Борисфен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 02:50, 4 червня 2022, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 2; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.8.8)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бог річки Борисфен на монеті Ольвії

Борисфе́н, або Бористе́н,[1] (дав.-гр. Βορυσθένης) — давньогрецька назва річки Дніпро та однойменний скіфський річковий бог[2].

Згадується в античних джерелах, працях Геродота, Страбона, Плінія Старшого та інших. Слово Борисфен у своїй основі не грецьке. Його намагалися вивести з неслов'янських мов (готської та ін.). Але найімовірніша думка, що назва Борисфен походить від місцевої назви типу «Березин», «Берестин». Річки з подібними назвами існують і тепер: Берестина в басейні Дністра, Березина — притока Дніпра тощо[3].

Древня назва Дніпра увічнена у численних наукових (тобто, латинських) назвах рослин і тварин, коли вчений-першовідкривач вважав доцільним вжити як видову назву прикметник borysthenicus (дніпровський). Ось лише два приклади:

Марена дніпровська (Barbus borysthenicus) - ендемік водойм басейну Дніпра та Південного Бугу, занесений до Червоної книги України і Європейського червоного списка
борисфенський (Cytisus borysthenicus) у Національному природному парку "Олешківські піски" у пониззі Дніпра

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Український правопис 2019, §123. Буквосполучення th у словах грецького походження. Архів оригіналу за 17 вересня 2019. Процитовано 19 січня 2020. 
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 грудня 2011. Процитовано 1 грудня 2011. 
  3. Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.

Джерела[ред. | ред. код]