Діатрета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кубок 4-ого століття, Чорногорія
Мілан, діатрета, 4 століття
Die geschliffene Hülle verbinden ungeschliffene Stege mit dem Gefäßkörper. Umschrift: BIBE MULTIS ANNIS Staatliche Antikensammlungen München.

Діатрета -судина зі скла переважно дзвоноподібної форми з подвійними стінками: тулуб посудини знаходиться всередині зовнішньої скляної ажурною «сітки» прорізний роботи ,

Техніка виготовлення

Перша діатрета була виявлена в 1680 р у північній Італії. Починаючи з цього часу робилися спроби відновити методику виробництва і створити копії.

Існують дві версії щодо того, як виготовлялася діатрета:

  • Шліфування: спочатку візерунок сітки шліфувався як рельєф, а потім забирався зайвий матеріал за винятком декількох скляних перемичок;
  • Пресування: скляна заготовка відливалася за зліпком з гіпсу чи суміші гіпсу з кварцовим борошном і далі піддавалася шліфовці.

Призначення

Форма діатрет і написи на них дозволяють припустити, що вони використовувалися як посудини для напоїв. Однак своєрідна кромка збережених діатрет (на одному з екземплярів, що зберігаються в Музеї Корнінг в Нью-Йорку, навіть збереглося бронзове кільце з трьома ручками) свідчить проти цієї версії: за кільце діатрета могла підвішуватися як світильник.

Діатрети були для римлян вишуканими і дорогими виробами зі скла. Відомі античні закони, що регулювали відповідальність шлифовальщиков за псування діатрет. Найбільш ранні екземпляри діатрет датуються I ст. н. е. Розквіт виробництва діатрет припадає на III і IV ст. На сьогоднішній день відомо близько 50 примірників скляних посудин цього виду, які часто збереглися лише частково, в уламках.

Найбільш відомі діатрети

  • Кубок Лікурга : створено в IV ст. С 1945 р знаходиться у власності Британського музею. Посудина на просвіт здається червоною, а в звичайному світлі - молочно жовтувато-зеленою. Цей ефект пояснюється наявністю в склі дрібних частинок колоїдного золота і срібла (приблизно 70 нанометрів) в співвідношенні трьох до семи. Це єдиний екземпляр, що цілком зберігся, за своїм колірному ефектом і обробкою вважається унікальним.
  • Кельнсько-Браунсфельдска діатрета : знайдена в 1960 р в Кельнському районі Браунсфельд . Має напис на грецькій, яка в перекладі звучить: «Пий, щоб ти завжди добре жив» . Датується 330 - 340 рр. н. е. Знаходиться в експозиції Романо-німецького музею в Кельні.
  • Кельнська діатрета з Мюнхена : датується 400 р н. е. Подарунок міста Кельна королю Баварії Людвігу I в знак подяки за його внесок у завершення будівництва Кельнського собору. Напис на діатреті на латині говорить: « BIBE MULTIS Енніс » (« Пий ще багато років »)...