Ян Бяли

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ян Бяли (пол. Jan Biały) — львівський скульптор останньої третини XVI ст. Працював у стилі Ренесансу з елементами північного маньєризму.

Біографія[ред. | ред. код]

Вівтар роботи Яна Бялого, Львів

Син Петра Бялого, ймовірно уродженець Кракова. У 15721574 роках був учнем Джованні Падовано у Кракові. У 15741572 навчався у Яна Михаловича з Ужендува. Працював у Кракові та Львові. Зберігся алебастровий вівтар із підписом «R. Jan Bialy R. S. 1594» в каплиці святого Йосипа латинського кафедрального собору у Львові. Це свідчить, що принаймні частина вівтаря виконана цим скульптором. У вирішенні відчутний вплив надгробка краківського єпископа Анджея Зебжидовського роботи Яна Михаловича у вавельській катедрі. Ще один вівтар Бялого із цього ж собору знаходиться у костелі села Заріччя Підкарпатського воєводства.

Низка робіт приписується із певною імовірністю. До таких відноситься вівтар-мавзолей святого Яцка Одровонжа у домініканському костелі Кракова, виконаний 1595 року. Мистецтвознавець Ян Кароль Зубжицький припускав авторство Бялого у маньєристичному вівтарі Шольц-Вольфовичів, датованому 1599 роком, який перебував спочатку у Латинській катедрі, а 1771 року перенесений до тринітарського костелу св. Миколая. Однак така атрибуція — лише одна з версій. У різний час вівтар приписували також Андреасові Бемеру (версія Збігнева Горнунга), тандему Шольц-Вольфовича зі ще одним невідомим скульптором (Мечислав Гембарович), колу Германа ван Гутте (Володимир Любченко), Янові Зарембі і ймовірно Шольц-Вольфовичу (Юрій Смірнов).[1] На думку мистецтвознавців роботами Бялого скоріш за все було оздоблено незбережені донині готичні костели францисканців і домініканців у Львові.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Brzezina-Scheuerer K. Kościół parafialny p. w. Św. Mikołaja i dawny klasztor OO. Trynitarzy // Kościoły i klasztory Lwowa z okresu przedrozbiorowego. — Kraków : Antykwa, 2011. — Т. 19. — S. 346. — (Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej; Cz. 1). — ISBN 978-83-89273-92-5.

Джерела[ред. | ред. код]