Відмінності між версіями «Джованні Марія Бернардоні»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (→‎В Несвіжі: стильові правлення за допомогою AWB)
м
(Не показані 12 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 2: Рядок 2:
 
|зображення = Niasvizh Bernardoni.JPG
 
|зображення = Niasvizh Bernardoni.JPG
 
|розмір = 200px
 
|розмір = 200px
|підпис = Погруддя Бернардоні ([[Несвіж]], [[Білорусь]]).
+
|підпис = Погруддя Д.М.Бернардоні ([[Несвіж]], [[Білорусь]]).
 
|ім'я = Джованні (Ян) Марія Бернардоні
 
|ім'я = Джованні (Ян) Марія Бернардоні
 
|справжнє ім'я = (Giovanni Maria Bernardoni), Джованні Марія Бернардоні
 
|справжнє ім'я = (Giovanni Maria Bernardoni), Джованні Марія Бернардоні
Рядок 21: Рядок 21:
 
}}
 
}}
   
'''Джованні (Ян) Марія Бернардоні''' ({{lang-it|Giovanni Maria Bernardoni}} бл. [[1541]], Каньйо біля Комо — [[1605]], [[Краків]]) — польський і білоруський [[архітектор]] доби Пізнього [[Відродження]] і раннього [[бароко]], чернець-єзуїт, італієць за походженням, що працював переважно в Речі Посполитій і на землях сучасної Західної Білорусі на зламі 16-17 ст.
+
'''Джованні (Ян) Марія Бернардоні''' ({{lang-it|Giovanni Maria Bernardoni}} бл. [[1541]], Каньйо біля Комо&nbsp;— [[1605]], [[Краків]])&nbsp;— польський і білоруський [[архітектор]] доби Пізнього [[Відродження]] і раннього [[бароко]], чернець-єзуїт, італієць за походженням, що працював переважно в Речі Посполитій і на землях сучасної Західної Білорусі на зламі 16-17 ст. Єзуїт.<ref name="П1">''Stanisław Bednarski Т. J.'' Bernardoni Jan Maria (†1605)… S. 461</ref>
   
 
== Життєпис ==
 
== Життєпис ==
Рядок 27: Рядок 27:
 
=== Італійський період ===
 
=== Італійський період ===
   
Народився в містечку Каньйо, що розташоване за 15&nbsp;км на захід від Комо, Міланське герцогство. В віці 23 роки прибув в Рим з метою стати ченцем-єзуїтом та [[архітектор]]ом. На іспитах розповів, що вже десять років пропрацював на будівництві. Єзуїти в 16 ст. монополізували в Італії освіту та практичну підготовку цілої низки професій, серед яких і архітектура, бо орден діяльно опікувався будівництвом нових храмів в різних країнах і різних [[континент]]ах. Одразу після прийняття в орден був задіяний на будівництві головного зраму єзуїтів&nbsp;— церкви і монастиря Іль Джезу в Римі. Працював під керівництвом тодішнього головного архітектора ордену&nbsp;— Джованні Трістана ([[1515]]–[[1575]]), бачив і, можливо, вивчав архітектурні проекти [[Мікеланджело Буонаротті]], міг зустрічати архітектора [[Джакомо да Віньола]], який був головним проектантом церкви Іль Джезу. В джерелах того періоду його згадують як «брата-прислужника» та архітектора. Ймовірно, підозрілі і спостережливі єзуїти розгледіли його архітектурні здібності і невдовзі відіслали у [[Мілан]], де він ремонтував і перебудовував колегіальний корпус при церкві Сан Фіделе.
+
Народився в містечку Каньйо, що розташоване за 15&nbsp;км на захід від Комо, Міланське герцогство. В віці 23 роки прибув до Риму з метою стати ченцем-єзуїтом та [[архітектор]]ом. На іспитах розповів, що вже десять років пропрацював на будівництві. Єзуїти в XVI ст. монополізували в Італії освіту та практичну підготовку цілої низки професій, серед яких і архітектура, бо орден діяльно опікувався будівництвом нових храмів в різних країнах і різних [[континент]]ах. Одразу після прийняття в орден був задіяний на будівництві головного храму єзуїтів&nbsp;— церкви і монастиря Іль Джезу в Римі. Працював під керівництвом тодішнього головного архітектора ордену&nbsp;— Джованні Трістана ([[1515]]–[[1575]]), бачив і, можливо, вивчав архітектурні проекти [[Мікеланджело Буонаротті]], міг зустрічати архітектора [[Джакомо да Віньола]], який був головним проектантом церкви Іль Джезу. В джерелах того періоду його згадують як «брата-прислужника» та архітектора. Ймовірно, підозрілі і спостережливі єзуїти розгледіли його архітектурні здібності і невдовзі відіслали у [[Мілан]], де він [[ремонт]]ував і перебудовував колегіальний корпус при церкві Сан Фіделе.
   
 
В італійський період встиг попрацювати і в єзуїтських місіях в [[Неаполь|Неаполі]] та на острові Сардінія. Вже в ці місяці перейшов на посаду практичного архітектора і наглядача за будівництвом, а згодом і проектанта.
 
В італійський період встиг попрацювати і в єзуїтських місіях в [[Неаполь|Неаполі]] та на острові Сардінія. Вже в ці місяці перейшов на посаду практичного архітектора і наглядача за будівництвом, а згодом і проектанта.
   
 
=== Три роки в Польщі ===
 
=== Три роки в Польщі ===
Був відісланий орденським керівництвом в Польщу, де затримався на три роки ([[1583]]–[[1586]]). Проектував та наглядав за будівництвом в [[Познань|Познані]], в [[Люблин]]і та в Калишу. Його завдаванням було проектування в означених містах єзуїтських колегіумів. На будівництві в Люблині архітектор затримався найдовше, де зробив щонайменше три [[проект]]и колегіуму та будинку для викладачів. Зростання майстерності і самоусвідомлення себе як майстра та спротив занадтим вимогам місцевого керівництва, що бажало, аби він працював за двох майстрів (як його попередник італієць Джузеппе Брицио), призвело до конфлікту. На архітектора написали донос і відправили в Рим, де означили, що той хоч і проектує, і наглядає за будівництвом, але занадто читає [[трактат]]и з [[математика|математики]] та інших наук. Так з [[донос]]у стало відомо, що Ян Бернардоні постійно самовдосконалювався.
+
Був відісланий керівництвом ордену до Польщі, де затримався на три роки ([[1583]]–[[1586]]). Проектував та наглядав за будівництвом в [[Познань|Познані]], в [[Люблин]]і та в [[Каліш]]у. Його завдаванням було проектування в означених містах єзуїтських колегіумів. На будівництві в Люблiні архітектор затримався найдовше, де зробив щонайменше три [[проект]]и колегіуму та будинку для викладачів. Зростання майстерності і самоусвідомлення себе як майстра та спротив занадтим вимогам місцевого керівництва, що бажало, аби він працював за двох майстрів (як його попередник італієць Джузеппе Брицио), призвело до конфлікту. На архітектора написали донос і відправили в Рим, де означили, що той хоч і проектує, і наглядає за будівництвом, але занадто читає [[трактат]]и з [[математика|математики]] та інших наук. Так з [[донос]]у стало відомо, що Ян Бернардоні постійно самовдосконалювався.
   
 
=== В Несвіжі ===
 
=== В Несвіжі ===
 
[[Файл:Belarus-Niasvizh-Church of Corpus Christi-1.jpg|міні|праворуч|200пкс|Костел Божого тіла, Несвіж. Фото 2005 р.]]
 
[[Файл:Belarus-Niasvizh-Church of Corpus Christi-1.jpg|міні|праворуч|200пкс|Костел Божого тіла, Несвіж. Фото 2005 р.]]
 
[[Файл:Niasvizh2.JPG|міні|праворуч|200пкс|Бічний фасад костела та цегляна дзвіниця, фото 2006 р.]]
 
[[Файл:Niasvizh2.JPG|міні|праворуч|200пкс|Бічний фасад костела та цегляна дзвіниця, фото 2006 р.]]
Але доля і керівництво ордена закинуть архітектора ще далі на схід&nbsp;— в резиденцію роду Радзивіллів, в [[Несвіж]]. Як і Сапега, Микола Радзивілл Сиротка хрестився в протестанти. Микола Радзивілл багато подорожував, був в Італії і Римі, на Близькомі Сході. В місті Несвіж за Радзивілла Сиротки відкрили [[шпиталь]], [[школа|школу]], зафундували декілька виробництв. [[1562]] р. відкрили [[друкарня|друкарню]], завдяки якій в країні з'явились перші книги білоруською. Наново перебудовується і місто, що стає невеличким, але європейського зразка. В Римі Радзивілл Сиротка перейшов в католицтво. І по поверненню в Несвіж надумав вибудувати новий [[костел]]. За магнатом пильнували єзуїти, котрі і порадили власного архітектора. Ним був Ян Марія Бернардоні.
+
Через керівництво ордену опинився далі на схід&nbsp;— в резиденції роду Радзивіллів, у [[Несвіж]]і. Як і Сапега, Микола Радзивілл «Сирітка» був протестантом. М. Радзивілл «Сирітка» багато подорожував, був в Італії і Римі, на Близькомі Сході. В місті Несвіж за нього відкрили [[шпиталь]], [[школа|школу]], зафундували декілька виробництв, [[1562]] року відкрили [[друкарня|друкарню]], завдяки якій в країні з'явились перші книги білоруською. Наново перебудовується і місто, що стає невеличким, але європейського зразка. В Римі М.Х. Радзивілл «Сирітка» перейшов на католицтво. І по поверненню в Несвіж задумав вибудувати новий [[костел]]. За магнатом пильнували єзуїти, котрі порадили власного архітектора.
   
Джерел щодо перебування Бернардоні в Несвіжі збережено небагато. Але відомо, що він проектував [[костел]] в середині [[1586]] року, відразу по прибуттю в місто. Водночас йому доручили нагляд за будівництвом місцевого [[колегіум]]а, проект якого був створений ще в Римі. Вже [[1587]] року заклали підмурки під новий костел. [[1590]] року мури костелу підвели під дахи, залишилось створити баню. Обережні єзуїти викликали в Несвіж архітектора Джузеппе Брицио, що прибув взимку 1591-го та оглянув споруду. Ймовірно, він був обізнаніший в побудові бань. [[1593]] року будівництво костелу Божого тіла було закінчене. Костел освятили 1 жовтня [[1601]] року&nbsp;— вже без архітектора. Тепер відомо, що Микола Радзивілл Сиротка з побудовою костелу випередив навіть краківських єзуїтів.
+
Джерел щодо перебування Бернардоні в Несвіжі збережено небагато. Відомо, що проектував [[костел]] в середині [[1586]] року, відразу по прибуттю до міста. Водночас йому доручили нагляд за будівництвом місцевого [[колегіум]]а, проект якого був створений ще в Римі. Вже [[1587]] року заклали підмурки під новий костел. [[1590]] року мури костелу підвели під дахи, залишилось створити баню. Обережні єзуїти викликали в Несвіж архітектора Джузеппе Бріціо, що прибув взимку 1591-го та оглянув споруду. Ймовірно, він був обізнаніший в побудові бань. [[1593]] року будівництво костелу Божого тіла було закінчене. Костел освятили 1 жовтня [[1601]] року&nbsp;— вже без архітектора. Тепер відомо, що Микола Радзивілл Сиротка з побудовою костелу випередив навіть краківських єзуїтів.
   
Так костел в Несвіжі став першим на землях Білорусі зразком в стилі римського [[бароко]]&nbsp;— Фарний, що став [[шедевр]]ом архітектури Білорусі і Європи взагалі. [[Фреска|Фрески]] Фарного костелу в Несвіжі доби [[бароко]] належать до найкращих зразків на теренах Білорусі і країн [[СНД]]. За припущеннями істориків, автор фресок&nbsp;— Юзеф Хеске, що використав композиційні знахідки [[Пітер Пауль Рубенс|П.&nbsp;П.&nbsp;Рубенса]].
+
Так костел в Несвіжі став першим на землях Білорусі зразком в стилі римського [[бароко]]&nbsp;— фарний<ref>тобто головний, від {{lang-de|Pfarrer}}</ref>, що став [[шедевр]]ом архітектури Білорусі і Європи взагалі. [[Фреска|Фрески]] Фарного костелу в Несвіжі доби [[бароко]] належать до найкращих зразків на теренах Білорусі і країн [[СНД]]. За припущеннями істориків, автор фресок&nbsp;— Юзеф Хеске, що використав композиційні знахідки [[Пітер Пауль Рубенс|П.&nbsp;П.&nbsp;Рубенса]].
   
Задіяний на будівництві костелу, Бернардоні будував Несвізький колегіум в два етапи : в [[1586]]–[[1588]] та в [[1593]]–[[1599]] роках.
+
Задіяний на будівництві костелу, Бернардоні будував Несвізький колегіум в два етапи: в [[1586]]–[[1588]] та в [[1593]]–[[1599]] роках.
   
 
=== В Кракові ===
 
=== В Кракові ===
[[Файл:Poland Krakow Ss. Peter and Paul church.jpg|міні|праворуч|200пкс| Церква Апостолів Петра і Павла, [[Краків]]. Фасад&nbsp;— арх. [[Джованні Баттіста Тревано]].]]
+
[[Файл:Poland Krakow Ss. Peter and Paul church.jpg|міні|праворуч|200пкс| Церква Апостолів Петра і Павла, [[Краків]]. Фасад&nbsp;— арх. [[Джованні Баттіста Тревано]].]] [[Файл:Church of St. Barbara in Kraków.JPG|міні|праворуч|200пкс|]]
Майстер прибув в Краків в травні [[1599]] року. Його задіяли в будівництві єзуїтського костелу Апостолів Петра і Павла, будувати який розпочав архітектор Джузеппе Брицио, котрий встиг створити лише підмурки. На будівництві Ян Марія Бернардоні перебував до власної смерти 19 жовтня [[1605]] року. Костел він встиг вибудувати до дахів, були готові [[склепіння]] і сам [[дах]], недобудованою залишалась баня. По смерті Бернардоні храм оглянула комісія архітекторів. Храм добудували в [[1608]] році.
+
Майстер прибув в Краків в травні [[1599]] року. Його задіяли в будівництві єзуїтського костелу Апостолів Петра і Павла, будувати який розпочав архітектор Джузеппе Бріціо, котрий встиг створити лише підмурки (за іншою версією, через погано вимуруваний фундамент міг завалитись<ref name="П1">''Stanisław Bednarski Т. J.'' Bernardoni Jan Maria (†1605)… S. 461</ref>). На його будівництві працював до власної смерти 19 жовтня [[1605]] року. Костел він встиг вибудувати до дахів, були готові [[склепіння]] і сам [[дах]], недобудованою залишалась баня. По смерті Бернардоні храм оглянула комісія архітекторів. Храм добудували в [[1608]] році.
   
Окрім костелу Апостолів Петра і Павла в Кракові, Ян Марія Бернардоні опікувався ще й будівництвом [[монастир]]я і костелу францисканців в Зебжидовицях.
+
Окрім костелу Апостолів Петра і Павла в Кракові, опікувався будівництвом [[монастир]]я і костелу францисканців в Зебжидовицях (чи бернардинів в Кальварії Зебжидовській). Був похований в [[:pl:Kościół św. Barbary w Krakowie|костелі св. Барбари]] Кракова.<ref name="П1">''Stanisław Bednarski Т. J.'' Bernardoni Jan Maria (†1605)… S. 461</ref>
   
 
== Креслення архітектора в Україні ==
 
== Креслення архітектора в Україні ==
Рядок 87: Рядок 87:
 
* [[Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського]]
 
* [[Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського]]
 
</div>
 
</div>
  +
  +
== Примітки ==
  +
{{reflist}}
   
 
== Джерела ==
 
== Джерела ==
{{Портал|Мистецтво}}
+
{{Портал|Мистецтво|Архітектура|Бароко|Біографії}}
  +
 
* ''Всеобщая история архитектуры '', Т. 6, Москва, 1968. С. 489
 
* ''Всеобщая история архитектуры '', Т. 6, Москва, 1968. С. 489
* Чантурия В. А. «История ар­­хитектуры Белоруссии. Дооктябрьский период». Минск, 1969. С. 49, 78
+
* [[Чантурія Володимир Олександрович|Чантурия В. А.]] «История ар­­хитектуры Белоруссии. Дооктябрьский период». Минск, 1969. С. 49, 78
 
* Калнін В. Архітэктар Я.&nbsp;М.&nbsp;Бернардоні&nbsp;— прадвеснік барока на Беларусі // Барока ў беларускай культуры і мастацтве. Мінск, 1998. С. 124–139.
 
* Калнін В. Архітэктар Я.&nbsp;М.&nbsp;Бернардоні&nbsp;— прадвеснік барока на Беларусі // Барока ў беларускай культуры і мастацтве. Мінск, 1998. С. 124–139.
 
* Габрусь Т. «Архитектурное проектирование в Белоруссии. У истоков» //Строительство и архитектура Белоруссии. 1990. №&nbsp;4. С.36—38;
 
* Габрусь Т. «Архитектурное проектирование в Белоруссии. У истоков» //Строительство и архитектура Белоруссии. 1990. №&nbsp;4. С.36—38;
 
* Rūstis Kamuntavičius et alii: ''Artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto in Lituania'', in ''Gli artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto nel Granducato di Lituania (dal XVI al XVIII sec.)'', Hrsg Giorgio Mollisi, «Arte&Storia», Edizioni Ticino Management, anno 13, numero 59, agosto-ottobre 2013, Lugano 2013.
 
* Rūstis Kamuntavičius et alii: ''Artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto in Lituania'', in ''Gli artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto nel Granducato di Lituania (dal XVI al XVIII sec.)'', Hrsg Giorgio Mollisi, «Arte&Storia», Edizioni Ticino Management, anno 13, numero 59, agosto-ottobre 2013, Lugano 2013.
  +
* ''Stanisław Bednarski Т. J.'' Bernardoni Jan Maria (†1605) / [[Polski Słownik Biograficzny]]: Kraków, 1935.— t. I/1, zeszyt 1.— {{ref-pl}} S. 461–462
   
[[Категорія:Італійські архітектори]]
+
[[Категорія:Італійські архітектори]]
[[Категорія:Польські архітектори]]
+
[[Категорія:Польські архітектори]]
[[Категорія:Білоруські архітектори]]
+
[[Категорія:Білоруські архітектори]]
[[Категорія:Померли у Кракові]]
+
[[Категорія:Єзуїти|б]]
  +
[[Категорія:Архітектори бароко]]
  +
[[Категорія:Персоналії:Краків|б]]
  +
[[Категорія:Персоналії:Несвіж|б]]
  +
[[Категорія:Померли у Кракові|б]]
  +
[[Категорія:Поховані в Кракові|б]]
  +
[[Категорія:Архітектори XVI століття]]

Версія за 14:19, 15 вересня 2015

Джованні (Ян) Марія Бернардоні
(Giovanni Maria Bernardoni), Джованні Марія Бернардоні
Niasvizh Bernardoni.JPG
Погруддя Д.М.Бернардоні (Несвіж, Білорусь).
Народження 1541(1541)Каньйо біля Комо, Міланське герцогство
Смерть 19 жовтня 1605(1605-10-19)Краків
Поховання
Релігія католицтво
Громадянство Італія, Реч Посполита
Діяльність архітектор
Праця в містах Комо,Рим, Мілан, Неаполь, Краків, Калиш, Вільно, Несвіж
Архітектурний стиль бароко
Найважливіші споруди єзуїтські колегіуми в Мілані, Люблині, Несвіжі, Костел Божого тіла, Несвіж, Костел Апостолів Петра і Павла, Краків
Джованні Марія Бернардоні у Вікісховищі?

Джованні (Ян) Марія Бернардоні (італ. Giovanni Maria Bernardoni бл. 1541, Каньйо біля Комо — 1605, Краків) — польський і білоруський архітектор доби Пізнього Відродження і раннього бароко, чернець-єзуїт, італієць за походженням, що працював переважно в Речі Посполитій і на землях сучасної Західної Білорусі на зламі 16-17 ст. Єзуїт.[1]

Життєпис

Італійський період

Народився в містечку Каньйо, що розташоване за 15 км на захід від Комо, Міланське герцогство. В віці 23 роки прибув до Риму з метою стати ченцем-єзуїтом та архітектором. На іспитах розповів, що вже десять років пропрацював на будівництві. Єзуїти в XVI ст. монополізували в Італії освіту та практичну підготовку цілої низки професій, серед яких і архітектура, бо орден діяльно опікувався будівництвом нових храмів в різних країнах і різних континентах. Одразу після прийняття в орден був задіяний на будівництві головного храму єзуїтів — церкви і монастиря Іль Джезу в Римі. Працював під керівництвом тодішнього головного архітектора ордену — Джованні Трістана (15151575), бачив і, можливо, вивчав архітектурні проекти Мікеланджело Буонаротті, міг зустрічати архітектора Джакомо да Віньола, який був головним проектантом церкви Іль Джезу. В джерелах того періоду його згадують як «брата-прислужника» та архітектора. Ймовірно, підозрілі і спостережливі єзуїти розгледіли його архітектурні здібності і невдовзі відіслали у Мілан, де він ремонтував і перебудовував колегіальний корпус при церкві Сан Фіделе.

В італійський період встиг попрацювати і в єзуїтських місіях в Неаполі та на острові Сардінія. Вже в ці місяці перейшов на посаду практичного архітектора і наглядача за будівництвом, а згодом і проектанта.

Три роки в Польщі

Був відісланий керівництвом ордену до Польщі, де затримався на три роки (15831586). Проектував та наглядав за будівництвом в Познані, в Люблині та в Калішу. Його завдаванням було проектування в означених містах єзуїтських колегіумів. На будівництві в Люблiні архітектор затримався найдовше, де зробив щонайменше три проекти колегіуму та будинку для викладачів. Зростання майстерності і самоусвідомлення себе як майстра та спротив занадтим вимогам місцевого керівництва, що бажало, аби він працював за двох майстрів (як його попередник італієць Джузеппе Брицио), призвело до конфлікту. На архітектора написали донос і відправили в Рим, де означили, що той хоч і проектує, і наглядає за будівництвом, але занадто читає трактати з математики та інших наук. Так з доносу стало відомо, що Ян Бернардоні постійно самовдосконалювався.

В Несвіжі

Костел Божого тіла, Несвіж. Фото 2005 р.
Бічний фасад костела та цегляна дзвіниця, фото 2006 р.

Через керівництво ордену опинився далі на схід — в резиденції роду Радзивіллів, у Несвіжі. Як і Сапега, Микола Радзивілл «Сирітка» був протестантом. М. Радзивілл «Сирітка» багато подорожував, був в Італії і Римі, на Близькомі Сході. В місті Несвіж за нього відкрили шпиталь, школу, зафундували декілька виробництв, 1562 року відкрили друкарню, завдяки якій в країні з'явились перші книги білоруською. Наново перебудовується і місто, що стає невеличким, але європейського зразка. В Римі М.Х. Радзивілл «Сирітка» перейшов на католицтво. І по поверненню в Несвіж задумав вибудувати новий костел. За магнатом пильнували єзуїти, котрі порадили власного архітектора.

Джерел щодо перебування Бернардоні в Несвіжі збережено небагато. Відомо, що проектував костел в середині 1586 року, відразу по прибуттю до міста. Водночас йому доручили нагляд за будівництвом місцевого колегіума, проект якого був створений ще в Римі. Вже 1587 року заклали підмурки під новий костел. 1590 року мури костелу підвели під дахи, залишилось створити баню. Обережні єзуїти викликали в Несвіж архітектора Джузеппе Бріціо, що прибув взимку 1591-го та оглянув споруду. Ймовірно, він був обізнаніший в побудові бань. 1593 року будівництво костелу Божого тіла було закінчене. Костел освятили 1 жовтня 1601 року — вже без архітектора. Тепер відомо, що Микола Радзивілл Сиротка з побудовою костелу випередив навіть краківських єзуїтів.

Так костел в Несвіжі став першим на землях Білорусі зразком в стилі римського бароко — фарний[2], що став шедевром архітектури Білорусі і Європи взагалі. Фрески Фарного костелу в Несвіжі доби бароко належать до найкращих зразків на теренах Білорусі і країн СНД. За припущеннями істориків, автор фресок — Юзеф Хеске, що використав композиційні знахідки П. П. Рубенса.

Задіяний на будівництві костелу, Бернардоні будував Несвізький колегіум в два етапи: в 15861588 та в 15931599 роках.

В Кракові

Церква Апостолів Петра і Павла, Краків. Фасад — арх. Джованні Баттіста Тревано.
Church of St. Barbara in Kraków.JPG

Майстер прибув в Краків в травні 1599 року. Його задіяли в будівництві єзуїтського костелу Апостолів Петра і Павла, будувати який розпочав архітектор Джузеппе Бріціо, котрий встиг створити лише підмурки (за іншою версією, через погано вимуруваний фундамент міг завалитись[1]). На його будівництві працював до власної смерти 19 жовтня 1605 року. Костел він встиг вибудувати до дахів, були готові склепіння і сам дах, недобудованою залишалась баня. По смерті Бернардоні храм оглянула комісія архітекторів. Храм добудували в 1608 році.

Окрім костелу Апостолів Петра і Павла в Кракові, опікувався будівництвом монастиря і костелу францисканців в Зебжидовицях (чи бернардинів в Кальварії Зебжидовській). Був похований в костелі св. Барбари Кракова.[1]

Креслення архітектора в Україні

Призабутого мастра почали згадувати в польських виданнях ще 19 століття. Цікавість до майстра та його творчості набула певного рівня в повоєнні роки в середині 20-го. По архітектора-єзуїта почали друкувати матеріали навіть в безбожному СРСР.

1984 року письменником Георгієм Галенчанком (фахівцем з білоруських старожитностей) було зроблене відкриття в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського. Письменник вивчав рукописи відділу манускриптів в бібліотеці міста Київ, що стосувалися минулого Білорусі. Низка креслень невідомого архітектора була визнана оригіналами саме Яна Марія Бернардоні, бо висвітлювала його період праці в місті Несвіж. Тоді ж (1984 року) низка креслень архітектора отримала робочу назву «Альбом Бернардоні».

1999 року в Римі професор з Варшави Єжи Ковальчик видав збірку матеріалів, присвячену Яну Марії Бернардоні. Окрім інших матеріалів, в збірку увійшли всі сторінки київського «Альбому Бернардоні». Адже італійський майстер переніс на слов'янські землі дух пізнього італійського Відродження, дух і знахідки шанованого Джакомо да Віньола — з його раціональністю, точним математичним розрахунком, шляхетною відмовою від зайвого декору, притаманного спорудам раннього бароко (на відмінну від пишних зразків розвиненого «стилю єзуїтів» 17-18 століть).

Вибрані твори

Монастир і костел францисканців в Зебжидовицях
 • Костел Божого тіла (Фарний костел), (1587–1593) Несвіж
 • Костел Св. Войцеха, (1592–1597), Калиш
 • Церква Св. Адальберта
 • Церква Богоматері янголів
 • Церква Апостолів Петра і Павла, (1597–1619), Краків
 • Костел Св. Казимира, (1604–1616), Вільно
 • Монастир і костел францисканців в Зебжидовицях (1597–1605)

Див. також

Примітки

 1. а б в Stanisław Bednarski Т. J. Bernardoni Jan Maria (†1605)… S. 461
 2. тобто головний, від нім. Pfarrer

Джерела

 • Всеобщая история архитектуры , Т. 6, Москва, 1968. С. 489
 • Чантурия В. А. «История ар­­хитектуры Белоруссии. Дооктябрьский период». Минск, 1969. С. 49, 78
 • Калнін В. Архітэктар Я. М. Бернардоні — прадвеснік барока на Беларусі // Барока ў беларускай культуры і мастацтве. Мінск, 1998. С. 124–139.
 • Габрусь Т. «Архитектурное проектирование в Белоруссии. У истоков» //Строительство и архитектура Белоруссии. 1990. № 4. С.36—38;
 • Rūstis Kamuntavičius et alii: Artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto in Lituania, in Gli artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto nel Granducato di Lituania (dal XVI al XVIII sec.), Hrsg Giorgio Mollisi, «Arte&Storia», Edizioni Ticino Management, anno 13, numero 59, agosto-ottobre 2013, Lugano 2013.
 • Stanisław Bednarski Т. J. Bernardoni Jan Maria (†1605) / Polski Słownik Biograficzny: Kraków, 1935.— t. I/1, zeszyt 1.— (пол.) S. 461–462