Ґегаймрат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ґегаймрат (нім. Geheimrat, «таємна рада») — найвищий дорадчий орган у дворянських колах Священної Римської імперії німецької нації. Термін залишався у вжитку у деяких німецькомовних регіонах і після розпаду імперії, аж до кінця Першої світової війни. Титул осіб, що входили до Ґегаймрату, був нім. Geheimer Rat, або також нім. Geheimrat. У Великій Британії аналогічним органом був Privy Council.

Дана установа, що мала вплив на державну політику і закони, походила з часів абсолютизму 17-го століття у Європі. Моделлю став французький Conseil du roi de France[fr]. Попередником ґегаймрату був Райхсгофрат[de] — інституція, заснована імператором Максиміліаном I Габсбургом. У Австрії титул нім. Hofrat (придворний радник) залишився у вжитку досьогодні.

З розпадом імперії і піднесенням Конституціоналізму у період після Французької революції поняття Geheimrat стало почесним титулом, який Німецькі держави надавали вищим державним діячам, у поєднанні з Exzellenz. Протягом цього періоду з'явилися похідні від Geheimrat, що не мали прямого зв'язку з таємною радою, такі як Geheimer Kommerzienrat[de] — титул за видатні успіхи у комерції або промисловості, або Geheimer Medizinalrat[de]— за видатний внесок до медицини. Термін також використовувався у поєднанні зі словом EckeGeheimratsecken[de], що у розмовній мові означає специфічну форму чоловічої лисини на «краях» лоба (тобто верхні «краї» обличчя).

У Австрійській Республіці титул офіційно скасований 1919 року. У Німеччині титул зник після падіння Німецької імперії 1918-го року і утворення з її частин Веймарської республіки. Почесний титул використовувався деякий час лише у Баварії. У Федеральному архіві Німеччини можна знайти згадки титулів Geh. Rat, Geh. Med.-Rat, Geh. Ober-Med.-Rat і навіть Geh. Hofrat приблизно до 1930-х років.[1][2]

Відомі німецькі таємні радники[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Bundesarchiv — Picture database: Picture archive (de). 
  2. Mitglieder, welchen die Ehrengabe verliehen wurde (Archives of Gynecology and Obstetrics) (de) 156 (1 — 2). Berlin / Heidelberg: Springer. 1933. с. XV. ISSN 0932-0067. doi:10.1007/BF01790506.  Проігноровано невідомий параметр |eissn= (довідка)