Ян Купецький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян Купецький
Jan Kupecký
Jan Kupecký - Vlastní podobizna umělce malujícího portrét manželky (1711).jpg
Автопортрет
При народженні Johann Kupetzky / Jan Kupecký
Народження 1667(1667)
Пезинок, Угорщина (тепер Словаччина)
Смерть 16 липня 1740(1740-07-16)
  Нюрнберг
Громадянство Німеччина
Жанр портрет
Навчання Краус в Люцерні
Діяльність художник
Напрямок бароко
Твори портрети, історичні і жанрові картини

Ян Купецький у Вікісховищі?

Ян Купе́цький іноді ім'я пишуть як Йоганн (нім. Johann Kupetzky, чеськ. Jan Kupecký, угор. Kupecky János; 1667, Пезинок, Угорщина (сьогодні Словаччина) — 16 липня 1740, Нюрнберг) — чеський і словацький художник, представник історичного і портретного живопису доби бароко в Центральній Європі. Працював і жив в Італії, Німеччині, Угорщині, Чехії, Австрії, Словаччині.

Біографія

Лютнист і митець Давид Хойер, картина Яна Купецького, 1711

Ян Купецький походить з родини протестантів. Батьки художника належали до богемських братів. Завдяки узгодженню позицій з іншими євангельськими церквами країни в Богемії тих часів, община добилася толерантного відношення до себе, але це не позбавило їх від утисків і переслідувань з боку католиків. Вони були змушені втекти в Угорське Королівство (тепер Словаччина). Там Купецький виріс і отримав свою першу художню освіту.

Навесні 1682 року Ян поїхав до Швейцарії, щоб вивчати живопис у Люцерні. Навчався він у художника Бенедикта Клауса, який діяв як у Відні, так і в Королівській Угорщині. В той самий час Ян Купецький займався портретами, копіюючи твори Карла Лота. Великий вплив на митця мали твори Рембрандта, Гвідо Рені, Караваджо.

Отримавши певні технічні навички за кілька років навчання у Клауса, близько 1685 року Купецький здійснив навчальну поїздку до Італії. У Римі він працював понад 22 роки як вільний художник, де його прославив князь Олександр Бенедикт Собеський, син польського короля Івана III Собеського.

Близько 1708-1709 рр. Купецький за наказом князя Адама Ліхтенштейна повернувся до Австрії і оселився у Відні. Завдяки своїм портретам він незабаром став улюбленцем імператорів Леопольда I та Йосифа I, а значить і всієї віденської знаті..

У 1723 році Купецький, побоюючись релігійних переслідувань, втік з Відня до Нюрнберга разом із сім'єю і працював там до своєї смерті в 1740 році.

Творчість

Творчість Яна Купецького включає в себе історичні картини, пейзажі і безліч портретів, за які він отримав високий статус («Портрет царя Петра Першого», 1711, Брауншвейг, «Портрет Євгена Савойського», 1723, Відень, «Портрет короля Польщі Яна Собеського»).

Окрім офіційних, створив декілька портретів з музичними інструментами («Дама зі скрипкою і клавесином»,1720, «Портрет Давида Хойєра з лютнею»,1711, Театральний музей, Петербург) і автопортретів («Автопортрет при створенні образу Євгена Савойського», «Автопортрет з сином»).

Будучи найбільш значним портретистом сучасної Німеччини, він отримував замовлення від великої кількості німецьких князів, багатих церковних сановників і науковців. Його роботи були популяризовані гравюрами навіть за його життя. Завдяки своїм учням і послідовникам вплив Купецького і художній приклад тривалий час залишалися живими і поширеними.

Джерела

  • Всеобщая история искусств, т 4, М, «Искусство» 1963 (рос.)
  • Цтибор Рыбар, «Прага», Олимпия, 1981 (рос.)
  • Eduard Šafařík: Johann Kupezky, 1667—1740. Orbis, Prag 1928
  • Nikolai Jelenew: Peter der Große und Johann Kupetzky. Prag 1942
  • František Dvořák: Kupecky, der große Porträtmaler des Barock. Artia, Prag 1956
  • Johann Kupezky (1666—1740), ein Meister des Barockporträts. Ausstellungskatalog. Suermondt Museum, Aachen 2001
  • http://www.deutsche-biographie.de/pnd121110559.html (біографія)
  • https://de.m.wikipedia.org/wiki/Johann_Kupetzky (біографія)

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ян Купецький

Див. також