Пальмова олія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 02:12, 23 січня 2017, створена Brunei (обговорення | внесок) (Див. також)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плоди олійної пальми
Плантація олійних пальм

Пальмова олія — їстівна рослинна олія, вилучена з перикарпу (з м'ясистої частини) плодів олійної пальми (Elaeis guineensis).[1] Ця частина плодів містить до 50% жиру. Добувається методом пресування, потім її зазвичай очищують — рафінують, деодорують, відбілюють. Олія має біло-жовтий або жовто-гарячий колір з червоним відтінком, багата на каротиноїди і пальмітинову кислоту. Твердне при температурі нижче за 30 °C. Олія з насіння цієї пальми часто називається кістковою пальмовою або ядропальмовою олією. Вона має характерний запах і смак горіха.

Завдяки властивостям тригліцеридів які входять до складу пальмової олії, її властивості можна змінювати фракціонуванням. Фракціонування жирів — це їх розподіл на групи за температурою застигання. Розподіляючи ці фракції, отримують олії з різними властивостями, які мають різне застосування. Саме високоплавкі фракції забезпечили пальмовій олії таке широке використання в косметичній та харчовій промисловості, де ця олія замінює дорожчі або гірші за якістю тваринні жири. Наприклад, пальмова олія практично витіснила тваринні жири з миловаріння. Використовується вона і в харчовій промисловості, заміщуючи дороге масло.

Застосовується при миловарінні, приготуванні стеарину, маргарину, в кулінарії і кондитерській справі, як мастильна речовина, для виробництва біопалива. Іноді невелика кількість пальмової олії входить до складу упаковок локшини швидкого приготування.

Найбільші виробники пальмової олії у світі — 2014
(млн. тон)
Індонезія Індонезія 33.05
Малайзія Малайзія 19.8
Таїланд Таїланд 2.1
Колумбія Колумбія 1.1
Нігер Нігер 0.93
Світ загалом 60.1
Джерело:
UN Food & Agriculture Organisation (FAO)
[1]

Світове виробництво пальмової олії в 2014 році — близько 60 млн тонн. Найбільші виробники — Малайзія, Індонезія. Раніше була другою за обсягами виробництва олією після соєвої олії.

Примітки

  1. Пешук Л. В., Носенко Т. Т. Біохімія та технологія оліє-жирової сировини. Навч.посіб. — К.: Центр учбової літератури, 2011. — 296 с. ISBN 978-611-01-0035-9

Див. також