Караван-сарай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:02, 10 жовтня 2021, створена Максим Огородник (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Караван-сарай в Караджі, Іран, фото (2004)
Зразок плану караван-сараю, Іран

Карава́н-сара́й (перс. كاروانسرا‎ — kārvānsarā, від перс. كاروانкар(е)ван + перс. سراсерай «палац») — заїжджий двір для караванів на торгових шляхах і в містах Переднього Сходу, Центральної Азії, Закавказзя тощо.

Історія караван-сараїв[ред. | ред. код]

Караван-сараї відомі з 2 — 1-го тисячоліть до нашої ери, особливо поширені за Середньовіччя у IX — XV століттях, окремі функціонували до XIX — початку ХХ століть. Але сам термін «караван-сарай» з'являється не пізніше Х століття. Слово перського походження. Сьогодні воно є у більшості сучасних мов. В українській мові слово явно турецького запозичення — порівняйте тур. kervansaray.

Поява терміну пов'язується з турками-сельджуками, які активно забудовують караван-сараями основні торгові шляхи. У ХІІІ столітті сельджуцькі султани побудували у Анатолії першу справжню мережу караван-сараїв.

Відстань між караван-сараями зазвичай коливалася у 30—40 кілометрів, що в цілому відповідало денному переходу каравану.

У середньовічній Османській імперії діяла розгалужена система караван-сараїв, яка на півночі сягала Кавказу, а на півдні — Середземномор'я; найзахідніші караван-сараї цієї мережі були розташовані біля сучасної Шкодри в Албанії і навіть озера Врана (сучасна Хорватія), а найсхідніші — в Афганістані.

Караван-сараї швидко втратили своє значення з поширенням залізниці.

Опис караван-сараю — будівля і функції[ред. | ред. код]

Караван-сараї являли собою прямокутне подвір'я з приміщеннями в один або кілька ярусів для розміщення людей і короткочасного зберігання краму. Часто всередині не було жодного начиння, адже мандрівники повинні були мати все з собою — постіль і килими, а також припаси для себе і своїх тварин. Проте нерідко була вода, або караван-сарай розташовувався біля джерела чи криниці. Тварин ставили на подвір'ї, але частіше у спеціально відведеній для цього загорожі.

Нерідко караван-сараї враховували можливість нападу і будувалися з міцного каміння, щоб відбити його або перечекати недовгу облогу. Зовнішні кам'яні стіни караван-сараїв могли бути прикрашені багато оздобленими порталами входів.

На перетині важливих шляхів і у великих містах караван-сараї являли справжню подобу сучасних готелів з наданням додаткового сервісу (харчування, бані, пункти обміну і торгівлі тощо).

Караван-сараї в Україні[ред. | ред. код]

На сьогодні в Україні виявлено понад 10 караван-сараїв, розташовані у таких містах:

На жаль, більшість цих неповторних споруд знищили протягом XX ст.[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Олег Рибчинський. Архітектура караван-сараїв в Україні // Вісник. Інститут Укрзахідпроектреставрація. — Львів. — 2005. — № 15. — С.38-54

Джерела[ред. | ред. код]