Відмінності між версіями «Чтиво (електронна бібліотека)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta14))
Рядок 63: Рядок 63:
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
 
* [http://www.chtyvo.org.ua/ Чтиво. Електронна бібліотека]
 
* [http://www.chtyvo.org.ua/ Чтиво. Електронна бібліотека]
* [http://web.archive.org/web/20120122053837/http://vedeney.org.ua/web-site-analysis/chtyvo-org-ua/ Огляд сайту Чтиво]
+
* [https://web.archive.org/web/20120122053837/http://vedeney.org.ua/web-site-analysis/chtyvo-org-ua/ Огляд сайту Чтиво]
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==

Версія за 18:29, 13 травня 2019

Чтиво
емблема
Посилання www.chtyvo.org.ua
www.chtyvo.org
Гасло (девіз) Ще так не було, щоб ніяк не було
Комерційний ні
Тип Електронна бібліотека
Реєстрація опціонально (для відгуків та для участі в літфорумі)
Мови українська
Власник В. С., С. Г.
Автор ідея В. С., код С. Г., графіка Б.Г.
Започатковано 10 серпня 2005 (15 років)
Стан Працює
Рейтинг Alexa 93 234[1]

Чтиво або Chtyvo— онлайн бібліотека україномовної літератури[2]). У бібліотеці також розміщені роботи іноземними мовами з української тематики.

Фонди

Тепер є однією з найбільших українських е-бібліотек. Містить твори з різних жанрів художньої літератури, а також публіцистичні, навчальні та наукові книги, статті, нариси тощо. На 10 січня 2013 року в книгарні розміщалося:

  • Авторів: 3923
  • Творів: 9807
  • Загальний обсяг інформації доступної для скачування: 34,84 ГБ

Тексти творів представлені у різних, у тому числі заархівованих, форматах (*.txt, *.html, *.doc, *.rtf, *.fb2, *.pdf, *.djvu) у кодуваннях Windows 1251 або UTF-8.

Мета та пріоритети діяльності

Скріншот головної сторінки сайту Е-бібліотека «Чтиво»

Відповідно до інформації розміщеної на саті Е-бібліотека «Чтиво»[3], метою діяльності даної е-бібліотеки є поширення і популяризація україномовних творів серед читачів.

Пріоритетними завданнями, які повинна виконувати книгозбірня «Чтива» зазначаються наступні:

  • Надання читачам якісних електронних книг в повному обсязі (не уривки і не скорочені варіанти) і в якомога більшій кількості.
  • Забезпечення школярів та студентів україномовним літматеріалом, який вони вивчають за програмами навчальних закладів.
  • Збереження і поширення української думки в слові, а відтак і збереження національної пам'яті.
  • Забезпечення зручного користування і доступу до вмісту е-бібліотеки усіма можливими способами.

Історія розвитку

У своїх витоках дана е-бібліотека була підбіркою текстів у форматі *.txt, які накопичувались у приватній колекції та форматувались для зручного читання на мобільному телефоні. В подальшому засновники сайту вирішили поділитися власними надбаннями з громадськістю.

Результатом такого бажання було створення у 2005 році першої версії цього сайту. Перший пробний запуск відбувся 10 серпня 2005 року. Сайт мав простий формат HTML-сторінок, тексти зберігались виключно у форматі *.txt, як файли на сервері.

У жовтні 2005 року почалось обговорення переведення бібліотеки на динамічний двигун, складання техзавдання.

Паралельно з розробкою нової версії бібліотеки велось поповнення текстами старої. На момент останнього оновлення (05.02.2007) стара версія бібліотеки налічувала 474 прозові твори 119-х українських авторів.

Після тривалої розробки, наповнення та тестування, 22 січня 2008 року, до Дня Соборності України, офіційно відкрито оновлену версію «Чтива», що працює на основі динамічного двигуна з новими, набагато ширшими можливостями. Формат файлів, які зберігаються у бібліотеці, практично нічим не обмежується. Е-бібліотека «вийшла на інтернет-орбіту» о 19:00 (за київським часом) і налічувала 1070 творів 378-ми українських та іноземних авторів.

21 травня 2009 року відбувся публічний запуск бібліотеки на двигуні версії 2.0, який містить багато нововведень, зокрема, систему реєстрації та багато корисних функцій, що безпосередньо пов'язані з обліковими записами користувачів.

Дизайн та розділи сайту

Оглядачі вказують на занадто простий дизайн сайту[4].

Інтернет-сайт Е-бібліотека «Чтиво» крім основного розділу літератури, містить розділи авторів, новин, відгуків, літературного форуму, довідки та посилань на інші електронні бібліотекі. В навігації присутній пошук творів/авторів, які включені до шкільної програми.

Назва

Власники електронної книгарні пояснюють чому бібліотека називається «Чт́иво», а не «Читв́о», адже багато хто думає, що слово «чт́иво» — це калька з російської, а от «читв́о» — справжнє українське слово[5]. На їх думку твердження, що слово «чт́иво» не українське чи неоукраїнське є абсолютно безпідставним. Якщо відкинути особисті переконання та погляди і заглянути до Великого тлумачного словника сучасної української мови (уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел), то можна знайти значення слова «чт́иво»: ЧТИВО, -а, с., розм. 1. збірн. Книги, твори для читання. 2. Читання, читка.

Власники сайту переконані, що відсутність слова «читв́о» у словнику дає цілком обґрунтовані підстави вважати, що слово «читв́о» є або локальним діалектизмом, або дуже рідковживаним і тому до словника воно не потрапило, тому вживання для назви бібліотеки саме слова «чт́иво» для них є цілком логічним і виправданим[5]. Вони запевняють, що назва і надалі залишатиметься такою ж, як є зараз[5].

Посилання

Примітки

Див. також