Яцик Петро Дмитрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:55, 7 грудня 2009, створена Silin2005 (обговорення | внесок) (стильові правлення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петро Дмитрович Яцик
Народився 7 липня 1921
Верхнє Синьовидне
Помер 8 листопада 2001 (80 років)
Торонто, Канада
Громадянство Канада
Національність українець
Діяльність підприємець, меценат
Нагороди Орден князя Ярослава Мудрого

Петро́ Дми́трович Я́цик (*7 липня 1921, Верхнє Синьовидне Стрийського району Львівської області — † 8 листопада 2001) — канадський підприємець українського походження, меценат і філантроп, відомий своїм вагомим вкладом у фінансування українознавства на Заході. Серед головніших проектів, профінансованих Яциком:

Біографія

Народився у селянській родині, закінчив семирічку у сільській школі, вчився на сільськогосподарських та, залізничних курсах. Працював помічником машиніста. Під час війни співробітничав з партизанами. 1944 року виїхав на Захід, проживав у Німеччині. Закінчив Український технічно-господарський інститут у Регенсбурзі 1947 року, в якому студіював економіку.

З 1949 року у Канаді: власник і президент приватної будівельної фірми Prombank Investment Limited (P. Jacyk Group). Основоположник Міжнародного благодійного фонду «Ліга українських меценатів» та його почесним президентом.

Благодійницька діяльність

Петро Яцик — один із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського університету (США), Енциклопедії українознавства, Центру досліджень історії України ім. П. Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітньої фундації ім. Петра Яцика (її фонд налічує 4 млн. доларів), Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П. Робертса при Торонтському університеті.

Пожертвував мільйон доларів на історичні досліди, що з подвоєнням цих фондів від Альбертського уряду творить три мільйоновий фонд Яцика при Канадському інституті українських студій (КІУС) в Едмонтоні. Завдяки внесеним П. Яциком 750 тисяч доларів відкрито спеціальний український відділ в Інституті ім. Гаррімана при Колумбійському університеті. Коштом мецената видано чимало наукових монографій з історії України (зокрема переклад Історії України-Руси М. С. Грушевського на англійську мову), економіки, політології, медицини, етнографії. Сума його пожертв на українські інституції в західному світі перевищує 16 мільйонів доларів.

За багатолітню меценатську діяльність нагороджено Петра Яцика «Почесною відзнакою Президента України» у 1996, а до свого вісімдесятиліття — орденом князя Ярослава Мудрого Указом Президента України Л. Д. Кучми.

Література

Зовнішні посилання