Сніговий карниз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:55, 4 травня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta14))
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сніговий карниз: 1 — тріщини, що утворилися перед відривом карниза; 2 — лінія відриву (обмежує частину карниза, що залишилася на гребені); 3 — частина карниза, що відірвалася незабаром після того як був зроблена світлина
Снігові карнизи на Безенгійській стіні. Вид з Безенгійського льодовика.
Група українських гірських туристів на сніговому карнизі перевалу Верхній Цанер. Кавказ. Безенгійська стіна.

Сніговий карниз — снігові утворення під впливом вітру, як правило, в горах: на гребені, на вершині. Снігові карнизи утворюються внаслідок постійного перенесення снігу з навітряного боку в підвітряний бік.

Карнизи, які утворюються на гребені гори, становлять небезпеку як для людини, що йде по гребеню, так і знаходиться нижче гребеня, під карнизом .[1]

При ходьбі по гребеню, якщо вийти або наступити за лінію відриву карниза, то під впливом ваги людини карниз може обрушитися разом з людиною. Саме так загинув один з найсильніших альпіністів Герман Буль.

При знаходженні під карнизом також є небезпека обвалення карниза під впливом зміни температури або зовнішнього впливу. Карниз, що обвалився, захоплює за собою маси снігу і утворює лавину. Так загинув під лавиною на Аннапурна радянський альпініст Анатолій Букрєєв.

У місцях катання на гірських лижах і сноуборді лавинні служби стежать за станом карнизів, якщо є небезпека їх обвалення на гірськолижну трасу. Іноді з метою профілактики їх заздалегідь обвалюють за допомогою вибухів.

Снігові карнизи на гребені хребта Аібга в районі гірськолижних трас Альпіка-Сервіс

Див. також[ред. | ред. код]

Література і джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гутман Л., Ходакевич С., Антонович И. Передвижение по снежным и фирновым склонам // Техника Альпинизма. Учебное пособие для начинающих альпинистов / Одобрено секцией альпинизма Всесоюзного комитета по делам физкультуры и спорта при СНК Союза ССР. — М.: Государственное издательство «Физкультура и Спорт», 1939.