Повітряна швидкість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:14, 28 червня 2022, створена Ян Альбертович Дененберг (обговорення | внесок) ("Внаслідок" – це прийменник, що утворений із поєднання непохідного прийменника "в" та іменника "наслідок". Такі складні слова за правилами української мови маємо писати разом.)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індикатор повітряної швидкості це пілотажний інструмент, який показує швидкість літака відносно повітряного потоку.
Трубка Піто встановлена на літаку

Повітряна швидкість — швидкість літального апарату відносно повітря. Існують наступні загальноприйнятих конвенції вимірювання повітряної швидкості: повітряну швидкість виміряна приладом, калібрована повітряна швидкість, істинна повітряна швидкість, еквівалентна повітряна швидкість і density airspeed.

Вимірювання і індикація повітряної швидкості зазвичай здійснюється на борту літака за допомогою індикатору повітряної швидкості ("ІПШ"), який підключений до статичної системи Піто. Статична система Піто містить одну або декілька трубок Піто, яка направлена в сторону набігаючого потоку повітря для вимірювання тиску Піто (який також називають тиском гальмування, загальний тиск або тиск набігаючого потоку) і однієї або декількох статичних портів для вимірювання статичного тиску в потоці повітря. Ці два тиски (статичний і тиск Піто) порівнюються за допомогою індикатору для того, щоб видати приладову повітряну швидкість.

Приладова повітряна швидкість[ред. | ред. код]

Приладова швидкість це показання індикатору повітряної швидкості без поправки помилок датчика, або позиції і інших помилок. За поточним визначенням від EASA: Приладова швидкість це швидкість літака, яка показується на індикаторі статичної швидкості Піто, який відкалібровано показувати стандартний адіабатичний стисливий атмосферний потік на рівні моря без корекції системних помилок.[1]

Зазвичай індикатори повітряної швидкості показують швидкість у вузлах (морські милі на годину). А також на легких літаках індикатори можуть показувати швидкість у кілометрах на годину або статутних милях на годину. Індикатор повітряної швидкості є диференційним манометром в якому значення виміряного тиску показуються в одиницях швидкості, а не тиску. Повітряна швидкість отримується із різниці між тиском набігаючого потоку повітря, отриманого за допомогою трубки Піто, (динамічним тиском), і статичним тиском.

Калібрована повітряна швидкість[ред. | ред. код]

Калібрована повітряна швидкість це приладова повітряна швидкість, в якій ураховані помилки приладу, похибки розташування (внаслідок неправильного тиску статичного порту) і помилки при встановленні.

Калібрована повітряна швидкість при значеннях нижчими за швидкість звуку на стандартному рівні моря (661.4788 вузлів) вираховується наступним чином [2]:

мінус похибка, що пов'язана з позицією і встановленням.

де
калібрована повітряна швидкість,
динамічний тиск (inches Hg) заміряний трубкою Піто,
29.92126 дюймів Hg (29.92126 Па); статичний тиск повітря (або нормальний атмосферний тиск) на рівні моря,
дорівнює 661.4788 вузлів; швидкість звуку на рівні моря.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://easa.europa.eu/ws_prod/g/doc/Agency_Mesures/Certification_Spec/decision_ED_2003_11_RM.pdf
  2. Ground Speed Calculation Using Wind Component Information for Trajectory Prediction [Архівовано 30 червня 2014 у Wayback Machine.] Yong-Kyun Kim, Deok Gyu Lee, Jong Wook Han Electronics & Telecommunications Research Institute, Software Research Laboratory Dept. of Cyber Security Daejeon, Rep. of Korea