Японські телесеріали

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Японські телесеріали або дорами (яп. テレビドラマ — теребі дорама, походить від англ. television drama — телевізійна драма) — телесеріали на японському телебаченні. Дорами введені до програми японського телебачення після Другої світової війни, в 1953 році. Популярність вони здобули наприкінці 1980-х — на початку 1990-х років і стали в Японії культовими телепрограмами. Якщо порівняти їхню популярність у Японії з популярністю «мильних опер» у США, то перегляди дорам в Японії становили більшу кількість переглядів.

Сьогодні, крім японських телесеріалів, дорамами називають багатосерійні телешоу із Кореї, Гонконга та деяких інших країн.

Дорами близькі до класичних телесеріалів, що знімаються на Заході, наприклад, у США — невелика кількість серій у сезоні, на запис однієї серії йде більше часу, ніж звичайно для серіалів. Кількість серій-епізодів — від 4 («Рок, рок, рок», 2010) до 54 («Перлина палацу», 2003), а інколи й більше. Середні найбільш поширена кількість — 10-16 серій у сезоні дорами. Інколи знімаються спешл-серії або навіть повнометражні фільми на основі популярних телесеріалів як доповнення до них.

Дорами можуть зніматися як за самостійним сценарієм, так і за мангою чи аніме — в такому випадку дораму називають «лив-екшн» (англ. live-action): GTO (Great Teacher Onizuka) («Великий учитель Онідзука»), «Наш секрет» — усі емоції перебільшені, мова стилізована, а персонажі мають певні типажі .

Ознаки[ред. | ред. код]

Якість драми варіюється від низького бюджету до розробки серіалів-рекордсменів.

У більшості випадків сюжет охоплює практично всі телевізійні жанри, однак переважає романтична сюжетна лінія. У дорами діалог і виконавець перебувають на передньому плані. Вони, як правило, мають закінчену думку, але є серії, які завершуються на кульмінаційному моменті, аби зацікавити глядача.

Більшість дорам мають реалістичний сюжет, тим не менш, можуть містити фантастичні елементи, що також зустрічається в американських або німецьких серіалах. Наприклад, іноді дія відбувається у квартирах або будинках, що японське населення не змогло б собі дозволити через свій зріст та жагу до розкоші.

Показ[ред. | ред. код]

На додаток до дорами «стандартного формату» існують й інші форми:

  • 2-годинна драма у вечірній час
  • 30-хвилинна драма у другій половині дня, яка триває 3-6 місяців
  • 15-хвилинна дорама NHK уранці, яка триває один рік щодня з понеділка по суботу; називається Renzoku Terebi Shosetsu (連続テレビ小説, "Продовження телевізійних сюжетів") або скорочено Asadora (朝ドラ, "ранкова драма")
  • 45-хвилинна історична драма NHK, що має назву тайґа драма — транслюються протягом усього року один раз на тиждень у неділю.

Історичні дорами і фільми, як правило, називаються дзідайгеками.

Тривалість стандартного сезону цих серіалів — 3 місяці (приблизно 11-12 серій). Сезони розрізняють за порами року: зимовий (з січня по березень), весняний (з квітня по червень), літній (липеньвересень), осінній (жовтеньгрудень). Серії показують переважно 1-2 рази на тиждень, або у вихідні, або в один із будніх днів уранці й удень. Хоча дорами можуть показувати і по буднях увечері, якщо серій більше 16.

Жанри[ред. | ред. код]

Найпопулярніші:

Але найпопулярнішим жанром залишається романтика (рен-ай), адже основною глядацькою аудиторією цих серіалів є молоді дівчата віком 16-20 років і молодше. Крім цього зустрічаються телесеріали жахів, про спорт, музичні, яой, юрі і навіть такі як буденність і гендерна інтрига (хлопець переодягається в дівчину чи навпаки — переважно комедії).

Акторcький склад[ред. | ред. код]

Тривалість дорам в один сезон дозволяє багатьом відомим кінозірками спробувати себе в нових ролях. Це не рідкість, що один актор грає протягом своєї кар'єри в більш ніж 20 різних дорамах.

При виборі актора на певну роль рівень популярності часто є важливішим за якість акторської гри. Також актори дорами можуть бути представниками інших сферах діяльності: акторами дорам часто стають співаки та музиканти. Ця тенденція посилилася з кінця 1980-х років і частково відповідає за поточну популярність драми. Одним із прикладів є Кімура Такуя, член джи-поп-групи SMAP, що знімався в дорамах початку 1990-х років після обрання до рейтингу найбільш сексуальних чоловіків азійських країн.

Спонсори[ред. | ред. код]

У кінці серії, в титрах, партнери представляються в певній послідовності, відповідно до надоної фінансової підтримки.

З урахуванням інтересів спонсорів, які будуть розглянуті в самій дорамі Наприклад, якщо продукти спонсора будуть використовуватися акторами в серії, то продукції конкурентів там немає. Іноді може статися так, що спонсори просять про їхню підтримку відповідно до власних вимог.

Музика[ред. | ред. код]

Кожна дорама має спеціально складену пісню , яку грає під час дії, та особливо напружених моментів як фонову музику. Тематичні пісні співають на японській мові японськими співаками, часто одним з акторів, який є деяким вийнятком, також тут часто використовується популярна англійська музика. Особливо пісні з відомої дорами часто досягають сходинки номер один у японських музичних чартах і також стають швидко хітами в караоке.

Одним з прикладів є червень Мацумото, єдиний передбачається , що провідну роль в Hana Yori Dango, так що його група Араши могла співати супровідну пісню.

Реклама[ред. | ред. код]

У драмі-й серії, є близько чотирьох рекламних пауз, кожна з яких триває майже дві хвилини (рекламні ролики продаються в Японії в тривалості 15 секунд). У комерційних шоу , актори часто рекомендують ту чи іншу продукцію.

DVD-диски[ред. | ред. код]

В протягом 1990 - х років, маркетинг DVD, який прийшов на ринок незабаром після трансляції кожної серії, став усе більш важливим.

Дорами за межами Японії[ред. | ред. код]

У США дорами будуть транслюватися в оригінальній версії з англійськими субтитрами, а також в районах, де багато японських емігранти живуть, наприклад, на Гаваях.

Подібні формати дорам знімаються в інших країнах Східної Азії, наприклад. у Китайській Республіці (Тайвань), Південній Кореї і Китаї. Телесеріал там відрізняється тривалістю епізоду та їхньою загальною кількістю. У китайських дорамах часто є кілька десятків епізодів, тому що дія розгортається дуже повільно.

Іноземні дорами[ред. | ред. код]

Це, ймовірно, більше в комерційних інтересах телевізійних станцій, що в ефірний час на наземних телевізійних каналах в Японії показують дорами виключно вітчизняного виробництва. За останні десять років було показано тільки три іноземні серії The X-Files і Chicago Hope (які були продані в короткі терміни ) зі Сполучених Штатів, а в 2003 році набагато більш успішним став серіал Південної Кореї Зимова соната ( [3] , Kyŏulyŏn'ga; яп . [4] , що не Фуюй немає сонату; кір. [5] , Gyeoul Yeonga) вдарив, як бомба.

Ті, хто хочуть дивитися в Японії іноземні телесеріали, повинні підключатися до менш поширених кабельних або супутникових каналів.

Вибір ТВ-каналів в Японії і їхніх поточних телевізійних дорам[ред. | ред. код]

  • НТВ
  • TBS
  • Fuji TV
  • Asahi
  • NHK

Див. також[ред. | ред. код]

Джерело[ред. | ред. код]