Цецилій Стацій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 15:17, 19 вересня 2016, створена MobyVan (обговорення | внесок) (replaced: в якості → як, 220 - 166 → 220—166 за допомогою AWB)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Цецилій Стацій (220—166 роки до н.е.) - давньоримський письменник, драматург, один з представник та творців давньоримської "комедії плаща" на рівні з Плавтом та Теренцієм.

Життєпис

За походженням Стацій був галлом-інсумбром. Народився ймовірно в біля сучасного Мілану. Після захоплення римлянами Цизальпійської Галлії у 222 році він потрапляє у рабство. Десь у 200 році як раб переїздить до Риму. Він належав знатної родини Цециліїв. Через деякий час (коли невідомо) його було відпущено на волю з іменем Цецилій Стацій.

Після звільнення більшу частину життя Цецилій присвятив створенню комедій. Він оселився разом з іншим відомим письменником Квінтом Еннієм в одному будинку. Свою літературну діяльність Цецилій Стацій розпочав у 190 році до н.е. ще за життя Плавта. Перші кроки у драматургійній справі Стація були невдалими. Мождиво тому, що в цей час царював Плавт. Втім Цецилій знайшов підтримку з боку директора трупи Амбівія Турпіона, відомого на той час актора, який підтримував починаючого автора. Через деякий час комедії Стація стали шануватися.

Даних щодо останніх років життя немає.

Творчість

Практично жодного з комедій Цецилія Стація не дійшло до тепер. Невідомо навіть кількість його комедій. Є дані лише про дві "Друзі юності" та "Намисто". Писав Стацій латиною. В деяких випадках використовував аттичну комедію. Проте це була літературна обробка сюжета, а не копіювання. Робив з неї переклади. В цілому античні автори - Цицерон, Варрон, Авл Геллій, Веллій Патеркул - дають гарну відозву стосовно творів Цецилія Стація.

Використовував Цецилій ямбічний та трохаїчний септенарій, кретики. Він наслідував пісенний характер латинської комедії на противагу розмовної грецької.

Джерела

  • Manfred Fuhrmann (Hg.): Römische Literatur. Frankfurt 1974
  • Google Books copy of Otto Ribbeck's Latin edition of the fragments (Scaenicae Romanorum Poesis Fragmenta, 3rd ed., 1898, vol. 2, pp. 40ff.)