Ольберлю

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Шаруканіди)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Ольберлю (Олперлюєви, Ölberlü)  — половецький рід куманського, прото-монгольського походження, головний серед донецьких половців. Представники цього роду розділяли владу в Половецькому Полі (Дешт-і-Кипчак) з родом Кай від ~1116р. до приходу монголів в 1223р.

Історія

В 90-х роках ХІ ст. рід вийшов з маньчжурської провінції Джеголь і вже близько 1110р. Ольберлю під проводом Шарукана з'явилися в причорноморських степах. Після протистояння з панівним до того часу родом Кай, якого підтримували руські князі, зокрема Володимир Мономах, Ольберлю на чолі з ханами Сирчаном та Атраком були змушені відійти на Кубань та на Кавказ, де половці на чолі з Атраком вступили в союз з грузинським правителем Давидом Будівельником. По смерті Володимира Мономаха, Ольберлю повернулися в причорноморські степи, і розділили вплив у Причорномор'ї з родом Кай на основі двовладдя, причому представники роду Ольберлю були верховними правителями, а Кай — співправителями. Ольберлю продовжували конкурувати з тюркським родом Тертер-оба, який був панівним серед половців до приходу Кай та Ольберлю і під їхнім тиском був змушений відійти на правий берег Дніпра.

Династія, заснована Шаруканом, проіснувала до приходу монголів в причорноморські степи.

Список ханів

Див. теж

Джерела