Шпрехшталмейстер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шпрехшталме́йстер (нім. Sprechstallmeister; англ. ringmaster) — конферансьє (ведучий) цирку. Термін застарілий, дослівно перекладається з німецької як «розмовний майстер». Він передбачає ширші обов'язки, ніж просто ведучий. До обов'язків шпрехшталмейстера входить ведення циркової вистави, оголошення артистів, участь у клоунських виступах, нагляд за дотриманням техніки безпеки, організація репетицій тощо. У радянському цирку цю посаду називали «інспектор манежу». Часто шпрехшталмейстери — це в минулому артисти цирку, які вийшли на пенсію.

Конферансьє цирку стали невід'ємною частиною багатьох циркових вистав, вони часто є задіяними в елементах виступів, зокрема клоунів. Їхнім завданням є зробити циркову виставу безперервним дійством. Конферансьє цирку спрямовують увагу публіки в потрібне місце манежу, поки відбувається зміна обладнання. Їхнім традиційним завданням є оголошення номерів і артистів з використанням гіпербол («найкращий», «найнебезпечніший», «дивовижний» тощо) з метою посилення очікувань публіки.

Відомі конферансьє цирку:

Олександр Буше

Завен Мартиросян[1]

Джим Ровс (Jim Rose)

Олександр Розембаум написав пісню «Пісенька шпрехшталмейстера».[2]

Назву шпрехшталмейстер використовують у Німеччині і Росії. В англомовних країнах використовують термін ringmaster. В інших країнах використовують різні терміни, у Франції, наприклад, використовують назву «Monsieur Loyal», що пов'язано з іменем однієї з перших відомих циркових особистостей Ансельма-П'єра Лояля (1753—1826).

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]