Відмінності між версіями «Церква святого Іллі»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 4: Рядок 4:
 
'''Церква святого Іллі''' — православний храм, [[Хустська єпархія УПЦ (МП)|Хустської єпархії]] [[Українська православна церква (Московський патріархат)|УПЦ МП]].Розташована в селі [[Широке (Виноградівський район)|Широке]] Виноградівського району.
 
'''Церква святого Іллі''' — православний храм, [[Хустська єпархія УПЦ (МП)|Хустської єпархії]] [[Українська православна церква (Московський патріархат)|УПЦ МП]].Розташована в селі [[Широке (Виноградівський район)|Широке]] Виноградівського району.
   
  +
{{Порушення авторських прав|url=goloskarpat.info/society/56f831ced1dbc|дата=14 липня 2019}}
== Історія храму ==
 
Оскільки в селі переважали русини (тепер їх називають українцями), то і віра завжди була одна — греко-католицька. ЇЇ громада створена ще в середині ХУІІ століття. Першим священиком, якого вдалося встановити, був у 1726 році Сосновський Василь. У документах із 1775 року зазначають, що парохія і дерев'яна церква походять із 1674 року, але церква вже розвалюється, і в 1774 році вірники почали будувати нову церкву, теж дерев'яну.
 
 
Служили в ній богослужіння до 1886 року, коли 1 серпня відбулося освячення новозбудованої кам'яної церкви. Вона споруджувалася протягом 20-ти років. Про це написали в газеті. Церква особливо дивує пропорційністю своїх частин, що надає їй чарівну привабливість — спостерігач не може відірвати своїх очей від неї. Ця церква споруджена під керівництвом о. Андрія Фенцика (1857—1888), при кураторах Петрові Романові і Федорові Білаку, які під час будівництва упокоїлися. Тому справу закінчили куратори Василь Погоріляк і Василь Сакалош. Будівництво тривало 20 років, бо не було коштів. Вірники щорічно орали, сіяли, збирали і продавали урожай, щоб поповнити церковну касу. Але і окремі жителі жертвували на храм. Так, Іван Погоріляк поставив престол за 250 гульденів, Василь Погоріляк перекрасив древній іконостас за 86 гульденів. Іван Феєр, Михайло Купар, Петро Купар поставили хор, Михайло Чедрик — жертвеник. Іконостас, що налічує 42 ікони, було встановлено на початку ХХ століття. Останній священик, який служив в 1943-1949-х роках, до заборони греко-католицької церкви, о. Іван Тегзе, возз'єднався з російською православною церквою 25 червня 1949 року. Церкву підпорядкували Московському патріархату. Після легалізації греко-католицької церкви, вірники села, і надалі, залишилися у лоні православ'я.
 
 
====== '''А ось що писав у 1751 році єпископ М.Ольшавський''': ======
 
<blockquote>«Се село од многих років опорожнено, а засобляєся од пароха Шардівського. Телек парохіальний, виділений од громади, где дяк свободно жиє без принадлежащих ораниць і лук. Газдов з жилярами є 16, способні к сповіді 63, всі висповідалися, кроме двох: Василя і Петра Лакатош. Платять пов віка жита і пов дня роботи оддають. Ані крестительниці, ані матрики, ані баби присяжної не є. Церков стара, вскорі розпадеться, з олтарем дуже бідним. Чаша циняна, звізда, ложечка залізна, дискос не пристойний олов'яний… Свічники два, дуже бідні. Образи місцеві. Церков травою вкрита. Звон один. Замок деревляний. Книги лише чотири, обрядові.»</blockquote>'''Кінець 20 ст. історії храму:'''
 
 
Як зазначено на таблиці на північній стіні храму, останній великий ремонт тут відбувся у 1988 році за священика Василя Мадяра, голови громади Петра Сакалоша, членів церковного комітету Івана Керечана, Антона Кости, Івана та Антона Лихтеїв, Карла Купара, Степана Трояна.
 
 
Також у 2017 році о. Василій (Мадяр) тяжко захворів, в той час до храму приходило служити багато священників.
 
 
В листопаді 2018&nbsp;р. за розпорядженням [[Марк (Петровцій)|митрополита Марка]], новим настоятелем храму став о. Євген (Чутора).
 
<br/>
 
   
 
{{DEFAULTSORT:Церква святого Іллі (Широке)}}
 
{{DEFAULTSORT:Церква святого Іллі (Широке)}}

Версія за 16:32, 14 липня 2019


Церква святого Іллі — православний храм, Хустської єпархії УПЦ МП.Розташована в селі Широке Виноградівського району.

Текст вилучений зі статті через підозру в порушенні авторських прав
Copyright.svg

Текст, що раніше перебував на цій сторінці, запідозрено в порушенні авторських прав на текст із таких джерел:

goloskarpat.info/society/56f831ced1dbc

Дата, коли було знайдено порушення: 14 липня 2019.


Тому, хто повісив цей шаблон:

На сторінку обговорення користувача, який розмістив цю статтю, варто додати повідомлення {{subst:nothanks cv|Церква святого Іллі|url=goloskarpat.info/society/56f831ced1dbc}} --~~~~.


Ambox important.svg До уваги користувача, який розмістив цю статтю

Не редагуйте статтю зараз, навіть якщо ви збираєтеся її переписати. Додержуйтеся вказівок нижче.

  1. Напишіть хоча б гарний накид статті на цій підсторінці. Зверніть увагу: не треба копіювати текст, що порушує авторські права, на зазначену підсторінку й редагувати його. Якщо ви взялися за написання нової статті, не забудьте сповістити про це на сторінці обговорення.
  2. Залиште все як є, і тоді статтю буде вилучено.

У випадку, якщо новий текст написано не буде, цю статтю буде вилучено через тиждень після появи цього попередження (детальніше див. документацію шаблону).

Вихідний текст цієї статті з можливим порушенням копірайту можна знайти в історії змін.

Зверніть увагу, що розміщення у Вікіпедії матеріалів, автор яких не надав явного дозволу на їхнє використання відповідно до ліцензії GNU FDL без незмінюваних секцій та Creative Commons із зазначенням автора / розповсюдження на тих самих умовах, може бути порушенням законів про авторське право. Користувачів, які додають до Вікіпедії такі матеріали, може бути тимчасово позбавлено права редагувати статті.

Незважаючи ні на що, ми завжди раді вашим оригінальним статтям.

Дякуємо.


Цю сторінку внесено до категорії Вікіпедія:Можливе порушення авторських прав.