Німфоманія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 18:51, 10 грудня 2022, створена 109.162.120.164 (обговорення)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Німфоманія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 F52.7

Німфома́нія (лат. nymphomania, від грец. νύμφη — німфа «наречена», μανία — манія «пристрасть, божевілля») або андрома́нія (лат. andromania), у просторіччі застаріле «сказ матки» — надмірний статевий потяг, вид гіперсексуальності, психічний розлад, визначена або невизначена сексуальна дисфункція, не викликана органічним розладом або хворобою. Іноді термін вживається в переносному значенні для позначення несхвалюваних суспільством форм сексуальної поведінки у жінок, або висловлює негативне ставлення пуританської моралі до сексуальної активності жінок.

Здатність контролювати свою поведінку у відборі статевого партнера відрізняє інших людей від людей, які страждають на німфоманію. Німфоманія проявляється вираженими імпульсивними, часто неконтрольованими, нав'язливими прагненнями до різноманітних статевих контактів з різними партнерами. При цьому спостерігається високий ступінь нерозбірливості сексуального об'єкта: часто стать, вік і зовнішність будь-якого партнера не мають значення. Німфоманія, як правило, пов'язана з не досягненням оргазму (німфоманічна фригідність), тому статеві контакти повного задоволення не приносять. Порушення при істинній німфоманії має суб'єктивний характер, без адекватних фізіологічних реакцій з боку статевих органів. Нав'язливий характер статевого потягу, без залучення в процес збудження статевих органів, вказує на наявність психопатології, на відміну від патологічної гіперсексуальності при органічних ураженнях головного мозку. Саме ця обставина і відрізняє німфоманію від банального проміскуїтету, що виходить з інших причин (наприклад, олігофренія, шизофренія, асоціальність та ін.)

Характерна постійна сексуальна незадоволеність і еротичне фантазування, невпинні пошуки нових партнерів і, внаслідок розгальмування сексуальної поведінки, випадкові статеві зв'язки. Жінка, хвора цим захворюванням, допускає можливість статевих зносин практично з будь-якою зовсім незнайомою людиною.

Німфоманія пов'язується з ендокринною дисфункцією, явищами місцевої гіперестезії, нервовими або психічними розладами. Особливо часто спостерігається у психопатичних особистостей, особливо істероїдного кола, а також при олігофренії.

Причини[ред. | ред. код]

Здебільшого причинами німфоманії є психічні захворювання (маніакально-депресивний психоз, шизофренія, психопатія, істерія з гіпертимічними проявами), гормональні порушення, різні пухлини яєчників і гіпофіза. До того ж, зустрічається так звана уявна німфоманія.

Діагностика[ред. | ред. код]

Границя між патологією і крайніми варіантами норми в деяких випадках гіперсексуальності не дуже виразна. Молоді жінки з ознаками німфоманії, як правило, не переживають за свій стан, вважаючи підвищене лібідо своєю перевагою.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]