Передбачення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 06:46, 7 січня 2017, створена Olexa Riznyk (обговорення | внесок) (→‎Примітки: +статистика-доробити, +економіка-доробити)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Передбачення в науці — футурологічний метод визначення, опису об'єктів, явищ фізичної реальності, соціальних процесів, які ще не існують на момент дослідження, але можуть з'явитися і бути виявленими та вивченими в майбутньому.

Передбачення виникло з донаукових форм — пророцтв та провіщень, відомих ще у стародавньому світі. З розвитком науки у XV–XVII ст. почало розвиватися наукове передбачення, основою якого є науковий метод, що визначає ланцюжок логічно взаємозалежних причинно-наслідкових зв'язків, з яких можна зробити певний висновок щодо майбутнього.

Наукове передбачення ґрунтується на виявленні закономірностей розвитку явища чи події, коли відомі причини його зародження, форми функціонування і хід розвитку. Достатньо локалізоване за часом передбачення, що ґрунтується на достатньо повній інформації, зазвичай називають прогнозом. Наприклад, такі передбачення бували щодо властивостей ще не відкритих хімічних елементів, на основі періодичного закону. У випадках великого часового періоду, при нестачі вихідних даних або великій складності системи, використовується ймовірнісно-статистичний, а не детерміністський метод передбачення. Детерміністські методи зазвичай застосовують в таких науках, як класична фізика, хімія, механіка, низці розділів астрономії, тощо. Ймовірнісно-статистичні методи прогнозування для наукового передбачення використовують в таких галузях, як квантова фізика, економіка, політика, психологія та ін., для передбачення явищ у складних системах, що перебувають під впливом численних факторів[1].

Див. також

Примітки