Відмінності між версіями «Ящурка піщана»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Рядок 26: Рядок 26:
 
| commons=
 
| commons=
 
}}
 
}}
'''''Ящурка піщана'''''<ref>''İ. В. Скільський, Н. А. Смірнов, О. М. Клітін'' Земноводні та плазуни У живленні плазунів Чернівецької області // Праці Українського герпетологічного товариства, №1: 91–94, 2008</ref> (''Eremias arguta'')&nbsp;— вид [[плазун]]ів (Reptilia) з підкласу [[лускаті|лускатих]] (Squamata, Lepidosauria), єдиний в Україні представник багатовидового роду ''[[Eremias]]''. Інколи вид називають "ящірка піщана", "ящірка різнобарвна".
+
'''''Ящурка піщана'''''<ref>''İ. В. Скільський, Н. А. Смірнов, О. М. Клітін'' Земноводні та плазуни У живленні плазунів Чернівецької області // Праці Українського герпетологічного товариства, №1: 91–94, 2008</ref> (''Eremias arguta'')&nbsp;— вид [[плазун]]ів (Reptilia) з підкласу [[лускаті|лускатих]] (Squamata, Lepidosauria), єдиний в Україні представник багатовидового роду ''[[Eremias]]''.
   
 
== Назви ==
 
== Назви ==
 
Грецьке слово «Eremias» говорить про [[солітарні тварини|солітарний спосіб існування]], маючи відношення до [[Єремія|Єремії]] й натякаючи на усамітнене місце або пустелю.
 
Грецьке слово «Eremias» говорить про [[солітарні тварини|солітарний спосіб існування]], маючи відношення до [[Єремія|Єремії]] й натякаючи на усамітнене місце або пустелю.
   
Інші назви виду — "ящірка різнобарвна", "ящірка різнокольорова" (ці назви нерідко вживаються для номінативної форми виду, яка є яскраво забарвленою), а також ящурка різнобарвна<ref>[http://dspace.udpu.org.ua:8080/jspui/bitstream/6789/1273/1/Sobolenko_2013.pdf Соболенко Л.Ю. Біорізноманітність дунайського біосферного заповідника]</ref>,<ref>[http://www.izan.kiev.ua/term_com/herpet.htm Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України]</ref>,<ref>Зіненко О.І. Плазуни лівобережного лісостепу України (Поширення, Морфологія, таксономія, біологія, екологія)</ref>, ящурка пустельна<ref>[http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:BOkWWIn8qGcJ:elibrary.nubip.edu.ua/13508/1/11ssm.pdf+&cd=28&hl=uk&ct=clnk&gl=ua&lr=lang_uk Шевченко C.М. Структура угруповань дрібних наземних хребетних у відкритих та обліснених біотопах степової зони України]</ref>. У якості родової назви інколи використовують "[[Ящірка]]" ("Фауна України", том. 7: Земноводні та Плазуни) або "[[ящурка]]".
+
Інші назви виду — "ящірка різнобарвна", "ящірка різнокольорова" (ці назви нерідко вживаються для номінативної форми виду, яка є яскраво забарвленою), а також ящурка різнобарвна<ref>[http://dspace.udpu.org.ua:8080/jspui/bitstream/6789/1273/1/Sobolenko_2013.pdf Соболенко Л.Ю. Біорізноманітність дунайського біосферного заповідника]</ref>,<ref>[http://www.izan.kiev.ua/term_com/herpet.htm Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України]</ref>,<ref>Зіненко О.І. Плазуни лівобережного лісостепу України (Поширення, Морфологія, таксономія, біологія, екологія)</ref>,<ref>''В. Л. Булахов, В. Я. Гассо, О. Є. Пахомов'' Біологічне різноманіття України. Дніпропетровська область. Земноводні та плазуни (Amphibia et Reptilia) Видавництво ДНУ 2007 [http://www.zoology.dp.ua/wp-content/downloads/pahomov/PA_07_02.pdf]</ref> ящурка пустельна<ref>[http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:BOkWWIn8qGcJ:elibrary.nubip.edu.ua/13508/1/11ssm.pdf+&cd=28&hl=uk&ct=clnk&gl=ua&lr=lang_uk Шевченко C.М. Структура угруповань дрібних наземних хребетних у відкритих та обліснених біотопах степової зони України]</ref>. У якості родової назви інколи використовують "[[Ящірка]]" ("Фауна України", том. 7: Земноводні та Плазуни) або "[[ящурка]]".
   
 
== Розміри ==
 
== Розміри ==

Версія за 17:48, 22 квітня 2015

Ящурка піщана
Ящурка піщана з піщаних арен Придінців'я
Ящурка піщана з піщаних арен Придінців'я
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Зауропсиди (Sauropsida)
Діапсиди (Diapsida або Sauria)
Archosauria
Надряд: Лепідозаври (Lepidosauria)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Ящірки (Lacertilia)
Родина: Ящіркові (Lacertidae)
Підродина: Lacertinae
Рід: Ящурка (Eremias)
Вид: Ящурка піщана
Біноміальна назва
Eremias arguta
(Pallas, 1773)
Мапа поширення виду Eremias arguta (жовтим)
Мапа поширення виду Eremias arguta (жовтим)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Eremias arguta
IUCN logo.svg МСОП: 157260
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 80426

Ящурка піщана[1] (Eremias arguta) — вид плазунів (Reptilia) з підкласу лускатих (Squamata, Lepidosauria), єдиний в Україні представник багатовидового роду Eremias.

Назви

Грецьке слово «Eremias» говорить про солітарний спосіб існування, маючи відношення до Єремії й натякаючи на усамітнене місце або пустелю.

Інші назви виду — "ящірка різнобарвна", "ящірка різнокольорова" (ці назви нерідко вживаються для номінативної форми виду, яка є яскраво забарвленою), а також ящурка різнобарвна[2],[3],[4],[5] ящурка пустельна[6]. У якості родової назви інколи використовують "Ящірка" ("Фауна України", том. 7: Земноводні та Плазуни) або "ящурка".

Розміри

Найбільші екземпляри можуть досягати 15 см (від носа до кінчика хвоста).

Поширення

Вид поширений від північно-східної Румунії на заході до південно-західної Монголії та північно-західного Китаю на сході, до Туреччини та Ірану на півдні. Широко розповсюджений у степових зонах Молдови, України, європейської Росії, північного Кавказу, Казахстану, країн Середньої Азії та Монголії.

В Україні вид поширений у степовій та (рідше) лісостеповій смугах. Найпотужніші популяції поширені на піщаних аренах лівобережжя Дніпра та лівобережжя Придінців'я.

Підвиди

Вид поділяють на 6 підвидів, які розрізняють за типами забарвлення і пропорціями тіла.

вид Eremias arguta

 • підвид E.a.arguta (Pallas, 1773) — мешкає в західному Казахстані
 • підвид E.a.deserti (Gmelin, 1789) — займає всю західну частину ареалу від річки Урал на сході до східної частини Північного Кавказу на південному заході
 • підвид E.a.transcaucasica (Darevsky, 1953) — населяє східне Закавказзя
 • підвид E.a.uzbekistanica (Chernov, 1934) — Узбекистан і прикордонні регіони Туркменістану, південного Казахстану, Киргизстану і Таджикистану
 • підвид E.a.darevskii (Tsaruk, 1986) — Іссик-Кульська улоговина в Киргизстані
 • підвид E.a.potanini (Bedriaga, 1912) — живе в районі, прилеглому до озера Балхаш і улоговині Зайсан в Республіці Казахстан.

Охорона

Вид занесений до Червоних Книг Монголії, Туркменістану, Вірменіі та Молдови.

Примітки

 1. İ. В. Скільський, Н. А. Смірнов, О. М. Клітін Земноводні та плазуни У живленні плазунів Чернівецької області // Праці Українського герпетологічного товариства, №1: 91–94, 2008
 2. Соболенко Л.Ю. Біорізноманітність дунайського біосферного заповідника
 3. Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України
 4. Зіненко О.І. Плазуни лівобережного лісостепу України (Поширення, Морфологія, таксономія, біологія, екологія)
 5. В. Л. Булахов, В. Я. Гассо, О. Є. Пахомов Біологічне різноманіття України. Дніпропетровська область. Земноводні та плазуни (Amphibia et Reptilia) Видавництво ДНУ 2007 [1]
 6. Шевченко C.М. Структура угруповань дрібних наземних хребетних у відкритих та обліснених біотопах степової зони України

Джерела

 • Natalia B. Ananjeva The reptiles of northern Eurasia: taxonomic diversity, distribution, conservation status — Pensoft Publishers, 2006, p. 92 Google книги
 • Mozaffari O., Parham J. F. A New Species of Racerunner Lizard (Lacertidae: Eremias) from Iran — PCAS vol. 58 (2007), No. 28, pp. 569–574 PDF