Чернігівська гривня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чернігівська гривня — вагова, грошово-вагова та грошово-рахункова гривня Чернігівського князівства. По формі близька до київської (140–160 г), по вазі — до новгородської гривні (204 г).

Чернігівська гривна (гривня Мономаха) — золотий медальйон, що відноситься до типу амулетів-змійовиків (вага бл. 186 г, діаметр 7,3 см).

Випадково знайдений 1821 на березі р. Білоус (права притока Десни, басейн Дніпра) поблизу Чернігова. Виготовлений методом литва по восковій моделі, написи і зображення додатково карбовані. На лицевому боці — зображення архангела з написом «Михаїл» (старослов'янською) і текстом молитви «Свят, свят, свят…» (грецькою) по краю; на зворотному боці — жіноча голова, оточена переплетеними зміями, по краю — текст: «Господи, допоможи рабу своему Василію. Амінь» (старослов'янською), навколо якого — текст замовляння (грецькою). Виріб, враховуючи його високу вартість, мав належати особі з князівського роду. Євгеній (Болховітінінов) пов'язав Ч.г. з Володимиром Мономахом (мав християнське ім'я Василій, князював у Чернігові). З цим погоджується більшість дослідників. Зберігається у Державному Російському музеї (Санкт-Петербург).

Джерела та література