Яків (син Зеведеїв)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 21:07, 12 липня 2017, створена В.Галушко (обговореннявнесок) (Див. також: доповнення)
Jump to navigation Jump to search
Яків Зеведеїв
Rembrandt - Sankt Jakobus der Ältere.jpg
Апостол, Великомученик
Народилася 1 століття
Віфсаїда, Галілея
Померла 44
Юдея
обезголовлювання
Шанується усіма християнами
Головна святиня Кафедральний собор в Сантьяґо-де-Компостела, Галісія (Іспанія)
День пам'яті 25 липня (католицизм)
30 квітня (православ'я)
Патрон Акома Пуебло, ветеринари, вершники, хутровики, чинбарі, фармацевти; Гватемала, Нікарагуа, Іспанія, Сантьяго-де-Керетаро, Сауайо-де-Морелос

Яків Зеведеїв (грец. Ιάκωβος, лат. Iacobus, ісп. Santiago), Яків Старший — один з 12 апостолів Ісуса Христа, брат Івана.

Біблійні відомості

Яків Зеведеїв разом із своїм братом Іваном та апостолами Петром і Андрієм належить до перших покликаних Ісусом Христом (Мт. 4:21, Лк. 5:10). Цих чотирьох апостолів виділено у Новому Завіті серед кола апостолів, оскільки вони беруть участь у найважливіших подіях життя Ісуса. Ісус вирізняє його як одного з трьох наближених учнів, беручи з собою Петра, Якова та Івана на високу гору, яку часто ототожнюють з горою Фавор, де відбулося Преображення (Мт. 17:1). У Гетсиманському саду Яків також стає свідком тих важких подій (Мт. 26:37). Яків та Іван отримали всилу своєї стрімкої вдачі також назву Воанергез — сини грому (Мр. 3:17, Лк. 9:54). Після Воскресіння Ісуса Христа, Іван перебуває в Єрусалимі разом з іншими апостолами (Дії 1:13). Яків Зеведеїв і Матвій були вбиті мечем. Яків Зеведеїв проповідував у Єрусалимі і першим з апостолів постраждав за Христа. За наказом юдейського царя Ірода Агрипи (Дії 12:1-2) йому було відтято голову в Єрусалимі про що свідчать Євангелії від Марка та Матвія (Мр. 10:39, Мт. 20:23).

Передання

Собор святого Якова у Сантьяго-де-Компостела

Климент Александрійський пише, що коли Якова вели на страту, його зрадник, побачивши мужність, з якою той йшов на смерть, підійшов до нього, впав на коліна у розкаянні і визнанні, що також вірує у Христа, і сказав, що Яків не повинен приймати смерть один. Їм обидвом стяли голови.

Згідно з переказами, після мученицької кончини апостола в 44 році на Святій землі, його останки були покладені в човен і пущені по хвилях Середземного моря. Чудовим чином цей човен приплив до Іспанії, де святий проповідував раніше, і був викинутий на берег в гирлі ріки Ульї (там, де з’явиться пізніше місто). У 813 році, як свідчить церковний переказ, чернець-відлюдник Пелайо, що жив у цій місцевості, слідуючи за якоюсь дороговказною зіркою, виявив цей ковчег з мощами, які залишалися нетлінними.

Вшанування пам'яті

У 896–899 роках король Альфонс III видав указ, за ​​яким на місці знахідки над мощами була побудована невелика церква. Саме місце було названо Компостела (лат. Campus Stellae, «Місце, позначене зіркою»). Святий Яків, чудесно з’явився під час битви з маврами — Сантьяго Матаморос, став покровителем Іспанії та Реконкісти. Як апостол, що почав під час свого служіння далеку подорож зі Святої землі до Іспанії, став вважатися покровителем паломників.

Канонізація

Канонізований ще першими християнами. Перший канонізований Апостол.

Див. також

Джерела

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.

Посилання

Яків Зеведеїв у католицькій енциклопедії(англ.)