив. 28 травня 2017 року Центр Миротворець оприлюднив доповідь про свою довготривалу роботу проти Союзу Добровольців Донбасу, частиною якої виявилось отримання паперових копій анкет його членів, відомості про що потрапили в пресу раніше. В ході операції було виявлено щонайменше одного інформатора російсько-терористичних військ на підконтрольній уряду України території, а також занотовано методи вербування співробітниками ФСБ українських громадян[59][60].

Операція «За двома зайцями». На початку 2019 року Центр Миротворець оприлюднив дані про операцію, розпочату в 2016 році. В ході операції співробітниками Центру було створено мережу веб-сторінок, на яких проводилося вербування найманців для служби у складі кількох приватних військових компаній (зокрема, ПВК «Вагнер»), які здійснюють військові злочини на території України і інших країн (Сирія, Венесуела, Центральноафриканська Республіка, і т. ін.). В рамка т. зв. «вербувальних процедур» російські найманці проходили відеоінтерв'ю, в ході яких надавали свідчення щодо своєї участі в окупації Криму, участі у військових діях на території України та інших країн, а також називали інших членів російських незаконних збройних формувань та своїх командирів. Представники Центру заявили, що відеозаписи цих інтерв'ю використовувались українськими спецслужбами в оперативній роботі, а пізніше будуть надані в міжнародні суди для підкріплення доказової бази російської агресії[61][62][63][64].

Документ про присвоєння оперативного псевдоніму агенту-провокатору російських спецслужб на окупованій території АР Крим, затверджений підполковником Геніятовим

Операція «Регата». Наприкінці березня — на початку квітня 2019 року Центр Миротворець оприлюднив дані щодо продовження своєї роботи проти «Союзу Добровольців Донбасу» (СДД)[65][66][67][68][69]. Операція «Регата», прикриттям якої частково стала попередня операція «Раёк», початково мала на меті викриття та взяття під контроль агентурних мереж російських спецслужб на території України, в формуванні і керівництві якими були задіяні представники СДД. З цією метою мешканцям окупованих територій пов'язаним з членами СДД, яки в'їжджали на територію підконтрольну українському уряду з метою придбання контрафактних комп'ютерних програм, в Одесі та інших містах продавали програмне забезпечення із шпигунськими «закладками». Завдяки цим «закладкам» співробітники Центру взяли під контроль канали передачі конфіденційних даних збройними формуваннями та російською окупаційною адміністрацією на тимчасово окупованій території АР Крим. Отримані з цих каналів документи (див. ілюстрацію) в подальшому використовувались для вербування посібників окупаційної влади українськими спецслужбами.

Але, в ході операції також були отримані дані щодо фінансування акцій руху «Хто замовив Катю Гандзюк?» та частини президентської передвиборчої компанії Володимира Зеленського російськими спецслужбами за кошти біржі криптовалют WEX, контрольованої представниками СДД[70]. Після цього керівництво Центру прийняло рішення про оприлюднення оригінального дампу листування з підконтрольної поштової скриньки одного з членів СДД, і звернулося до СБУ з проханням провести перевірку викладених даних[71][72]. Справжність викладеного листування підтвердила, зокрема, OSINT-група Bellingcat[70].

Операція «Антрацит». 21 червня 2019 року Георгій Тука повідомив про завершення Центром Миротворець операції «Антрацит», яка тривала два з половиною роки, і в ході якої були зібрані дані на 25 тисяч осіб, що перетинали українсько-російський кордон на неконтрольованій Україною ділянці. Близько 80 % з цих людей є членами незаконних збройних формувань[73].

Назва невідома. В лютому 2019 року Центр виклав в загальний доступ дані та їхній аналіз щодо діяльності російського збройного формування «Імперський легіон» в Україні. В даних наведено докази участі сотень громадян РФ в бойових діях на території України; місця дислокації збройних формувань російських найманців на Донбасі, особисті дані та фотознімки найманців «Легіону», що викривали їхню протизаконну діяльність[74]. При цьому Миротворець не наводив даних щодо того, як було отримано цю інформацію, а також методи її аналізу. 6 червня 2019 року «Легіон» в статті визнав правдивість даних Миротворця й правильність висновків експертної групи Центру. При цьому «Легіон» наголосив, що велика частина цих даних не публікувалася у відкритому доступі й могла бути отримана лише в результаті оперативно-агентурної діяльності. «Легіон» звинуватив у витоку інформації російські спецслужби, які здійснюють контроль над діяльністю російських найманців[75].

Проект Identigraf

В липні 2017 року керівництво Центру оголосило про запланований на річницю незалежності України (24 серпня 2017) запуск окремого проекту з розпізнавання облич на фотографіях та відеозаписах. Офіційною назвою проекту стала «Identigraf», неофіційною — «Мордорозпізнавач»[76]. Фінансування розробки проекту та його технічної складової було здійснено шляхом краудфандингу, сама розробка зайняла близько року. Функція розпізнавання облич та автоматичного їх порівняння з наявними зображеннями з архіву сайту «Миротворець» має бути загальнодоступною з мобільних пристроїв.

Відносини з владними структурами

Після набуття сайтом «Миротворець» відомості та виникнення медійного резонансу у зв'язку з проведеними співробітниками Центру спецопераціями, омбудсмен України Валерія Лутковська виступила з вимогою про закриття сайту і припинення роботи Центру, мотивуючи це неправомірним використанням особистих даних громадян України[77][78]. У відповідь Служба безпеки України розповсюдила заяву із твердженням, що не вбачає порушень законодавства України в діяльності сайту «Миротворець»[79].

Влітку 2015 року керівництво УМВС України в Луганській області визнало ефективність сайту «Миротворець» та його використання в оперативній роботі[80].

7-го травня 2016 року на сайті Центру було викладено список з 4680 журналістів, які отримували акредитацію у «владних структурах» ДНР[81]. Адміністрація Центру пояснила, що база даних була отримана в результаті операції по зламу серверів «Міністерства інформації ДНР». До прізвищ, імен та по-батькові журналістів додавались номери їхніх мобільних телефонів та електронні адреси. Після публікації, близько 30-ти журналістів, згаданих в базі даних, а також депутат Верховної Ради Вікторія Сюмар, написали відкритого листа з вимогою негайно прибрати базу даних з доступу[82]. На вимогу групи журналістів, до яких доєдналася заступник міністра інформаційної політики Тетяна Попова, прокуратура міста Києва відкрила кримінальне провадження проти колективу Центру[83]. Тетяна Попова від самого початку була єдиною людиною з уряду, хто виступав проти публікації списків [1] Пізніше з осудом публікації бази даних та з вимогою покарання співробітників Центру виступили представник ЄС в Україні Ян Томбінський[84], уповноважений ОБСЄ по свободі преси Дуня Міятович[84], МЗС Росії,[85] Держдеп США[86], омбудсмен України Валерія Лутковська[87] та низка міжнародних журналістських організацій, таких як «Комітет Захисту Журналістів»[84].

З огляду на вчинений тиск та загрозу витоку в ході розслідування кримінального провадження даних про співробітників Центру, що постійно або епізодично працюють на території ДНР та ЛНР, 13 травня керівництво Центру оприлюднило заяву про його закриття[88].

Закриття сайту «Миротворець» викликало значний суспільний резонанс, і призвело до масових інтернет-петицій та вуличних виступів на його підтримку, що переросли у вимогу відставки керівництва Міністерства інформаційної політики (МІП). 19 травня 2016 в ході мітингу проти закриття сайту протестуюча громадськість (в основному представники рухів «Правий сектор» та С14) увійшли до будівлі МІП, де керівництво міністерства провело з ними зустріч для роз'яснення своєї позиції[89][90]. Після співбесіди Тетяна Попова порозумілася тільки з організаторами пікету Міністерства — з С14. Вони прийняли її позицію і сказали, що колектив Центру «Миротворець» вчинив некоректно по відношенню до журналістів [2]

Сайт Центру «Миротворець» відновив роботу[91], залишивши опублікованою базу даних журналістів, що викликала протести[92], і згодом додавши аналогічну базу за більш пізній період[93]. Пізніше керівник Центру пояснив мотиви публікації даних журналістів для преси[94]. Проте скандал навколо публікації не вщух: 2 червня 2016 року посли країн «Великої Сімки» оприлюднили спільну заяву з вимогою до співробітників Центру видалити дані журналістів з сайту[95][96][97]. Наступного дня президент України Петро Порошенко в ході прес-конференції заявив, що він засуджує публікацію особистих даних журналістів на сайті «Миротворець», але не має засобів для впливу на незалежний веб-ресурс, і вважає чинення такого тиску недоцільним[98][99].

17 травня 2017 року Національний банк України надіслав в українські банківські асоціації офіційного листа «Про перелік інформаційних ресурсів для пошуку інформації та її аналізу», в якому рекомендував, з метою «протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового знищення», користуватись даними сайту «Миротворець»[100].

В доповіді Верховного Комісара ООН з прав людини щодо додержання в Україні прав людини в період з 16 травня до 15 серпня 2017 року було двічі згадано Центр Миротворець[101]. По-перше, віталося відкриття кримінального провадження проти Центру за фактом «публікації особистих даних працівників медіа-сфери та активістів неурядових організацій, названих посібниками терористів»; по-друге, давалася рекомендація щодо швидкого та ефективного розслідування можливих порушень законодавства в ході роботи Центру.

В листопаді 2017 року МЗС Росії надіслало ноту уряду США з вимогою припинити хостінг сайту на території США.[102]

22 травня 2019 року комісія Ради Федерації Федеральних Зборів Росії закликала ОБСЄ мобілізувати зусилля країн-членів ОБСЄ для закриття сайту «Миротворець»[103].

Критика

Народний депутат України Ігор Луценко звинуватив сайт «Миротворець» в тому, що він став інструментом політичних маніпуляцій після занесення до його бази екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі і лідера «Батьківщини» Юлії Тимошенко, які зухвало порушили Державний кордон України. Він також зауважив, що, на відміну від Тимошенко й Саакашвілі, українського політика Віктора Медведчука в базі «Миротворця» немає[104].

Представництво в Інтернеті

Окрім основного сайту https://myrotvorets.center та його дзеркал, які містять базу даних терористів та найманців, Центру належить сайт https://myrotvorets.news, на який після опрацювання співробітниками Центру викладаються деякі архіви листування посадових осіб ДНР та ЛНР, а також їхніх російських кураторів; окрім того, на сайті https://myrotvorets.news публікуються «звіти» про проведені Центром операції.

3 серпня 2016 року сайт «Миротворець» зареєструвався як засіб масової інформації[105]. 6 серпня 2016 року юрист Олексій Романов повідомив, що сайт «Миротворець» (myrotvorets.center), а також його дзеркала (копії) зареєстровані на приватну особу Оксану Тинькову з адресою у Таїланді[106]. Крім того, на ту ж особу зареєстровані дзеркала «Миротворця» — домени psb4ukr.org, psb4ukr.in, psb4ukr.ninja, metelyk.org.

Пов'язані проекти

В січні 2018 в Литві був запущений інтернет-проект «Vatnikas» («Ватники»), аналог українського «Миротворця»[107].

Після брутального розгону демонстрацій в Москві, влітку 2019 року в Росії було оголошено про створення проектів «Сканер» та «Русский слон» (автором останнього є російськомовний програміст, що мешкає в Естонії). Метою проектів є деанонімізація співробітників поліції та Росгвардії, що брали участь в придушенні протестів[108].

Примітки

 1. Волонтери запустили в інтернеті сайт про зрадників і найманців, які воюють проти України. 15.12.2014. Процитовано 22.07.2015. 
 2. Георгій Тука: Народний інформаційний проект(рос.)
 3. а б в г д Для Кремля мы кость в горле. Огромные силы и ресурсы брошены на наше уничтожение.(рос.)
 4. Андрій Тетерук: Робочий звіт з парламенту(укр.)
 5. Информацией с сайта центра «Миротворец» уже давно пользуется МВД, СБУ, разведка, пограничная служба(рос.)
 6. Украинцев ставят к стене объявленной смерти(рос.)
 7. Morde an Regimegegnern(нім.)
 8. Officïele dodenlijst circuleert in Oekraïne(нід.)
 9. Gestapo-like Ukrainian site uploads data of opposition figures days before their assassinations(англ.)
 10. Скандальный сайт «Миротворец» переформируют в разведподразделение.(рос.)
 11. ТСН.Тиждень за 28 лютого 2016 року(укр.)
 12. Украйна може да съди още един български наемник(болг.)
 13. Украйна може да поиска да съди не един, а на четирима българи(болг.)
 14. Колектив центру Миротворець нагородили медаллю «За жертовність і любов до України»(укр.)
 15. Центр «Миротворец» прекращает свою деятельность в текущем формате(рос.)
 16. Роман Зайцев: «Антона Геращенко должны были убить на Новый год»(укр.)
 17. "Достанем всех, кто поднял руку на Украину": центру "Миротворец" исполнилось 5 летархив(рос.)
 18. Клинцевич: Знаем всех, кто причастен к «Миротворцу»(рос.)
 19. Korrespondent.net. Миротворец опубликовал список присягнувших Венгрии (ru). Процитовано 2018-10-10. 
 20. ОНИ ПРИСЯГНУЛИ НА ВЕРНОСТЬ ВЕНГРИИ, НАХОДЯСЬ НА ГОССЛУЖБЕ И В ОРГАНАХ МЕСТНОЙ ВЛАСТИ УКРАИНЫ - Myrotvorets News. Myrotvorets News (uk-UA). 2018-10-08. Процитовано 2018-10-10. 
 21. На Закарпатті перевірять власників угорських паспортів зі списку “Миротворця”. Українська правда (uk). Процитовано 2018-10-10. 
 22. Угорщина викликала посла України через заяву «Миротворця» про подвійне громадянство чиновників Закарпаття (en). Процитовано 2018-10-10. 
 23. «Успішна Варта» требует от ГПУ расследовать деятельность сайта «Миротворец» копія(рос.)
 24. а б Веб сайт «Миротворец» и судебная практика в Украинекопія(рос.)
 25. Об использовании материалов сайта «Миротворец» в судебной практике копія(рос.)
 26. Операция «Гюльчатай»(рос.)
 27. Операция «Гюльчатай. Продолжение.»(рос.)
 28. а б Операция «Разводной ключ»(рос.)
 29. Антон Геращенко: Операция «Разводной ключ»(рос.)
 30. Геращенко: СБУ перехватила финпомощь ДНР и направила на нужды ВСУ(рос.)
 31. Об участии руководства и системных Администраторов Центра «Миротворец» в следственных действиях(рос.)
 32. Пособников убийства Олеся Бузины наградили именным оружием(рос.)
 33. Геращенко обнародовал план России по захвату Украины(рос.)
 34. Пояснительная записка к Решению на применение группировки войск «Север»(рос.)
 35. Doradca szefa MSW Ukrainy: Rosja ma plan dojścia w 15 dni do obwodu kijowskiego(пол.)
 36. Песков прокомментировал публикацию в СМИ данных российских летчиков в Сирии(рос.)
 37. «Миротворец» начал публиковать данные якобы российских пилотов(рос.)
 38. Analysts say Kiev authorities in fact team up with Islamic State(англ.)
 39. СК РФ возбудил дело против депутата Рады Украины Антона Геращенко(рос.)
 40. Russia steps up Syria air campaign: Jets raise daily action to 88 strikes(англ.)
 41. Активисты снова публикуют имена российских летчиков, воющих в Сирии(рос.)
 42. Россия потребовала у Канады убрать из интернета данные российских летчиков, воюющих в Сирии(рос.)
 43. РФ обратилась к Канаде из-за утечки в сеть данных российских летчиков архив(рос.)
 44. Каждой «сестре» воздать по серьге: 70 % російських найманців на Донбасі вже не залишаться «невідомими героями»(укр.)
 45. Отчёт об операции «Гейша» Архівовано 27 липень 2016 у Wayback Machine.(рос.)
 46. Отчет о проведенной Центром Миротворец спецоперации «Гейша», часть 2(рос.)
 47. Отчет о проведенной Центром Миротворец спецоперации «Гейша», часть 3 («Балет»)(рос.)
 48. СБУ ліквідувала розгалужену інформаційну мережу терористів «ДНР» (відео)(укр.)
 49. У Торецьку поліцейські затримали інформатора терористів(укр.)(копія)
 50. СБУ затримала ще одного члена розгромленої інформаторської мережі терористів(укр.)
 51. В Торецке разоблачили информатора «ДНР» Архівовано 16 вересень 2016 у Wayback Machine.(укр.)
 52. В сеть слили переписку украинских телеканалов с «ДНР» — СМИ(рос.)
 53. Акредитація від ДНР: як українські ЗМІ узгоджують матеріали з самопроголошеними республіками(укр.)
 54. Русофоб, убрать из Донецка!(рос.)
 55. Список 4500 желающих убивать украинцев. Данные с российского сайта вербовки боевиков и наемников(рос.)
 56. Украінская разведка зліла базу ахвотных служыць «ДНР» — «Наша Ніва» сабрала апраўданні беларусаў, якія хацелі паехаць на вайну(біл.)
 57. «Крыса в наших рядах»: россиян, воевавших в Донбассе, предали(рос.)
 58. Сейф с «донбасской бомбой»: как хранят данные добровольцев из России(рос.)
 59. Операция «Раёк». Часть первая.(рос.)
 60. Операция «Раёк». Часть вторая.(рос.)
 61. Центр «Миротворец» провел уникальную спецоперацию: 300 российских наемников дали показания о своей преступной деятельности.(рос.)
 62. Как Центр Миротворец наемников для ЧВК «Вагнер» вербовал(рос.)
 63. Спецоперация центра Миротворец «За двома зайцями» Архівовано 24 лютий 2019 у Wayback Machine.(рос.)
 64. СМИ Украины признались в фейковой вербовке в «ЧВК Вагнер» через ИнтернетКопія(рос.)
 65. Операция «Регата» — вступление(рос.)
 66. Операция «Регата» Часть1(рос.)
 67. Операция «Регата» Часть 2(рос.)
 68. Операция "Регата Часть 3(рос.)
 69. Операция «Регата» Часть 4(рос.)
 70. а б Mail hack suggests Russian funding of Zelenskyi campaign, NGO statesCopy(англ.)
 71. Взломанная переписка указывает на финансирование Зеленского людьми Малофеева и Суркова(рос.)
 72. Центр «Миротворець» звернувся до РНБО, СБУ та Верховної Ради з проханням про перевірку відомостей щодо фінансування передвиборчої кампанії Зеленського російськими спецслужбами(укр.)
 73. «Миротворець» вніс у базу дані 25 тисяч росіян, 80 % з них — найманці копія(укр.)
 74. Какова цель утечки данных боевиков «Имперского Легиона»архів(рос.)
 75. Предатели России — среди российских спецслужбархів(рос.)
 76. Роман Зайцев: «Около 80 процентов боевиков, российских наемников и военных преступников окажутся у нас на контроле»(рос.)
 77. Омбудсмен вимагає закрити сайт "Миротворець"
 78. Омбудсмен знову просить СБУ і Нацполіцію заблокувати сайт «Миротворець»
 79. Творці сайту «Миротворець» не порушили законодавство України — СБУ(укр.)
 80. Сайт Миротворец глазами УМВД Украины в Луганской области(рос.)
 81. Сайт «Миротворец» «слил» личные данные аккредитованных в «ДНР» журналистов: назревает международный скандал(рос.)
 82. Журналисты просят сайт «Миротворец» удалить базу данных по СМИ(рос.)
 83. Прокуратура Киева возбудила дело после публикации «Миротворца»(рос.)
 84. а б в ЕС и Киев осудили публикацию персональных данных журналистов на Украине(рос.)
 85. Захарова: Раскрытие данных журналистов — это прямой призыв к расправе над ними(рос.)
 86. США назвали взломом публикацию данных журналистов на Миротворце(рос.)
 87. Украинский омбудсмен выступила за блокировку сайта Миротворец(рос.)
 88. «Миротворец» закрыли по требованию Европы(рос.)
 89. Захисники «Миротворця» прийшли в Мінстець звільняти Попову(укр.)
 90. «Правый сектор» взял штурмом здание ведомства, покусившегося на «Миротворец»(рос.)
 91. Сайт «Миротворец» возобновляет работу(рос.)
 92. Список журналистов, аккредитованных террористической организацией ДНР(рос.)
 93. Извинения коллектива Центра «Миротворец» по поводу публикации 10.05.2016 списка журналистов, аккредитованных террористической организацией ДНР(рос.)
 94. Руководитель «Миротворца» рассказал «ФАКТАМ», почему был обнародован скандальный список журналистов(рос.)
 95. Заява Послів G7 стосовно персональних даних журналістів Архівовано 12 червень 2016 у Wayback Machine.(укр.)
 96. Заява Послів G7 стосовно персональних даних журналістів(англ.)
 97. Заява Послів G7 стосовно персональних даних журналістів(укр.)
 98. Фрагмент прес-конференції П. Порошенка 03.06.2016(англ.)
 99. Фрагмент прес-конференції П. Порошенка 03.06.2016(укр.)
 100. Національний банк України лист від 17.05.2017 р. N 25-0008/35441(укр.)
 101. Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights: Report on the human rights situation in Ukraine 16 May to 15 August 2017(англ.)
 102. МИД потребовал от США отказать «Миротворцу» в «американской прописке»(рос.)
 103. Комиссия Совфеда призвала ОБСЕ приложить усилия для закрытия сайта «Миротворец»копія(рос.)
 104. Ігор Луценко: Після занесення Саакашвілі і Тимошенко до своєї бази "Миротворець" утратив усю довіру до себе. "Гордон". Процитовано 12 вересня 2017. 
 105. Сайт "Миротворець" зареєструвався як ЗМІ. ukranews.com. Українські новини. 2016-08-03. 
 106. Стало відомо ім'я власника скандального сайту "Миротворець". ukranews.com. Українські новини. 2016-08-06. 
 107. У Литві запустили проект Vatnikas — аналог українського «Миротворця»
 108. Сканер вражды архів(рос.)

Див. також

Посилання