Вірменська музика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:07, 30 липня 2022, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.8.9)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вірменська музика — багатовікова музична культура вірменського народу. У статті розглядаються історія, жанри і музичні особливості стародавньої, середньовічної і сучасної вірменської музики (як народної так і професійної). Формування вірменської музики починається з II тис. до н.е. у взаємодії з музичними культурами стародавніх народів Передньої і Малої Азії[1].

Історичний нарис[ред. | ред. код]

Античність і Середньовіччя[ред. | ред. код]

Музикант. Середньовічнмй рукопис.

У III ст. до н.е. вже була сформована своєрідність вірменської музики[2]. Історичні відомості про язичницькі обряди стародавніх вірменів, зокрема про мистецтво гохтанскіх співаків, гусанів і віпасанів (казок) наведені в працях стародавній вірменських істориків V століття Мавсеса Харинаци і Фавстаса Бузанда[3]. З пісень дохристиянської Вірменії збереглися уривки віршованих текстів пісень, що розповідають про Ару Прекрасного і ассирійську царицю Шамір, про царя Арташес і т. д., які виконувалися під музичний супровід[4].. Харинаци, оспівуючи історію з старожитновірменської міфології пише: «Те ж в точності йдеться і в піснях гідних перерахування, які дбайливо зберігаються, як я чув, жителями багатою вином області Голтн. Серед них є пісні, що розповідають про Арташес і його синів і згадують також нащадків Аждахака, називаючи їх алегорично дракорідними, так як Аждахак на нашій мові означає дракон …»[5]. Одна з цих найдавніших пісень, що відноситься до II століття до н. е., розповідала про вірменського царя Арташес і аланську царицю Сатенік[6].

Хоренаці згадує музичний інструмент пандира, яким були виконані древньовірменські пісні: «Ми на власні вуха чули спів цієї (пісні) в супроводі пандира», — пише він, розповідаючи про древньовірменського бога-драконоборця Ваагна

Не менш багаті відомості про музику древньої Вірменії повідомляє Павстос Бузанда (V століття). Він, зокрема, згадує про інструменталістів, що грають на барабанах, срінгах, кнарах і трубах. Відомості в області інструментальної музики та вірменського музичного інструментарію дуже мізерні, проте до нас дійшов опис деяких музичних інструментів а також їх найменування. Так, до числа духової групи відносились: срінг тип флейти, ехджерапох — ріг, пох — труба мідна; до ударної групи належали: тмбук — барабан, до струнної групи: бамбірн  — інструмент з плектром, пандира, кнара — тип ліри, джнар — різновид кнара, вин — різновид кнара.

Після 301 року, коли Велика Вірменія офіційно прийняла християнство як державну релігію, створюються основи для розвитку музики вірменської християнської церкви. Вірменська християнська музика поряд з арамейською, єврейською, каппадокійською, лежить в основі загальнохристиянської музичної культури, представляючи велике значення для вивчення музичної культури країни, яка першою прийняла християнство як державну релігію. З кінця IV століття у вищих школах було введено навчання піснетворчості і співу, про що повідомляє Агатангелос. У той же час вірменське духовенство ставилося негативно до колишньої язичницької музичної спадщини. Так, наприклад, в 365 році Аштішатський собор виніс постанову, що забороняє виконання пісні-плачу під час похоронної ходи.

Значну історичну роль в подальшому розвитку древньовірменської музики зіграло формування феодальних відносин. Уже в V-VII століттях нові і більш складні форми вірменської народної музики, розширення кола її інтонацій і оновлення тематики були історично обумовлені появою раннього феодалізму. Колишнє мистецтво гусанів продовжує свій розвиток незважаючи на гоніння церкви. Хоча вірменська професійна музика перебувала під впливом церкви, вона, в той же час, відчувала сильний вплив народної творчості. Величезну роль для розвитку церковної музики зіграло створення в 406 році вірменського алфавіту. У вірменських школах (вардапетаран) викладалася теорія музики, твір і спів. Мовсес Хоренаці, кажучи про заснування Месропом Маштоцем перших вірменських шкіл, повідомляє:

« ...відібравши по велінню Врамшапуха і Саака Великого розумних і здорових дітей, які мали м'які голоси і довге дихання, заснував школи у всіх областях і став вчити у всіх куточках перського, але не грецького спадку... «

Саме в V-VI століттях були створені перші духовні пісні (гімнографія), його перші автори Месроп Маштоц, Саак Партев, Іоанн Мандакуні, Степанос Сюнеці (старший), Комітас Ахцеці і ін. Початковими найпростішими формами професійної монодичної музики були мелодії псалмів, створені на  основі музичної традиції язичницького культу. Пізніше розвивалися кцурди, в подальшому стали шараканами. Вірменська духовна музика епохи запозичила інтонаційний лад селянської пісні. Перші музичні твори — шаракани, що з'явилися в V столітті, відрізняються ясністю змісту і лаконічністю форми, їх мелодії і тексти прості, в основному малооб'ємні. У тому ж столітті систематизуються гласи. Згодом були створені шаракани з більш складними концепціями, складною ритмікою і розвиненою ладово-інтонаційною основою.  Різноманітність цих творів полягала в співах гандзів і аветисів, патарагів та інших видів професійної духовної монодичної музики. Кожен з видів відрізнявся своїми жанровими ознаками.  Якщо в V столітті була проведена систематизація голосів, то вже в VII столітті Барсегов Тчон склав перший збірник шараканів — «Чонинтір шаракноц». З гімнографів VII століття відомий також католікос Саак Дзорапореці. Другу систематизацію гласів присутніх справив Степанос Сюнеці в першій половині VIII століття.  Останній ввів в церковну музику канон. Новим досягненням в історії древньовірменської музики стає винахід в VIII-IX століттях системи екфонетичного і музичного нотопису — вірменських невмівхазів. Він спочатку пов'язаний з іменем Сюнеці.  Найдавніший рукопис з хазами відноситься до IX століття. В цілому збереглися більше 2 тис. рукописів з хазами. Про високу музичну культуру стародавньої Вірменії свідчать праці теоретиків Давида Анахта (V-VI ст.), Давида Керакана (Граматика) (VI ст.), Степаноса Сюнеці і ін., які стосувалися питань музичної естетики, розробляли вчення про гармонію, звуки і т.д. Уже в ранньому середньовіччі в Вірменії була розроблена теорія акустики.

Значного розвитку вірменська музика досягає в епоху розвиненого феодалізму, в X-XIII століттях. Цьому сприяє відновлення в середині IX століття вірменської національної державності. У X столітті створюється новий напрямок професійної монодичної музики — таг. Таги були великими світськими або духовними вокальними п'єсами драматичного або епічного а також лірично-споглядального характеру. Ці твори своїми витоками сягали гусанської, а також селянської музичної творчості. Найбільш відомі автори тагів - Григор Нарекаці (X ст.), Хачатур Таронаці (XII ст.) Та інші. Гуманістичні ідеї вірменського Відродження, відображені як в творчості тагів, так і в епосі «Сасунці Давид». Основний розвиток музичної культури Вірменії X-XI століть пов'язаний саме з творчістю тагів.

У X столітті Ананій Нарекаці пише «Про знання гласів», присвячену історії музики та її походження.  Система музичного нотопису вдосконалюється в XI столітті з появою «хазів манрусума». Він дозволяв більш точно фіксувати мелодію.  Створюються збірник пісень «Хазгірк», який був також своєрідним навчальним посібником. Велику роль у розвитку древньовірменської музики зіграв Нерсес Шноралі (XII ст.), який написав численні пісні, таги і шаракани.  Шноралі завершує створення шаракноца і патарага (літургія).  Ованес Імастасер (XI-XII ст.), Ованес Ерзнкаці Плуз (XIII в.) і інші у своїх працях розглядають теми музично-естетичного характеру.  Аракел Сюнеці, Акоп Кримеці пишуть про музичні інструменти свого часу.  Велику цінність представляють збережені слова історичних пісень, створених у вірменському царстві Кілікії (про пленство сина царя Хетума I Левона і т. д.). З XIV століття світські таги значно відтісняють шаракани і інші духовні твори. Особливо починаючи з XVI століття, після розділу Вірменії між Туреччиною і Іраном посилюються соціальні мотиви і переважають пісні-скорботи.

Збірники середньовічних пісень — Шаракноц, Гандзаран, Манрусмунк і Тагаран. Уже в 1620 році Хачгруз Кафаеці склав перший збірник вірменських народних пісень («Пісенник Хачатура Кафаеці»).

Давньовірменька музична нотація[ред. | ред. код]

Згідно з автором V століття Лазару Парпеці вірмени спочатку використовували літери алфавіту для фіксації музики. Давньовірменська музична нотаціяхази, виникли в VIII-IX століттях. Ініціатором їх створення імовірно був Степанос Сюнеці. З XII століття розвивалася також в Кілікії, де Нерсес Шноралі, Григір Хул (XII ст.), Геворг Скевраці (XIII в.) та інші відомі майстри середньовічного вірменського співу вдосконалювали технологію системи хазів і тлумачення її знаків виконавцями. Відомі більш ніж 40 основних і до 20 або 30 допоміжних, а також безліч похідних знаків. Хази поділяються на три основні категорії. Крім того, вірменські невми відрізнялися від палеовізантійскої письменності своїм графічним зображенням, найменуваннями і співвідношенням знаків. Збереглося безліч об'ємних рукописних томів, що містять хазові записи середньовічних світських і духовних творів. Відомі рукописи з екфонетичною нотацією з IX століття.

Жанри та характеристика давньовірменської музики[ред. | ред. код]

Гусанська музика[ред. | ред. код]

Гусани — вірменські народні співаки. Їх творчість була виключно світською. У дохристиянської Вірменії в епоху еллінізму гусани спочатку служили в храмі богині Гісане, брали участь у фарсових та сатиричних виставах. Гусанська музика своїми витоками сягала творчості віпасанов епохи рабовласницької Вірменії. З періоду розвинутого феодалізму виникли гусани і вардзаки. О гусанских піснях пишуть давньовірмянські автори V століття Агатангелос, Фавстос Бузанда, Мовсес Хоренаци, Єгіше та ін. У супроводі музичних інструментів народні співаки гусани виконували пісні головним чином на бенкетах, весіллях і тд. Після 301 року вірменська церква переслідувала гусанів. Вірменський історик Фавстос Бузанда, що жив на рубежі IV—V століть, описуючи події IV століття, пише:«Одного разу вони були в Таронській землі, в церковному Авані Аштішате, де вперше була побудована церква їхнім прадідом Григорієм. Обидва брати Пап і Атанагінес приїхали в це село. Сильно напившись, вони стали насміхатися над божим храмом; обидва брати увійшли в єпископські покої, пили там вино з блудницями, співачками, танцівницями, гусанами і скоморохами».

Давнє гусанське мистецтво проіснувало до XV—XVI століття. Відомі поети-гусани цього часу Григор Хлатеці і Наапет Кучак — автор творів відомих як «айрени».

  1. Музыкальный энциклопедический словарь. — 1990.
  2. [ Вірменська музика ] // БСЭ.
  3. Vahan M. Kurkjian. Chapter XLV // A History of Armenia. — 1958.
  4. [Гусани Вірменська музика ] // БСЭ.
  5. Мовсес Хоренаци, «Истории Армении» [Архівовано 16 вересня 2019 у Wayback Machine.], кн. I, гл. 30
  6. Мовсес Хоренаци, «Истории Армении» [Архівовано 2012-05-11 у Wayback Machine.], кн. II, гл. 50


Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]