Щит (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Щит
Щит
Латинська назва Scutum
Род. відмінок Scuti
Скорочення Sct
Пряме піднесення 18h 42m
межі від 18h 15m до 18h 52m
Схилення -10° '
межі від -16° ' до -4° '
Площа 109 кв.град. (84)
Зорі 0 яскравіше 3m
11 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Альфа Щита 3,85m
Метеорні потоки немає
Суміжні сузір’я
Спостерігається у широтах між +74° i −90°
Ввечері найкраще спостерігати протягом липня.
Вечірня (21:00) кульмінація
Існує з 1690, запропоноване Гевелієм

Щит (лат. Scutum, Sct) — сузір'я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 109,1 квадратного градуса, містить 28 зірок, видимих неозброєним оком.

У Щиті розташовується найяскравіша частина Чумацького Шляху. Найкращі умови видимості ввечері — у липні-серпні.

Історія

Введено Яном Гевелієм в 1690 в небесному атласі «Уранографія» і було названо ним «Щит Собеського» на честь польського короля Яна Собеського. Назва сузір'я містить натяк на родовий герб Яна Собеського «Яніна» («Janina»), що являв собою зображення срібного лицарського щитка на червоному тлі.

Сузір'я Змієносця, Змії, Щита та Тельця Понятовського із «Дзеркала Уранії», набору карток сузір'їв виданого в Лондоні, бл. 1825

Література

Щит // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 538. — ISBN 966-613-263-X.

Посилання

WIKISKY.ORG: Щит

Див. також

Список зірок сузір'я Щита88 сучасних сузір’їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафаЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеон ЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка