Червоний шлях (журнал)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Червоний шлях
1929-08-09-червоний-шлях-титул.jpg
Країна видання СРСР
Тематика громадсько-політичний і літературно-науковий місячник
Періодичність виходу щомісячно
Мова українська
Адреса редакції Харків
Головний редактор Григорій Гринько (1923)
Олександр Шумський (з 1923)
Михайло Яловий та Микола Хвильовий (з 1926)
Володимир Затонський (з 1927)
Видавець Державне видавництво України
Засновано 1923
Дата закриття 1936

src: Читати у Вікіджерелах

«Черво́ний шлях» — громадсько-політичний і літературно-науковий місячник, заснований 1923 року в Харкові, виходив до лютого 1936 року.

Історія журналу[ред. | ред. код]

Концепція журналу була детально продумана вищими партійними колами, а його вихід — заздалегідь запланований. Першими редакторами були видатні державно-партійні діячі того часу: Григорій Гринько, якого, у зв'язку з його переходом на роботу до Москви, з середини 1923 року змінив Олександр Шумський, усунений від обов'язків редактора 1926 року разом зі звільненням від обов'язків народного комісара освіти УСРР за «ухили» в національному питанні.

Відтоді короткочасно редакторами журналу стали Михайло Яловий та Микола Хвильовий, невдовзі усунені за націоналістичні «збочення». 1927 року редакцію журналу очолив Володимир Затонський.

До редакції журналу в різний час належали такі видатні діячі як Володимир Коряк, Іван Кулик, Сергій Пилипенко, Микола Скрипник, Павло Тичина, Андрій Хвиля, Володимир Юринець та ін.

Протягом 1920-х років у журналі друкувалися визначніші представники всіх течій і напрямів із ділянок літератури, мистецтва, публіцистики, історії, економіки тощо. Серед них Никифор Щербина, Борис Тен. Журнал знайомив читача із творчістю «плужан», членів «Гарту», «ланківців», неокласиків, «авангардистів», футуристів. Журнал був найрепрезентативнішим, відбиваючи на своїх сторінках силу і слабкість процесів українського відродження тієї доби.

Ліквідація «Червоного шляху» була одним з останніх актів ліквідації плюралізму в галузі культури в широкому значенні цього слова. Його наступник — «Літературний журнал» став речником єдиного методу соціалістичного реалізму.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Енциклопедія українознавства / Наукове товариство імені Шевченка. — Париж, 1955—2003.
  • Бібліографічний покажчик змісту часопису Червоний шлях: громадсько-політичний і літературно-науковий місячник (1923—1936 рр.) (на матеріалах фонду «Рідкісна книга») / ДВНЗ «Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника», Наукова бібліотека. Укладач: С. В. Олейник. — Івано-Франківськ, 2011.— 82 с.