Відмінності між версіями «Шах Джахан»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 31: Рядок 31:
   
 
За часів його правління було збудовано мавзолей [[Тадж-Махал]].
 
За часів його правління було збудовано мавзолей [[Тадж-Махал]].
  +
==Життєпис==
  +
Нащадок [[Амір Темур]]а (1336-1405), третій син імператора [[Джахангір]] а і раджпутской царівни Манматі. У 1612 р. одружився з племінницею Джахангіровой подружжя Нур-джахан, що істотно додало йому шансів у боротьбі за престолонаслідування. У [[1622 ]]-[[ 1625]] рр.. принц Хуррем повстав проти свого батька [[Джахангір]] а, був розбитий, але прощений батьком. Після смерті Джахангира заручився підтримкою брата Нур-джахан і у вересні 1628 проголосив себе в [[Агра | Агре]] імператором, прийнявши тронне ім'я Шах-Джахан.
  +
  +
Царювання Шах-Джахана було відзначено видатними успіхами в боротьбі Великих Моголів з раджею [[Декан (плоскогір'я) | Декана]]. До 1636 [[Ахмаднагар]] увійшов до складу його держави, а [[Голконда]] і [[Біджапур]] відкуповувалися багатою даниною. Шах-Джаханом вдалося просунути кордони держави і на північний захід, де в 1638 р. моголи оволоділи перської фортецею [[Кандагар]]. У 1646 р. сили Шах-Джахана досягли [[Бадахшан]] а і [[Балх (провінція) | Балх]] а в сучасному [[Таджикистан]] е. На вершині могутності, в 1648 р., Шах-Джахан переніс свою столицю з Агри в [[Делі]], де їм було побудовано нове місто [[Червоний форт (Делі) | Шахджаханабад]].
  +
  +
[[Зображення: Taj Mahal in India.jpg | thumb | left | Місце спочинку Шах-Джахана і його дружини - мавзолей [[Тадж-Махал]] в Агре]]
  +
До кінця правління Шах-Джахана моголи стали терпіти поразки в боротьбі з [[Сефевіди | Сефевіда]]. У 1647 р. Балх довелося залишити, і спроби повернути його в 1649, 1652 та 1653 не увінчалися успіхом. Кандагар повернувся до персів в 1649 р. У [[1658]] слух про смерть Шах-Джахана привів до міжусобної війни між його синами, в результаті якої він був повалений сином [[Аурангзеб]] ом, заточений у власних покоях (за легендами - в скарбниці), де і помер у [[1666]] у.
  +
  +
Шах-Джахан відомий по життєпису «Таріх-е делгуша», створеному [[Канбу, Інаятуллах | Інаятуллахом Канбу]]. Між істориками немає єдності в оцінці його діяльності. Хоча його двір і створені ним пам'ятники вражали європейців більше, ніж створення інших Великих Моголів, і хоча саме Шах-Джаханом належали такі коштовності, як [[Кохінур]] і [[рубін Тимура]], не можна заперечувати й те, що саме його невдалі війни з Персією підірвали могутність імперії і поставили її на межу фінансового краху.
   
 
{{royal-stub}}
 
{{royal-stub}}

Версія за 18:15, 3 квітня 2011

Шах Джахан
урду شاه ‌جهان‎
Shahjahan on globe, mid 17th century.jpg
Могольський імператор
Правління 1628 - 1658
Біографічні дані
Релігія Сунізм
Народження 5 січня 1592(1592-01-05)
Лахор
Смерть 22 січня 1666(1666-01-22) (74 роки)
Аґра
Поховання Тадж Махал і Аґра
У шлюбі з Мумтаз-Махал, Izz-un-Nissa[d] і Kandahari Begum[d]
Діти Parhez Banu Begum[d], Jahanara Begum Sahib[d], Дара Шукох, Shah Shuja[d], Roshanara Begum[d], Ауранґзеб, Murad Bakhsh[d] і Gauhar Ara Begum[d]
Династія Моголи
Батько Джаханґір
Мати Jagat Gosain[d]
Медіафайли у Вікісховищі?

Шах Джахан (5 січня 1592, Лахор — 22 січня 1666, Аґра) — могольський імператор (роки правління 16281658).

За часів його правління було збудовано мавзолей Тадж-Махал.

Життєпис

Нащадок Амір Темура (1336-1405), третій син імператора Джахангір а і раджпутской царівни Манматі. У 1612 р. одружився з племінницею Джахангіровой подружжя Нур-джахан, що істотно додало йому шансів у боротьбі за престолонаслідування. У 1622 -1625 рр.. принц Хуррем повстав проти свого батька Джахангір а, був розбитий, але прощений батьком. Після смерті Джахангира заручився підтримкою брата Нур-джахан і у вересні 1628 проголосив себе в Агре імператором, прийнявши тронне ім'я Шах-Джахан.

Царювання Шах-Джахана було відзначено видатними успіхами в боротьбі Великих Моголів з раджею Декана. До 1636 Ахмаднагар увійшов до складу його держави, а Голконда і Біджапур відкуповувалися багатою даниною. Шах-Джаханом вдалося просунути кордони держави і на північний захід, де в 1638 р. моголи оволоділи перської фортецею Кандагар. У 1646 р. сили Шах-Джахана досягли Бадахшан а і Балх а в сучасному Таджикистан е. На вершині могутності, в 1648 р., Шах-Джахан переніс свою столицю з Агри в Делі, де їм було побудовано нове місто Шахджаханабад.

Місце спочинку Шах-Джахана і його дружини - мавзолей Тадж-Махал в Агре

До кінця правління Шах-Джахана моголи стали терпіти поразки в боротьбі з Сефевіда. У 1647 р. Балх довелося залишити, і спроби повернути його в 1649, 1652 та 1653 не увінчалися успіхом. Кандагар повернувся до персів в 1649 р. У 1658 слух про смерть Шах-Джахана привів до міжусобної війни між його синами, в результаті якої він був повалений сином Аурангзеб ом, заточений у власних покоях (за легендами - в скарбниці), де і помер у 1666 у.

Шах-Джахан відомий по життєпису «Таріх-е делгуша», створеному Інаятуллахом Канбу. Між істориками немає єдності в оцінці його діяльності. Хоча його двір і створені ним пам'ятники вражали європейців більше, ніж створення інших Великих Моголів, і хоча саме Шах-Джаханом належали такі коштовності, як Кохінур і рубін Тимура, не можна заперечувати й те, що саме його невдалі війни з Персією підірвали могутність імперії і поставили її на межу фінансового краху.