Тиждень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:49, 18 жовтня 2017, створена Стефанко1982 (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування 46.169.110.39 (обговорення) до зробленого 134.249.43.123)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ти́ждень — одиниця виміру часу від понеділка до неділі включно; одиниця виміру часу, що дорівнює семи дням; семиденний строк; семиденний строк, призначений для проведення якоїсь громадської роботи, кампанії[1].

Слово «тиждень» походить від праслов. *ty(jь)žьdьnь — буквально «той самий день»[2].

Назви днів тижня

Дні тижня називаються: понеділок, вівторок, середа, четвер, п'ятниця, субота, неділя. У календарях часто використовують скорочення відповідно Пн, Вв, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд. Переважно у світі дні з понеділка до суботи називаються будніми днями, причому дні з понеділка до п'ятниці  є переважно робочими, а субота й неділя — вихідними. У деяких країнах існують місцеві особливості, наприклад: цикл тижня починається з неділі, яка при цьому може бути як буднім днем, так й вихідним.

Історія

Семиденний тиждень вперше був запроваджений у країнах Стародавнього Сходу[3].

З астрономічної точки зору сім днів відповідають семи відомим з давніх небесним тілам:

  • неділя — Сонце;
  • понеділок — Місяць;
  • вівторок — Марс;
  • середа — Меркурій;
  • четвер — Юпітер;
  • п'ятниця — Венера;
  • субота — Сатурн[3].

За іншим, релігійним поясненням: семиденний цикл пов'язаний зі створенням світу. Бог, створив світ за шість днів, сьомий назначив для відпочинку[3].

Називати окремі дні по порядковому номеру слов'яни почали услід за візантійцями[3]. В минулому у деяких народів і держав існували тижні з 4-20 днями.

Сучасне літочислення в тижнях та місцях

У всіх державах Європи та більшості країн світу сучасне літочислення у днях, тижнях, місяцях та роках нашої ери, включно з XXI століттям та 3-тім тисячоліттям ведеться від Різдва Христового і позначається латинською > Anno Domini, або скорочено: A.D./AD. Повністю фраза звучить: лат. Anno Domini Nostri Iesu Christi (в рік Господа нашого Ісуса Христа). За таким літочисленням нульового року немає, тому 1 рік AD (нової/нашої ери) йде відразу ж після 1 року до Різдва Христового (до нової/нашої ери).

Див. також


Примітки

  1. Великий тлумачний словник сучасної української мови. Київ, 2005
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  3. а б в г Чєрнікова Н. Семь братьев // Наука и жизнь. — 2011. — Вип. 5 (04).(рос.)

ДжерелаДні тижня

НеділяПонеділокВівторокСередаЧетверП'ятницяСубота