Харківське конструкторське бюро машинобудування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова
Тип казенне підприємство
Форма власності державне підприємство
Галузь розробка бронетанкової техніки
Засновано 1927 р.
Штаб-квартира Україна м. Харків
Ключові особи Яків Мормило
(директор)
Продукція бронетанкова техніка, модернізація танків, динамічні тренажери бойових броньованих машин
Власник(и) Держава
Холдингова компанія Укроборонпром
Сайт www.morozov.com.ua

Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені O.O. Морозова (ДП ХКБМ, до 1951 ОКБ-520, до 197. КБ-60, до 199. — ОКБ імені Морозова) — підприємство, яке розробляє бронетанкову техніку та входить до складу державного концерну «Укроборонпром». Раніше ДП ХКБМ відігравало ключову роль у створенні броньованих гусінних машин Радянського Союзу.

Діяльність КПП ХКБМ на сучасному етапі характеризується трьома основними факторами:

  • Пропозиція замовникам широкої номенклатури броньованих машин та інших виробів військового й загальногромадянського призначення, а також програм модернізації застарілих машин;
  • Розробка устаткування згідно з конкретними вимогами замовників;
  • Надання довгострокового сприяння щодо забезпечення нормальної експлуатації виробів кінцевими користувачами.

Основні сфери діяльності і номенклатура виробів

ДП ХКБМ спеціалізується, головним чином, на розробці і виробництві бронетанкової техніки. Компетенція ДП ХКБМ в даній сфері є всеосяжною і охоплює весь процес створення того чи іншого зразка, від першої лінії на кресленні і до подальшого вдосконалення вже експлуатованої машини.

Номенклатура розроблених ДП ХКБМ гусеничних машин включає основні бойові танки «Ятаган», «Оплот», Т-80УД, важку бойову машину піхоти БТМП-84 і броньовану ремонтно-евакуаційну машину БРЕМ-Оплот.

Колісні машини, які розроблені ДП ХКБМ — бронетранспортери БТР-3, БТР-4, Дозор-Б.

ДП ХКБМ також спеціалізується на розробці варіантів модернізації застарілих бойових танків, у тому числі Т-72, Т-64, Т-59, Т-55 і Т-54.

Крім того, ДП ХКБМ займається конструюванням і виготовленням інженерної техніки, а також високотехнологічних засобів навчання для бойових броньованих машин. Зокрема були розроблені та виготовлені динамічні тренажери танків Т-80УД, Т-72С (Б), Аль-Халід, Т-64Б, Т-55, а також тренажер БМП-2.

На додаток до вищевказаних основних сфер діяльності, ДП ХКБМ розробляє різну цивільну продукцію, включаючи обладнання для металургійної промисловості, обладнання для роботи з радіоактивними відходами, спецтехніку на важкої гусеничної базі і т. д.

В грудні 2015 року було продемонстровано нову розробку конструкторського бюро ім. О. О. Морозова реактивну систему залпового вогню «Верба»

Керівники

Історичні факти

  • До війни бюро називалося ОКБ (Окреме конструкторське бюро)- 520 . Восени 1941 евакуйовано до Нижнього Тагілу, на Уралвагонзавод. Коли Морозов повернувся в 1951 році через розбіжності з тамтешнім керівництвом до Харкова, колишня назва залишилося за тагільським конструкторським бюро. Харківське ж почало називатися КБ-60 . Після смерті Морозова отримало назву ОКБ ім. Морозова.
  • У 2008 році ХБКМ розробило спеціально для зйомок фантастичного фільму Залюднений острів так званий «БТР-Космос» — пурпурний інопланетний «танк»-автомат (на шасі БТР-70), на якому роз'їжджає Максим Каммерер.[3][4] Тоді ж була розроблена ціла серія фантастичних танків, представлена в битві у другій частині фільму — "Залюднений Острів. Сутичка ".

Примітки

Посилання

Див. також