Християнство в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 15:41, 3 квітня 2018, створена 95.132.59.219 (обговорення) (→‎Протестантські)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відсоток парафій[1]
парафій відсоток
УПЦ-МП
  
42.5%
УПЦ-КП
  
15.4%
УГКЦ
  
12.8%
ЦЕХБ
  
8.9%
ЦХВЕ
  
5.6%
УАПЦ
  
4.2%
Свідки Єгови
  
3.8%
ЦАСД
  
3.7%
РКЦ
  
3.2%

Україна — багатоконфесійна держава. На її території офіційно діє понад 22 тисячі релігійних організацій (громад) майже 80-ти конфесій, напрямків, течій, 97,5 відсотка всіх релігійних організацій — християнського спрямування. Християнство в Україні є дійсно народною релігією. З року в рік релігійна мережа в нашій країні зростає в середньому на 1200 одиниць. Проте зміни торкнулися не тільки кількісних показників: за роки державності України Церква перейшла на якісно новий рівень функціонування. Практично закінчено формування її управлінських структур, сьогоденням Церкви, питаннями її подальшого розвитку опікуються 207 духовних центрів та управлінь. Існуючі проблеми із кадрами священнослужителів розв'язуються завдяки плідній роботі 96 вищих та середніх церковних навчальних закладів, яких збільшилося у 5 разів. Свідченням духовного розвою Церкви є також 235 монастирів, кількість яких за роки незалежності України зросла більше ніж у четверо. На ниві доброчинності та милосердя повзякденно працюють 155 місій, що у 8 разів більше, ніж було у 1991 році.

Церква в Україні існує з більш ранніх часів ніж хрещення Русі князем Володимиром у 988 році. Є факти про діяльність окремих церковних громад і місій ченців у ранньому періоді Київської Русі. Також існували церковні громади задовго до князь Володимира в причорноморських грецьких колоніях. Існує легенда про те, як апостол і учень Ісуса Христа, Андрій, що був братом апостола Петра, проповідавши у грецьких колоніях узбережжя і у Ольвії, піднявся вгору Дніпром і проповідував слово про Ісуса Христа в місцевості сучасного Києва.

Сучасні церкви в Україні[ред. | ред. код]

Католицькі[ред. | ред. код]

Православні[ред. | ред. код]

Протестантські[ред. | ред. код]

Статистика[ред. | ред. код]

Кількість релігійних громад в Україні, 2004 р. (дані Державного департаменту у справах релігій)

Згідно з опитуваннями більшість християн України православні; решта — католики і протестанти.

УПЦ-КП добре представлена у центрі і на заході України, але має дуже слабкий вплив на переважно російськомовні схід і південь. Як i УАПЦ, вона вважає себе українською автокефальною церквою, але має значні труднощі у своєму визнанні Вселенським Константинопольським чи Московським патріархатами.

УПЦ (МП) посідає перше місце серед церков за чисельністю громад (понад 11.000), що більше, ніж УПЦ-КП, УАПЦ i УГКЦ разом взятих (близько 8.000). Хоча це окрема церква, вона знаходиться у підпорядкуванні Російської Православної Церкви (їй надана «широка автономія», тобто вона не є незалежною у повному сенсі), тому не вважається частиною суспільства за національну. Наявність церковного євхаристійного спілкування з іншими Церквами є необхідною умовою для входження у Вселенську Православну Церкву — сукупність Помісних Церков, що перебувають між собою у євхаристійному спілкуванні.

Греко-католицька церква (УГКЦ i Закарпатська митрополія) має 97 % парафій (понад 3.000) в Галичині i Закарпатті, хоча осередок УГКЦ згідно з правилами Ватикану було перенесено до Києва як столиці України. Головне завдання цієї церкви — проголошення патріархату та розбудова громад у центрі та на сході держави по-перше за рахунок українців галицького походження, по-друге — православних віруючих, котрі бажають утворення українського патріархату, належно визнаного у всьому світі.

Особливе питання для України — це громади протестантів, до яких відносять як відверто харизматичні церкви, так і велику масу євангельських (баптистських) церков. Щодо кількості таких громад, то вона сягає понад 8.000 i в більшості областей держави становить до 50 % всіх церковних організацій.

Література[ред. | ред. код]

Гордиенко Н. С. Современная православная церковь. Л., 1986

Дулуман Є. Християнство як світова релігія // Людина і світ., 1993, № 2-3.

Православ'є на Україні. -К., 1987.


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Християнська країна // Український тиждень, № 50 (163), 10.12.2010