Мернейт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:10, 22 вересня 2017, створена Viktor Legend (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мернейт
Меретнейт, Мерітнейт
Merneith hiero.png
Давньоєгипетський фараон
Панування бл. 2900 до н. е., 
I династія
Попередник Уаджі
Наступник Ден
Тронне ім'я (преномен): Мут-несу — «Мати царя»
Власне ім'я (номен): Мернейт — «Улюблиниця Нейт»

Діти Ден

Мернейт (або Меретнейт, Мерітнейт) — цариця з Першої династії Раннього царства Стародавнього Єгипту, перша достовірно відома жінка (не враховуючи маловідомої Нейтхотеп) у світовій історії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Ймовірно, була дружиною Джета чи Джера. Мернейт була регентом при своєму малолітньому сині Дені, тому вона іноді вважається першою царицею, що правила, в історії.

Про її правління свідчать похоронні комплекси в Абідосі («Гробниця Y»). Разом з нею було поховано близько 20 людей. Невідомо, чи були вони убиті після смерті цариці чи померли природною смертю і бажали бути похованими поруч з нею. Мернейт була похована поруч з Джетом і Деном. Її могила побудована в тому ж масштабі, що і гробниці видатних царів того часу — 19,2×16,3 м. Дві великі стели були виявлені поруч з місцем її поховання. На них зображено ім'я Мернейт. Проте, її ім'я не оточене серехом, який був символом справжнього царя.

У Саккарі знаходиться мастаба S3503, що в минулому також вважалася гробницею Мерітнейт. Проте, дана гіпотеза сьогодні стає все менш популярною, оскільки наявність другої гробниці для цариці в ту епоху було вельми незвичним явищем, практично всі відомі володарі перших династій ховалися в Абідосі. Стіни цього поховання були виконані у вигляді ніш, а всередині збереглися залишки стародавніх розписів.

Наявність пам'ятної стели цариці Мерітнейт дає привід дослідникам припустити, що ця жінка займала місце значно важливіше, ніж просто виконання стандартних родинних і релігійних обов'язків в ролі дружини єгипетського царя. Як правило, стели такого зразка, особливо за часів перших династій, адресувалися фараонам.

Джерела[ред. | ред. код]