Плацебо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плацебо — це зазвичай інертні таблетки, наприклад, цукрові

Плацебо[1] (лат. placebo — я сподобаюся) — індиферентні речовини, що застосовуються при клінічному випробуванні ліків для виключення психотерапевтичного ефекту. Їм надається найбільшу схожість з випробуваними препаратами за кольором, смаком, запахом; вони використовуються в тій же лікарській формі (таблетки, пігулки та ін.). Щоб уникнути помилкових висновків іноді користуються подвійний сліпий пробій, при якій ні хворий, ні медперсонал, включаючи лікаря, не знають, коли застосовується плацебо. Це особливо важливо при оцінці даних, заснованих переважно на суб'єктивних відчуттях[2]. За речовини для плацебо часто править лактоза. Ступінь вияву ефекту плацебо залежить від схильності людини до навіювання та зовнішніх обставин під час «лікування», наприклад, від розмірів та кольору таблетки, довіри до лікаря, авторитета клініки. Цей термін стосувався релігійних обрядів на похованнях, вперше згаданий у медичному сенсі у XVIII столітті.

Використовується як контрольний препарат у клінічних випробуваннях нових лікарських препаратів, у процедурі кількісної оцінки ефективності ліків. Одній групі піддослідних дають препарат, що тестується, перевірений на тваринах, а іншій — плацебо. Ефект від застосування препарату має достовірно перевищувати ефект плацебо, щоб препарат вважався діючим.

Плацебо використовується також для вивчення ролі навіювання у дії лікарських препаратів.

Типовий рівень позитивного ефекту плацебо у клінічних випробуваннях у середньому становить 5-10 %, при цьому його сила залежить від виду захворювання. Під час проведення більшості випробувань виявляється і негативний плацебо-ефект (ефект ноцебо): 1-5 % пацієнтів відчувають деякий дискомфорт від прийому плацебо (хворий вважає, що у нього алергія тощо)[3].

Історично, дослідження 1955 р. Під назвою «Потужне плацебо» встановило ідею про те, що ефекти плацебо були клінічно важливими і були результатом ролі мозку у фізичному здоров'ї, але в 1997 році в огляді дослідження було встановлено, що «жодних доказів будь-якого плацебо-ефекту в будь-якому з наведених досліджень». Подальші дослідження виявили, що плацебо не є корисним методом терапії.

Значення слова

Слово «плацебо», латинське для «Я сподобаюся», відноситься до латинського перекладу Біблії святим Ієронімом. Американське товариство з лікування болю визначає плацебо як «будь-які фіктивні ліки або процедура, без будь-якої відомої терапевтичної цінності» .

У клінічному дослідженні плацебо-відповідь — це вимірювана реакція суб'єктів на плацебо; ефект плацебо — це різниця між цією відповіддю та відсутністю лікування. Це також є частиною записаної відповіді на будь-яке активне медичне втручання.

Будь-який вимірюваний ефект плацебо називають об'єктивним (наприклад, зниження артеріального тиску) або суб'єктивним (наприклад, зниження сприйняття болю).

Результати застосування плацебо

За дослідженнями медиків з Бостонського Інституту дослідження раку стан хворих на рак, поліпшувалося навіть в тому випадку, якщо пацієнту заздалегідь повідомляли, що таблетки не містять жодних лікарських препаратів. Раніше вважалося, що ефект плацебо пояснюється виключно психологією пацієнта, впевненого, що приймає справжні ліки, то тепер лікарі все частіше зустрічаються з тим, що таблетки-плацебо допомагають і тим, кого спочатку попереджають про те що вони вживають не ліки[4].

«Відкрита плацеботерапія виявилася ефективною для пацієнтів, що мали нудоту, болі, які страждають від мігрені і запальних процесів травної системи», — констатує провідний автор роботи Ерік Жоу[4].

Часто реальні ліки для полегшення стану пацієнтів дають побічні ефекти, які повністю відсутні при прийомі плацебо. Плацеботерапія в сотні разів дешевша[4].

Хворі, які відкрито приймали плацебо, переносили терапію краще за контрольну групу, яка не одержувала жодних додаткових таблеток. Як це працює, вчені поки не розуміють. Одна з версій полягає в тому, що стан пацієнта поліпшується від самого факту прийому таблетки, який запускає звичний психологічний механізм: «прийняв таблетку — полегшало». Частково ця теорія підтверджується тим, що після прийому ліків люди часто відчувають себе краще буквально протягом декількох хвилин, хоча сам препарат починає діяти значно пізніше[4].

«Ефект плацебо» може бути пов'язаний з очікуваннями

Плацебо не мають суттєвої терапевтичної цінності. Вони не впливають на хворобу, але, насамперед, лише впливають на суб'єктивне судження про їх симптоми. Іноді вони можуть змусити людей відчувати себе краще, а іноді і гірше — у цьому випадку вони називаються ноцебо.

Оскільки відповідь на плацебо є просто реакцією пацієнта, яка не може бути віднесена до дослідницького втручання, існує кілька можливих компонентів вимірюваного ефекту плацебо. Ці компоненти мають різну актуальність залежно від дизайну дослідження та типів спостережень. Хоча існують певні дані про те, що плацебо втручання може змінити рівень ендоканабіноїдів або ендогенних опіоїдів, інші видатні компоненти включають очікуваний вплив, регрес до середнього та недосконалі методи дослідження.

Діти більш схильні впливу плацебо, ніж дорослі.

Вплив неінертних компонентів

Плацебо, використовуване в клінічних випробуваннях, іноді мало непередбачувані наслідки. У доповіді в «Annals of Internal Medicine», яка розглянула деталі з 150 клінічних випробувань, було встановлено, що певні плацебо, які використовувались у дослідженні, вплинули на результат. Наприклад, в одному дослідженні з препаратами, що знижують рівень холестерину, використовують оливкову та кукурудзяну олію в плацебо-таблетках. Однак, згідно з повідомленням, це «може призвести до заниження користі від наркотиків: мононенасичені та поліненасичені жирні кислоти цих» плацебо «та їх антиоксидантні та протизапальні ефекти можуть знизити рівень ліпідів та захворювання серця». Інший приклад, який дослідники повідомили в дослідженні, був клінічним випробуванням нової терапії для пацієнтів з раком, які страждають на анорексію. Плацебо, яке було використано, включало лактозу. Однак оскільки пацієнти з онкологічними захворюваннями, як правило, стикаються з більш високим ризиком непереносимості лактози, плацебо таблетки можуть фактично викликати небажані побічні ефекти.

Фактори, що впливають на силу ефекту плацебо

Доповідь, опублікована в JAMA Psychiatry, показала, що у випробуваннях антипсихотичних препаратів зміна відповіді на прийом плацебо значно зросла між 1960 і 2013 роками. Автори огляду виявили кілька факторів, які могли б бути відповідальними за ці зміни, включаючи інфляцію базових балів і зарахування меншої кількості важкохворих пацієнтів. Ще один аналіз, опублікований у Pain у 2015 році, показав, що клінічні випробування нейропатичного болю, проведені в Сполучених Штатах з 1990 по 2013 рік, значно зросли, оскільки відповіді на плацебо значно зросли.

Біль

Вважається, що плацебо здатне змінювати сприйняття людиною болю. «Людина може переосмислити різкий біль, як незручне поколювання».

Один із способів вимірювання величини анальгетики плацебо — це проведення «відкритих / прихованих» досліджень, в яких деякі пацієнти отримують анальгетик і поінформовані, що вони будуть отримувати його (відкрито), тоді як іншим вводять один і той же препарат, не кажучи про це (приховані). Такі дослідження виявили, що анальгетики значно ефективніші, коли пацієнти знають, що вони отримують їх.

Депресія

У 2008 році спірний метааналіз під керівництвом психолога Ірвінга Кірша, який аналізував дані FDA, зробив висновок, що 82 % відповідей на антидепресанти враховують плацебо. Проте існують серйозні сумніви щодо використовуваних методів та інтерпретації результатів, особливо використання 0,5 у якості відсіку для розміру ефекту. Повний повторний аналіз та перерахунок на основі тих самих даних FDA виявили, що дослідження Кірша мало багато «важливих недоліків у розрахунках». Автори прийшли до висновку, що хоча значна частина відповіді плацебо була пов'язана з очікуваною тривалістю життя, це не було справедливим для активного препарату. Крім підтвердження ефективності препаратів, вони виявили, що ефект препарату не пов'язаний з тяжкістю депресії.

Інший метааналіз показав, що 79%-ам пацієнтів із депресією, які отримували плацебо, стало краще (протягом 12 тижнів після початкової 6-8 тижневої успішної терапії) порівняно з 93%-ами тих, хто отримував антидепресанти. Однак у фазі продовження пацієнти з плацебо рецидивують значно частіше, ніж пацієнти з антидепресантами.

Синдром хронічної втоми

Раніше вважалося, що частота відповіді плацебо у пацієнтів із синдромом хронічної втоми (СХВ) надзвичайно висока, «принаймні, від 30 % до 50 %», через суб'єктивну звітність про симптоми та коливальний характер стану. Відповідно до метааналізу та суперечності з загальноприйнятою мудрістю, загальна частота відповіді у групі плацебо була 19,6 %, навіть нижча, ніж у деяких інших медичних умовах. Автори пропонують можливі пояснення цього результату: СХВ широко розуміють як важко піддаватися, що може зменшити очікування щодо поліпшення. У контексті доказів, що показують, що плацебо не має потужних клінічних ефектів у порівнянні з відсутністю лікування, низький рівень спонтанної ремісії в СХВ може сприяти зниженню показників поліпшення у групі плацебо. Тип втручання також сприяв неоднорідності відповіді. Низькі очікування пацієнтів та постачальників стосовно психологічного лікування можуть пояснити особливо низьку плацебо-відповідь на психіатричне лікування.

Негативні наслідки

Див. також: Ноцебо

Також спостерігається явище, протилежне ефекту плацебо. Коли неактивна субстанція або лікування вводяться одержувачеві, який очікує його негативного впливу, це втручання відоме як ноцебо (латинська nocebo = «Я пошкоджу»). Ефект ноцебо з'являється, коли одержувач інертної речовини повідомляє про негативний ефект та / або погіршення симптомів, а результат — не від самої речовини, а від негативних очікувань щодо лікування.

Іншим негативним наслідком є ​​те, що плацебо може викликати побічні ефекти, пов'язані з реальним лікуванням.

Синдром вилучення також може відбутися після лікування плацебо. Це було виявлено, наприклад, після припинення вивчення жіночої ініціативи з лікування гормональної замісної терапії на клімат менопаузи. Жінки проходили плацебо в середньому 5,7 років. Серед симптомів поганого або важкого абстинентного ефекту було повідомлено 4,8 % пацієнтами з плацебо, у порівнянні з 21,3 % тих, хто заміщав гормони.

Примітки

  1. Плацебо // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  2. Плацебо. medical-enc.com.ua. Процитовано 28 січня 2016. 
  3. Парадокс плацебо: як це працює. Tokar.ua. 14 серпня 2020. Процитовано 17 грудня 2020. 
  4. а б в г Воронін, Микола (13 жовтня 2018). Як сором допоміг людству вижити. BBC News Україна (en-GB). Процитовано 13 жовтня 2018. 

Джерела