Яргорів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Яргорів
Країна Україна Україна
Область Тернопільська область
Район/міськрада Монастириський район
Рада/громада Яргорівська сільська рада
Код КОАТУУ 6124289800
Облікова картка Яргорів 
Основні дані
Засноване 1458
Населення 657
Територія 2.825 км²
Густота населення 232.57 осіб/км²
Поштовий індекс 48331
Телефонний код +380 3555
Географічні дані
Географічні координати 49°05′50″ пн. ш. 25°02′26″ сх. д. / 49.09722° пн. ш. 25.04056° сх. д. / 49.09722; 25.04056Координати: 49°05′50″ пн. ш. 25°02′26″ сх. д. / 49.09722° пн. ш. 25.04056° сх. д. / 49.09722; 25.04056
Водойми Золота Липа
Відстань до
районного центру
16 км
Найближча залізнична станція Бучач
Відстань до
залізничної станції
34 км
Місцева влада
Адреса ради 48330, с. Яргорів
Карта
Яргорів. Карта розташування: Україна
Яргорів
Яргорів
Яргорів. Карта розташування: Тернопільська область
Яргорів
Яргорів

Я́ргорів — село Монастириського району Тернопільської області.

Розташоване на річці Золота Липа, на заході району. Центр сільради.

Населення — 610 осіб (2007 р.).

Приблизно до середини XX століття на північ від Яргорова, під горою Зубрик був однойменний хутір. Згодом його мешканці через велику віддаленість від села (бл. 4-5 км до центру) переселилися до Яргорова.

Приблизно до середини 1990-х рр. на південному-заході в урочищі Шакова Долинка були два окремі господарства.

Географія[ред. | ред. код]

Серединою села протікає річка Золота Липа (витікає біля Золочева, а в селі Золота Липа впадає у Дністер), практично ділить село на основних 4 вулиці.
Вище проти течії Золотої Липи — село Коржова, нижче — село Гранітне.
Найвищою вершиною Яргорова є г. Шинтелів.
Цікавим географічним об"єктом, що знаходиться на території села, є водойма, що серед місцевих має назву "Віднеско".

За детальнішою інформацією про село, його пам'ятки, історію та географію можна звертатися до Крижанівського В.[1], сільської бібліотеки (Руда Г.М.).

Гори Деренова та Соколова[ред. | ред. код]

Гори Деренова та Соколова розташовані на сході Яргорова і утворюють цікаву панораму, яка вражає ще з першого погляду, коли тільки в'їзджаєш в село. У Яргорові ходить багато цікавого фольклору (віршів, пісень) про дві гори-сестри. "Деренова - Соколова були собі сестри, Деренова й Соколова любились заплестись". Назва гори Деренова походить, очевидно, від дерену, куща, що масово тут поширений, особливо по південно-західних підніжжях Деренови. На північному сході гори на поверхню виходять вапняки, які через довготривале вивітрювання та інші сили природи сильно подрібнився і зрідка місцеві мешканці використовують його для своїх потреб. Варто відзначити, що східна частина має стрімке підніжжя, вапнякові виходи обезліснені, а південна частина гори переходить у своєрідний хребет. Окремим жолобом Деренова відділяється від Соколови.

Гора Соколова знаходиться зліва від Деренови (якщо дивитися із села). Одна із версій назви Соколова походить від того, що у лісах гори гніздилося багато соколів. Ходить також легенда, що ще за древніх часів, коли на Землі жили люди велетні один брат рубав ліс на Деренові, а другий на Соколові. Один попросив у іншого сокиру і той з гори на гору передав братові сокиру.

Зубрик[ред. | ред. код]

Гора Зубрик розташована на півночі села і являє собою своєрідний невеличкий хребет, що простягається з півночі на південь на кілька сотень метрів. Західний схил гори дуже крутий і покритий мішаним лісом (сосна, бук, береза). У деяких місцях ґрунт покритий мохом.

Імшина[ред. | ред. код]

Імшина — одне з найдовших гірських пасм села Яргорів. Імшина простягається зі сходу на південний захід в сторону села Гранітне. Північний схід хребта стрімкий, поктритий лісом. Річка Золота Липа є своєрідною природньою перепоною між Імшиною і власне територією села. Серед довгожителів села збереглися свідчення, що саме з боку Імшини на територію Яргорова увірвалися орди татар, що в давнину робили набіги на українські землі. Приблизно посередині Імшини є пологий яр, який називають Провалом (походить від того, що саме тут "провалилися" татари в село).

Також у Яргорові водяться такі місцеві назви окремих місцин: Зогумінки, Ловий Кут, Лушки, Юськів Рів, Засадки, Сасова, Шинтелів, Криміна, Піддовжиків, Громадська Гуща, Відники, Частогруші, Помірки, Юстинин Рів, Ксьонзова Гуща, Підбучина, Жиливузи, Відники, Середній Лан, Ліна, Підліна (2 останні разом із селом Коржова)

Острів на Золотій Липі

Вверх проти течії річки Золота Липа за 1-1,5 км в північному, північно-західному напрямку Яргорова є невеликий острів, який швидше за все утворився тут одразу після меліоративних робіт, що велися ще за часів СРСР. З вигляду має бл. 50-80 м², під час повеней — менше і сформований з нанесеного мулу та піску. Вкритий рослинністю та в основному вербами.

Назва[ред. | ред. код]

Назва, за місцевою легендою, походить від слів «Яр горів», бо нібито в давнину, коли татари напали на село, знищили багато людей і їхні статки, розійшовся великий дим. Мешканці сусідніх сіл перепитувалися між собою: «Що сталося? Звідки цей дим?», а їм відповідали: «Це яр горів». Звідси й пішла назва села. Крім легенди, існує інша думка — про походження назви від давньослов’янського імені Яргор.

Історія[ред. | ред. код]

Поблизу села виявлено археологічні пам'ятки пізн. палеоліту, трипільської та голіградської культур.

Перша писемна згадка — 1458.

Згадується 23 жовтня 1475 року в книгах галицького суду [2].

У податковому реєстрі 1515 року в селі документується млин і 4 лани (близько 100 га) оброблюваної землі та ще 3 лани тимчасово вільної[3].

За переказами, в давнину у південній частині сучасного села існувало містечко Скоків, яке знищили татари.

У західній частині сучасного Яргорова було поселення Відники.

В середині XX століття у селі нараховувалося понад 1100 мешканців.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

  • У селі існувала церква святої Параскевії (1808,яка знаходилась на старому цвинтар і була спалена, а у 1928) побудована нова церква, яка носить назву Успіння Пресвятої Богородиці.
  • Насипана символічна могила Борцям за волю України (1990-ті), встановлено пам'ятний хрест на честь скасування панщини.
  • Ботанічні пам'ятки природи місцевого значення: Яргорівська бучина №1, Яргорівська бучина №2 та Яргорівська бучина №3.

Соціальна сфера[ред. | ред. код]

Працюють ЗОШ 1-2 ступенів, клуб, бібліотека, ФАП, селян. спілка «Яргорівська», торговельний заклад.

У селі діє футбольна команда «ФК Яргорів», яка 24 травня 2009 року грала у фіналі кубка Монастириського району проти команди Слобідки (зазнала поразки 1:4). До цього часу футболісти Яргорова виграли у Гончарівки (2:0) і на центральному стадіоні району у команди «Опілля» (Горожанка) з рахунком 3:2.

Відомі люди[ред. | ред. код]

Народилися[ред. | ред. код]

Рекорд Золотої Липи[ред. | ред. код]

Влітку 1957 року на річні Золотій Липі, що протікає серединою Яргорова був зафіксований найбільший паводок в Україні[5] Протягом кілька годин здебільшого на території сусіднього Підгаєцького району випала аномально велика кількість опадів, що спричинило паводок на річках Золота Липа та Коропець.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В контакті
  2. Akta grodzkie i ziemskie, T.12, s.374, №№3797-3807 (лат.)
  3. Zródla dziejowe. Tom XVIII. Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. Cz. I. Ziemie ruskie. Ruś Czerwona. s. 170 – Warszawa: Sklad główny u Gerberta I Wolfa, 1902. - 252 s.
  4. Медведик П. Бучацький Володимир Хрисантович // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — 696 с. — ISBN 966-528-197-6. — С. 208.
  5. Гілецький Й.Р. Географія України (фізична з основами загального землезнавства): Підручник для 8 класу – Л.: ВНТЛ-Класика, 2002. – 160 с.

Література[ред. | ред. код]