Відмінності між версіями «Щек»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 16: Рядок 16:
 
Версію про існування Щека, а точніше — народності, пов’язаної з цим іменем, висловлювали ще вчені середини [[19 століття|XIX століття]], і підставою для такого висновку прислужилася друга назва гори Щекавиці — Скавіка.
 
Версію про існування Щека, а точніше — народності, пов’язаної з цим іменем, висловлювали ще вчені середини [[19 століття|XIX століття]], і підставою для такого висновку прислужилася друга назва гори Щекавиці — Скавіка.
   
[[Академік]] [[Рибаков Борис Олександрович|Рибаков]] вважав, що постаті Щека, Хорива і [[Либідь|Либіді]] мають літературне походження. ''"І брати, і сестра'', — зазначав історик, — ''придумані, вочевидь, для осмислення назв двох київських гір — Щековиці і Хоревиці та назви річки Либідь"'' ([[1966]] р.). Проте дослідник [[Третьяков Роберт Степанович|Третьяков]] у 50-ті роки [[20 століття|ХХ століття]] не виключав факту існування середульшого брата: ''"Назва стародавнього городища — Щековиця — збереглася в народній пам'яті з часів самого Щека, що жив, напевно, у [[7 століття|VII]] або [[8 століття|VIII столітті]] [[Anno Domini|н.е.]]"'', — писав учений. До речі, і Марр, прихильник вірменської легенди про Куаре, також підкреслював, що ''"два імені, Щек і Мелтей, означають те саме — "змій"'' ([[1922]] р.).
+
[[Академік]] [[Рибаков Борис Олександрович|Рибаков]] вважав, що постаті Щека, Хорива і [[Либідь|Либіді]] мають літературне походження. ''"І брати, і сестра'', — зазначав історик, — ''придумані, вочевидь, для осмислення назв двох київських гір — Щековиці і Хоревиці та назви річки Либідь"'' ([[1966]] р.). Проте дослідник [[Третьяков Роберт Степанович|Третьяков]] у 50-ті роки [[20 століття|ХХ століття]] не виключав факту існування середульшого брата: ''"Назва стародавнього городища — Щековиця — збереглася в народній пам'яті з часів самого Щека, що жив, напевно, у [[7 століття|VII]] або [[8 століття|VIII столітті]] [[Anno Domini|н.е.]]"'', — писав учений. До речі, і академік Н.Я. Марр, прихильник вірменської легенди про Куаре, також підкреслював, що ''"два імені, Щек і Мелтей, означають те саме — "змій"'' ([[1922]] р.).
   
 
== Ресурси інтернету ==
 
== Ресурси інтернету ==

Версія за 10:05, 5 лютого 2008

Файл:Kyjbraty1.jpg
Пам'ятний знак заснуванню Києва, 1982

Щек — один із трьох легендарних братів, що заснували місто Київ.

Історична довідка

Ім'я Щек виникло, ймовірно, через намагання давніх киян знайти пояснення назві однієї з київських гір, Щекавиці.

І рік Арій: "Тоді я буду над вами разом з синами моїми!"
І відповіли йому: "Віднині ми будемо підкорятися вам!"
І пішли Кий, Щек, Хорив - три сини Арія –
дивитися інші землі. Від них пішов слов’янський рід,
котрий живе по цей час.
(Велесова книга)

Ломоносов у суперечці з Вольтером із приводу заснування Києва візантійським імператором категорично заявляв: "Грецькі царі аж ніяк нічого не будували на Русі, а побудовано Київ від князів Кия, Щека і Хорева". Але незабаром і серед захисників Несторової версії виникли великі суперечки. Якщо Кий ще допускався у ролі полянського князя, то стосовно його братів і сестри були серйозні зауваження.

Версію про існування Щека, а точніше — народності, пов’язаної з цим іменем, висловлювали ще вчені середини XIX століття, і підставою для такого висновку прислужилася друга назва гори Щекавиці — Скавіка.

Академік Рибаков вважав, що постаті Щека, Хорива і Либіді мають літературне походження. "І брати, і сестра, — зазначав історик, — придумані, вочевидь, для осмислення назв двох київських гір — Щековиці і Хоревиці та назви річки Либідь" (1966 р.). Проте дослідник Третьяков у 50-ті роки ХХ століття не виключав факту існування середульшого брата: "Назва стародавнього городища — Щековиця — збереглася в народній пам'яті з часів самого Щека, що жив, напевно, у VII або VIII столітті н.е.", — писав учений. До речі, і академік Н.Я. Марр, прихильник вірменської легенди про Куаре, також підкреслював, що "два імені, Щек і Мелтей, означають те саме — "змій" (1922 р.).

Ресурси інтернету