Теоретико-доказова семантика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:26, 8 травня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta14))
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Теоретико-доказова семантика — це підхід до семантики логіки, яка намагається знайти сенс пропозицій і логічних зв'язок не в термінах інтерпретацій, як в підходах до семантики в стилі Тарського, а в ролі, яку судження або логічна зв'язність грає в системі висновку.

Ґергард Ґенцен є засновником теоретичної семантики, надаючи їй офіційну основу в своєму звіті про усунення виключення для секвенційного обчислення і деякі провокаційні філософські зауваження про те, як визначити сенс логічних зв'язок у правилах їх введення в межах природної дедукції. З тих пір історія теоретико-семантичної теорії доказів була присвячена вивченню наслідків цих ідей.

Даг Правіц[en] поширив поняття Генцена на аналітичний доказ, природну дедукцію і припустив, що значення доказу в природному виведенні можна розуміти як його нормальний вигляд. Ця ідея лежить в основі ізоморфізму Керрі-Говарда та інтуїтивної теорії типів[en]. Його принцип інверсії лежить в основі більшості сучасних звітів про теоретико-семантичну теорію доказів.

Майкл Дамм представив фундаментальну ідею логічної гармонії, спираючись на пропозицію Нуеля Белнапа[en]. Коротше кажучи, мова, яка, як розуміється, пов'язана з певними шаблонами виведення, має логічну гармонію, якщо завжди можна відновити аналітичні докази від довільних демонстрацій, то можна показати секвенційне обчислення за допомогою теорем виключення вирізу і для природного виведення за допомогою теорем нормування. Мова, у якій відсутня логічна гармонія, буде страждати від наявності некоректних форм виведення: це, ймовірно, буде непослідовним.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]