Ґідон Кремер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґідон Кремер
латис. Gidons Krēmers
Gidon Kremer at Kammermusikfest Lockenhaus 2008.jpg
Народився 27 лютого 1947(1947-02-27)[1][2] (72 роки)
Рига, Латвійська РСР, СРСР[1]
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Latvia.svg Латвія
Flag of Germany.svg Німеччина
Діяльність диригент, скрипаль
Alma mater Московська державна консерваторія імені П. І. Чайковського і Латвійська академія музики
Роки активності 1963 — тепер. час
Жанр класична музика і Академічна музика
У шлюбі з Xenia Knorre[d], Elena Bashkirova[d] і Грінденко Тетяна Тихонівна
Діти Lika Kremer[d]
Нагороди
IMDb nm0470785
Сторінка в Інтернеті gidonkremer.net

Ґідо́н Кре́мер (*27 лютого 1947, Рига, Латвія) — латвійський скрипаль і диригент.

Життєпис[ред. | ред. код]

Закінчив Московську консерваторію в 1969 в класі Д. Ф. Ойстраха. Лауреат Міжнародного конкурсу імені королеви Єлизавети в Брюсселі (1967), переможець Міжнародного конкурсу імені Чайковського (1970). Виступає в концертах з 1965, з 1978 живе за кордоном.

Художній керівник заснованого їм в 1981 Фестивалю камерної музики в Локкенхаусі (Австрія), засновник і диригент молодіжного камерного гастрольного оркестру «Кремерата Балтика» (1996). В 1997—1998 художній керівник Фестивалю Іегуді Менухіна в Гштаді (Швейцарія).

Кремер — музикант інтелектуального, експериментаторського складу; з ранніх років він тяжів до виконання сучасної музики й співробітництву з композиторами своєї епохи. Перший виконавець ряду творів С. А. Губайдуліної, Е. В. Денісова, Г.Канчелі, А.Пярта, В. В. Сильвестрова, А. Г. Шнітке й ін.; йому присвячені Fratres Пярта, Офферторіум Губайдуліної, La nontananza Л.Ноно, симфонія для скрипки з оркестром Widmung Сильвестрова й ін., а також разом з його першою дружиною, скрипалькою Т. Т. Грінденко, — Concerto grosso № 1 Шнітке, Tabula rasa Арво Пярта. Кремер виступав в ансамблі з такими видатними музикантами, як М.Аргеріх, Г.Холліґер, Г.Шифф, Ю.Башмет, М.Майскій й ін. В останні роки також пропагує спадщину російського «авангардиста» перших десятиліть 20 ст., що згодом працював за рубежем, — Артура Лур'є, а з іншого боку — творчість знаменитого автора естрадних аргентинських танго Астора Пьяццолли.

Кремеру завжди було тісно в рамках властиво скрипкового мистецтва — звідси його тяжіння до оригінальних програм, що припускають співучасть у композиторському процесі, а також до літературної діяльності. Він автор книг Осколки дитинства (що вийшла німецькою мовою в Німеччині), Обертони (також опублікованої вперше німецькою в 1997), Інародний артист, Зізнання міражиста (російською), Листи до юної піаністки (французькою).

Взимку 2015 разом з колегами Гієдре Дірванаускайте (віолончель) та корінним киянином, а нині рижанином Андрієм Пушкарьовим(вібрафон) виступив з концертом у Києві. Супровід — київський камерний оркестр Романа Кофмана та хор Щедрик («Янголи печалі» Гії Канчелі). У квітні 2015-го Гідон Кремер разом зі своїм оркестром «Кремерата Балтика» представив на розсуд одеського глядача програму «Протистояння двох світів», створену у співпраці з відомим російським філософом і художником, дисидентом Максимом Кантором.

18 жовтня 2016 вручена премія Японської художньої асоціації, яка є премією імператора Японії[3] і в мистецькому світі неофіційно прирівнюється до премії Нобеля.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]