Шмуель Еліезер Бен Єгуда Едельс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Самуель Едельс

Шмуель Еліезер Бен Єгуда Едельс (акронім מַהֲרְשַׁ"א — Маршує) (*1555 — † 1632) — єврейський освітній і культурний діяч, коментатор Талмуду.

Біографія[ред.ред. код]

Самуїл Едельс народився в Познані у 1555 (або в Кракові у 1565)[1], де закінчив гімназію та Ягеллонський університет. Володів широ­кими знаннями з філософії та астро­логії. З раннього дитинства вивчав Талмуд та коментарі до нього, брав участь у створенні єшиви (єврей­ського навчального закладу) в Кра­кові та викладав філософію.

В 1592 р. переїхав у Холм рабином, а 1594 р. призначається головним рабином Любліна і ректором місцевої школи рабинів. У 1599 р. переїхав до Острога, де отримав посаду головно­го рабина та був обраний ректором школи рабинів при Острозькій го­ловній синагозі. Вона стала провід­ною в Європі, а її ректор — лідером талмудистів. За ініціативою Едельса в Острозі була заснована друкарня, яка успішно працювала понад 200 років та була закрита в 1832 р. у зв'язку з тим, що там друкувались матеріали польських повстанців. За свої кошти Едельс в 1611–1612 рр. від­ремонтував синагогу та прибудував до неї жіноче відділення (бабинець), що пере­творило синагогу на найбільшу на Волині. Протягом багатьох століть найбільша синагога Острога носить ім'я Едельса.

Помер він в Острозі в 1632 р. та був похований на місце­вому єврейському кладовищі в спеціально побудованому пантеоні.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]