Орібазій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:21, 3 лютого 2015, створена PidlisnukBot (обговорення | внесок) (заміна параметру в шаблоні, replaced: | віросповідування → | конфесія за допомогою AWB)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орібазій
Народився прибл. 325
Пергам
Помер 403
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність лікар
Вчителі Zeno of Cyprus[d][1]
Посада квестор
Конфесія поганство

Орібазій (*Оρειβάσιος, прибл. 325 —403) — давньогрецький лікар часів пізньої Римської імперії.

Життєпис

Походив із заможної родини Пергаму. Здобув класичну освіту. Потім навчався в Олександрії Єгипецькій у Зенона Кіпрського. По поперненю до рідного міста розпочав практику лікаря, здобувши гарну репутацію. У 355 році тоді ще цезар Юліан призначає Орібазія особистим лікарем. Під час перебування лікаря біля Юліана в Галлії та Германії, стає довіреню особою цезаря.

У 361 році, коли Юліан став одноосібним володарем Римської імперії, переїздить разом з останнім до Константинополя.

У 363 році супроводжував імператора у перському поході. За імператорів Валентиніана I й Валента зазнав переслідувань за свою прихильність поганству. Проте, зважаючи на медичний авторитет Орібазія у 378 році (після смерті Валента) був повернутий до імператорського двору. Користувався довірою усіх наступних імператорів. Помер у 403 році.

Медицина

У 361–363 роках зібрав найзначущі відомості з творів найвідоміших лікарів і включив їх в ґрунтовну працю «Збірка медичних знань» у 70 книгах, складених за предметним принципом (кн. I–VI — про дієту і реабілітацію; VII–IX — про кровопускання; IX–X — про лікування і лікарські засоби; далі йшов виклад фізіології і патології). Збереглося 25 книг (I–X, XIV–XVI, XXI–XXII, XXIV–XXV, XLVI-LI) і витяги з інших книг.

Орібазій також склав для свого сина Євстафія популярний варіант вищеназваного твору «Синопсіс для Євстафія» у 9 книгах (він зберігся в латинському перекладі). Обидва твори є цінними джерелами з історії античної медицини.

Також для початківців Орібазій написав книгу рецептів «Домашні ліки» у 4 книгах. Орібазій був хорошим стилістом і майстерним компілятором. Ревний прихильник вчення Галена, він мимоволі в усьому слідував за ним, чим заслужив невтішне прізвисько «галенової мавпи».

Джерела

  • Browning, Robert and Nutton, Vivian, «Oribasius», from The Oxford Classical Dictionary, Simon Hornblower and Antony Spawforth, ed. (Oxford University Press, 2003) ISBN 0-19-866172-X
  • W.F. Bynun e Helen Bynum, «Oribasius of Pergamum», Dictionary of Medical biography, Greenwood Press editore , Westport, Connecticut 2007, vol. 4 M-R, pp. 944–945
  • Dictionnaire des philosophes antiques IV // Dictionnaire des philosophes antiques / R. GouletParis: Centre national de la recherche scientifique, 2005. — P. 800.