Антецедент: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[очікує на перевірку][очікує на перевірку]
м (Покращено граматику)
Мітки: Візуальний редактор Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
Немає опису редагування
(Не показано 37 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Антецедент''' ({{lang-la|antecedens}}, «той, що передує»)&nbsp;— це активна частина [[Логічна імплікація|логічної імплікації]]. Перша частина імплікації є умовою (основою, антецедентом), а друга&nbsp;— наслідком (консеквентом).<ref>[[Національна академія внутрішніх справ]]. Кафедра філософії права та юридичної логіки. [https://arm.naiau.kiev.ua/books/logika/info/slovnik.html Мультимедійний підручник. "Логіка"]. arm.naiau.kiev.ua</ref> Антецедент (попередній член)&nbsp;— попередня одиниця висловлювання ([[Слово|слово]], словопоєднання, [[Речення|речення]]), з якою співвіднесено&nbsp;— замінюючи її, вказуючи на неї і т.п.&nbsp;— інша, наступна.<ref name="ахманова">Ахманова, О.С. Словарь лингвистических терминов.&nbsp;— Изд-во: М.: Советская Энциклопедия, 1966 </ref> Антецедент також відомий своїми принципами щодо можливої ​​чи гіпотетичної проблеми. Антецендент&nbsp;— це перша половина гіпотетичної пропозиції, коли в реченню «якщо» передує «тоді»; це перший член умовного (імплікативного) [[Судження|судження]], якому передує слово «якщо» (або «тоді»).<ref>Гасяк О. С. Формальна логіка. Розв'язкові процедури, алгоритми, словник базових термінів і понять: навч. посібник / О.С.Гасяк.&nbsp;— Вид. 2-ге, переробл. та доповн.&nbsp;— Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2014.&nbsp;— 544с.</ref> У зв'язаних умовних реченнях антецедент, тобто речення, яке починається з «якщо», завжди потребує продовжувача та продовжувача антецендента. Антецедент відомий як передумова, є першою половиною гіпотетичної пропозиції. Антет ({{lang-fr|аn tete}}: на чолі)&nbsp;— заставка.<ref>[[Літературознавча енциклопедія]]: У двох томах. Т. 1 / Авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — К: ВЦ «Академія», 2007. — 608 с. (Енциклопедія ерудита). ISBN 978-966-580-232-7 ISBN 978-966-580-233-4 (T.l) (стор.: 72)</ref> Антецендентний (анцендентна пропозиція)&nbsp;— перша (по порядку) пропозиція у складі складного, що є антецендентом до союзного слова.<ref name="ахманова"/> Хоча антецедент визначається як перша частина умовного речення, це не означає, що антецедент обов'язково стоїть на початку речення. Наприклад, у реченні «Той, хто був мудрим, умів», хоча на початку стоїть «умів», але відповідно до змісту речення знання є передумовою здібностей і вважаються антецендентом. Тобто, інколи антецедент має розширювальне значення на позначення основи, причини, умови тощо; означає попередній чи наступний контекст (слова) для [[Анафора|анафори]].<ref name="Загнітко">Загнітко Анатолій. Словник сучасної лінгвістики: поняття і терміни.&nbsp;— Донецьк: [[Донецький національний університет імені Василя Стуса|ДонНУ]], 2012.&nbsp;— 402 c. ISBN 978-966-639-554-5</ref> Антецедент іноді також називають «випереджувальним», а наступне — «постпозицією». Це частина, у якій виражається умова. Перша частина, яка встановлює умову.
'''Антецедент''' ({{lang-la|antecedens}}, «той, що передує») — мовою старих філософів, особливо в логіків [[Кант]]івської школи, в їх ученні про судження, висновки і докази антецедент частково означає логічний підмет в його стосунку до присудка, частково — причину в стосунку до наслідка.
Безатенцедентна пропозиція&nbsp;— "його вже не чекали, коли він приїхав".


:● У імплікації «'''А''' веде до '''Б'''», '''А''' є антецедентом, а '''В'''&nbsp;— [[Консеквент|консеквентом]]. У реченні «Коли йде сніг, земля біліє» антецедентом є «іде сніг».
Антецедентом називають загалом події, що передували, оскільки вони допомагають пояснити теперішнє. В цьому сенсі кажуть, наприклад, про антецедент якоїсь особи, маючи на увазі, що попередній образ її дій дає підстави очікувати від неї того чи іншого.
:● Якщо '''P''', то '''Q'''. Це стандартна логічна формула для гіпотетичної пропозиції. У цьому випадку антецедентом є '''P'''. В умовному реченні "Якщо А, то Б" вираз "А" є антецедент; вираз "Б" називають [[консеквент]]ом ({{lang-la|соnsequens}}, наслідок, висновок). Наприклад, в умовному реченні "Якщо зараз ніч, то зараз темно": антецедент — "зараз ніч", а консеквент&nbsp;— "зараз темно". Цей приклад вказує на два висловлення, з яких за допомогою логічної операції імплікації («якщо..., то...») утворюється складне імплікативне висловлення.<br>
:● У фразі «Якщо A є B, то C є D», «A є B» називається антецедентом цього умовного твердження.
:● Якщо людина ходила по Місяцю, то я король Франції. Передумовою є те, що '''люди вже ходили на Місяць'''. (Антецендент відносний) Якщо до 2016 року на Місяці будуть люди, то я король Франції. Тут попередником є ​​«до 2016 року на Місяці будуть люди».
:● У складному висловленні «Якщо у вас є десять тисяч доларів, ви можете подорожувати до Європи», «Якщо у вас є десять тисяч доларів» є антецедентом.


Мовою старих філософів, особливо в логіків [[Кант]]івської школи, в їх ученні про судження, висновки і докази антецедент частково означає логічний підмет в його стосунку до присудка, частково&nbsp;— причину в стосунку до наслідка.<ref name="Загнітко"/> Антецедентом називають загалом події, що передували, оскільки вони допомагають пояснити теперішнє. В цьому сенсі кажуть, наприклад, про антецедент якоїсь особи, маючи на увазі, що попередній образ її дій дає підстави очікувати від неї того чи іншого.
В умовному реченні "Якщо А, то Б" вираз "А" є антецедент; вираз "Б" називають [[консеквент]]ом ({{lang-la|соnsequens}}, наслідок, висновок). Наприклад, в умовному реченні "Якщо зараз ніч, то зараз темно": антецедент — "зараз ніч", а консеквент — "зараз темно".


== Джерела ==
== Примітки ==
{{reflist}}
* Антецедент // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: В 86 томах (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.
* Антецедент и Консеквент // Философская энциклопедия


[[Категорія:Логіка]]
[[Категорія:Логіка]]

Версія за 14:42, 11 вересня 2022

Антецедент (лат. antecedens, «той, що передує») — це активна частина логічної імплікації. Перша частина імплікації є умовою (основою, антецедентом), а друга — наслідком (консеквентом).[1] Антецедент (попередній член) — попередня одиниця висловлювання (слово, словопоєднання, речення), з якою співвіднесено — замінюючи її, вказуючи на неї і т.п. — інша, наступна.[2] Антецедент також відомий своїми принципами щодо можливої ​​чи гіпотетичної проблеми. Антецендент — це перша половина гіпотетичної пропозиції, коли в реченню «якщо» передує «тоді»; це перший член умовного (імплікативного) судження, якому передує слово «якщо» (або «тоді»).[3] У зв'язаних умовних реченнях антецедент, тобто речення, яке починається з «якщо», завжди потребує продовжувача та продовжувача антецендента. Антецедент відомий як передумова, є першою половиною гіпотетичної пропозиції. Антет (фр. аn tete: на чолі) — заставка.[4] Антецендентний (анцендентна пропозиція) — перша (по порядку) пропозиція у складі складного, що є антецендентом до союзного слова.[2] Хоча антецедент визначається як перша частина умовного речення, це не означає, що антецедент обов'язково стоїть на початку речення. Наприклад, у реченні «Той, хто був мудрим, умів», хоча на початку стоїть «умів», але відповідно до змісту речення знання є передумовою здібностей і вважаються антецендентом. Тобто, інколи антецедент має розширювальне значення на позначення основи, причини, умови тощо; означає попередній чи наступний контекст (слова) для анафори.[5] Антецедент іноді також називають «випереджувальним», а наступне — «постпозицією». Це частина, у якій виражається умова. Перша частина, яка встановлює умову. Безатенцедентна пропозиція — "його вже не чекали, коли він приїхав".

● У імплікації «А веде до Б», А є антецедентом, а В — консеквентом. У реченні «Коли йде сніг, земля біліє» антецедентом є «іде сніг».
● Якщо P, то Q. Це стандартна логічна формула для гіпотетичної пропозиції. У цьому випадку антецедентом є P. В умовному реченні "Якщо А, то Б" вираз "А" є антецедент; вираз "Б" називають консеквентом (лат. соnsequens, наслідок, висновок). Наприклад, в умовному реченні "Якщо зараз ніч, то зараз темно": антецедент — "зараз ніч", а консеквент — "зараз темно". Цей приклад вказує на два висловлення, з яких за допомогою логічної операції імплікації («якщо..., то...») утворюється складне імплікативне висловлення.
● У фразі «Якщо A є B, то C є D», «A є B» називається антецедентом цього умовного твердження.
● Якщо людина ходила по Місяцю, то я король Франції. Передумовою є те, що люди вже ходили на Місяць. (Антецендент відносний) Якщо до 2016 року на Місяці будуть люди, то я король Франції. Тут попередником є ​​«до 2016 року на Місяці будуть люди».
● У складному висловленні «Якщо у вас є десять тисяч доларів, ви можете подорожувати до Європи», «Якщо у вас є десять тисяч доларів» є антецедентом.

Мовою старих філософів, особливо в логіків Кантівської школи, в їх ученні про судження, висновки і докази антецедент частково означає логічний підмет в його стосунку до присудка, частково — причину в стосунку до наслідка.[5] Антецедентом називають загалом події, що передували, оскільки вони допомагають пояснити теперішнє. В цьому сенсі кажуть, наприклад, про антецедент якоїсь особи, маючи на увазі, що попередній образ її дій дає підстави очікувати від неї того чи іншого.

Примітки

  1. Національна академія внутрішніх справ. Кафедра філософії права та юридичної логіки. Мультимедійний підручник. "Логіка". arm.naiau.kiev.ua
  2. а б Ахманова, О.С. Словарь лингвистических терминов. — Изд-во: М.: Советская Энциклопедия, 1966
  3. Гасяк О. С. Формальна логіка. Розв'язкові процедури, алгоритми, словник базових термінів і понять: навч. посібник / О.С.Гасяк. — Вид. 2-ге, переробл. та доповн. — Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2014. — 544с.
  4. Літературознавча енциклопедія: У двох томах. Т. 1 / Авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — К: ВЦ «Академія», 2007. — 608 с. (Енциклопедія ерудита). ISBN 978-966-580-232-7 ISBN 978-966-580-233-4 (T.l) (стор.: 72)
  5. а б Загнітко Анатолій. Словник сучасної лінгвістики: поняття і терміни. — Донецьк: ДонНУ, 2012. — 402 c. ISBN 978-966-639-554-5