Шотландсько-норвезька війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:45, 20 липня 2017, створена 213.179.252.186 (обговорення) (Війна (1262–1263))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шотландсько-норвезька війна
Дата: 12621266
Місце: В основному Шотландія, а також Гебридські і Оркнейські острови
Привід: Спірність в володінні певними землями(Острова Мен, Гебридських, Шетландських і Оркнейських островів.):
Результат: Перемога Шотландії, Пертський договір
Сторони
Blason Norvège.svg Королівство Норвегія
Royal arms of Scotland.svg Королівство Шотландія
Командувачі
Blason Norvège.svg Гокон IV
Royal arms of Scotland.svg Александр III Шотландський
Військові сили
Близько 120 військових кораблів,
12—20 тис. воїнів.
Близько 5000 важко озброєних воїнів,
800 важкої кавалерії

Шотландсько-норвезька війна — військовий конфлікт між Шотландією і Норвезьким королівством в 12621266. Конфлікт виник через розбіжності з приводу контролю на Гебридських островах та інших спірних територіях поблизу Шотландії. Протягом війни відбулися лише невеликі сутички між військами та суперечності між правителями. Найбільший бій в цій маленькій війні — Битва під Ларсом.

Передумови війни

Починаючи з 1240-х років право Норвегії на Гебридські острови намагався оскаржити шотландський король Александр II, який пропонував Гокону IV, королю Норвегії, продати для Шотландії острови. Протягом десятиліття переговори не приносили результатів і взагалі обірвалися зі смертю Александра II. До влади в Шотландії після цього в 1262 році прийшов його син Александр III, який отримавши підтримку більшості членів клану. Він надіслав Гокону IV ультиматум, заявивши, що якщо Гокон не продасть Гербидські острови, то Шотландія забере їх силою.

Війна (1262–1263)

Гокон зреагував на цей запит, зібравши флот з понад 120 кораблів і армію з близько 12 тис. воїнів, відплив до Гебридських островів в липні 1263, щоб захистити західну їх частину. Гокон зупинилися на острові Арран, де і почалися переговори. Александр III намагався продовжувати переговори до сезону осінніх штормів, але Гокон зрозумів його наміри і вирішив піти на атаку раніше. Проте норвезьке військо попало в сильну бурю, багато кораблів було пошкодженно, в результаті чого вони мусили відступити. Гокон відступив на короткий час для того, щоб відновити свої кораблі і знову напав. Проте вони отримали поразку в битві під Ларгсом в жовтні 1263. Норвежці були атаковані шотландськими лучниками і іншими силами Александра, як тільки вони висадилися на пляжах. Через постійний натиск шотландців і бурю силам Гокона було важко отримати підкріплення на лінії фронту. В кінці дня норвежці відступили, а Гокон попросив тимчасове перемир'я для збору мертвих — Александр погодився. Наступного дня Гокон відплив назад на Оркнейські острови, де через хворобу помер у грудні 1263. Наступник Гокона вирішив поступитися островом Мен і Гебридами Александру III в 1266 році, в Пертському договорі.

Битва під Ларгсом

Докладніше: Битва під Ларгсом

Результат

Хоча Александр III захопив Гебриди повністю ще в 1264 році, формально до Шотландії острови перейшли після підписання Пертського договору, за яким Шотландія купила острови у Норвегії за 4000 марок і 100 марок в рік протягом декількох років.

Вплив

Незважаючи на напруженість у відносинах між норвежцями та шотландцями, на островах залишається їх змішана культура. Обидві відзначаються великим фестивалем в Ларгсі, де відбувся найбільш відомих бій.

Посилання