Юрист

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.
Юрист
Advokat, Engelsk advokatdräkt, Nordisk familjebok.png
Адвокат виголошує судову промову, Велика Британія (1900)
Заняття
Синоніми правни́к, правознавець, правовик
Тип фах
Сектор активності
юридичних наук, законодавство

CMNS: Юрист у Вікісховищі

Юри́ст,[1] укр. правни́к[2] (від лат. «ius» — «право») — фахівець, котрий має професійні правові знання у галузі юридичних наук, законодавства і практики його застосування.

Юридичні професії

Першими юристами можна назвати римських жерців — понтифіків. Вони заклали основи правового регулювання суспільного життя, створили широку базу прецедентів. Лише декілька століть опісля юриспруденція сформувалася як наука. Сучасне поняття «юрист» об'єднує всіх людей, що займаються різноманітною професійною юридичною діяльністю, а саме: суддів, слідчих, прокурорів, нотаріусів, юрисконсультів, адвокатів.

Класні чини

В Україні та у деяких державах колишнього СРСР (Російська Федерація, Білорусь, Казахстан та інші) в органах прокуратури та юстиції використовуються відповідні класні чини:

Окрім того, у СРСР існував найменший чин молодшого юриста. Цей чин не потрапив у 1991 році до переліку класних чинів України[3][4], але наявний в інших країнах (наприклад, у Російській Федерації).

Професійне свято

Докладніше: День юриста

У багатьох країнах є професійні свята юристів. Так, в Україні «День юриста» святкують 8 жовтня. Існують також свята окремих категорій юристів (День працівників прокуратури, День працівників суду, День адвокатури, День нотаріату).

Див. також

Примітки

Джерела

  • Бігун В. С. Юридична наука і професорсько-викладацький склад юридичних навчальних закладів ФРН та України: порівняльний аналіз принципових підходів // Часопис КУП. — 2005. — № 3.
  • Бігун В. С. Юридичні форуми і блоги як середовища субкультури юристів (2006) // ЮГ. — 2006. — № 13.
  • Бігун В. С. Інформаційний образ сучасного юриста: 7 критичних рис // ЮГ. — 2006. — № 13.

Література